reklama

Nové cyklocesty v blízkom okolí Trnavy: Zisťovali sme, v akom štádiu sú plánované projekty

V uplynulom roku 2023 odovzdal Trnavský samosprávny kraj do užívania 24 kilometrov nových samostatných cyklociest. V nastúpenom trende plánuje trnavská župa pokračovať v tomto aj v ďalších rokoch. Plánovaných a v rôznych štádiách prípravy je rozpracovaných ďalších niekoľko projektov. Aktuálne informácie o budúcich cyklocestách v blízkom okolí Trnavy sprostredkoval redakcii trnava-live.sk odbor komunikácie TTSK v druhej polovici januára 2024.

Trnava – Zavar

Župa získala v roku 2023 z Plánu obnovy finančný príspevok na vybudovanie cyklocesty v úseku od kruhovej križovaty pri automobilke Stellantis a logistickom parku do Zavara s dĺžkou 1,7 kilometra. Súčasťou cyklocesty popri komunikácii III. triedy bude aj lávka pre cyklistov ponad diaľnicu D1.

„V najbližšom období bude vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby. Začiatok výstavby sa predpokladá v druhom štvrťroku roka 2024. Projekt počíta aj s vybudovaním cyklolávky, verejné obstarávanie na zhotoviteľa bude vyhlásené súbežne na cyklotrasu aj cyklolávku,“ priblížila župa.


Samostatná cesta pre cyklistov povedie popri ceste zo Zavara po prvú okružnú križovatku od obce. Postavia aj cyklolávku nad diaľnicou

FOTO: trnava-live.sk

Z Trnavy do Smoleníc

Pre Trnavčanov je mimoriadne lákavou predstava bezpečného presunu bicyklom z mesta do Malých Karpát.

Župa plánuje vybudovať približne 10-kilometrový úsek Klčovany (Boleráz) – Smolenice. „Aktuálne – v januári 2024 – sme vo fáze inžinierskych činností, čo predstavuje získavanie povolení a podanie na územné rozhodnutie. Nasledovať bude projektová dokumentácia pre stavebné povolenie,“ informoval odbor komunikácie.

Spojnicu z Trnavy od Štrkov po už vybudovanú cyklocestu do Bohdanoviec pripravuje mesto Trnava, na projektoch cyklocesty, ktorá má spojiť Bohdanovce s Bolerázom pracujú obe menované obce.

Trnava – Hrnčiarovce nad Parnou – Zeleneč

TTSK výhľadovo plánuje prepojiť cyklocestou aj obce Zeleneč a Hrnčiarovce s Trnavou. V akom štádiu sa nachádza tento zámer?

„Na cyklotrasu je vypracovaná projektová dokumentácia pre územné rozhodnutie. V tejto veci už od roku 2022 komunikujeme so Slovenskou správou ciest vzhľadom na to, že plánovaná cyklotrasa má križovať cestu I. triedy.“

Vážska cyklomagistrála, úsek Horné Zelenice – Hlohovec

Trnavský samosprávny kraj dokončil v decembri 2023 výstavbu úseku Vážskej cyklomagistrály Šúrovce – most Siladice v dĺžke 5,4 kilometra, ktorý priamo nadväzuje na 1,7 km dlhý úsek spájajúci Šúrovce a Sereď.

Ďalším úsekom má byť sedemkilometrová cesta z Horných Zeleníc do Hlohovca. Zámer má byť spolufinancovaný z európskych zdrojov, župa vyčlenila z vlastného rozpočtu 260-tisíc eur.

V súčasnosti prebieha posudzovanie aktualizovanej projektovej dokumentácie zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku, ďalšie kroky a termíny budú závisieť aj od toho, či sa podarí ukončiť proces majetkovo-právneho vysporiadania pozemkov.

Po dokončení Vážskej cyklomagistrály od Serede po Hlohovec má nasledovať úsek Hlohovec – Madunice, župa chystá vypracovanie projektovej dokumentácie.

Jaslovské Bohunice, Záhorie

Na konci roka 2023 sprístupnili aj približne 1,5 km úsek novej cyklocesty medzi elektrárňou a obcou Jaslovské Bohunice.

Na začiatku jari by mali dokončiť zostávajúci asi 300-metrový úsek a pripojiť cestičku na nové premostenie ponad potok Blava.

TTSK pripravuje aj ďalší zaujímavý projekt na Záhorí. V minulom roku v rámci Moravskej cyklomagistrály prepojili Baťov kanál v Skalici s Holíčom 6,1-kilometrovou cyklotrasou.

„Pri hraniciach s Juhomoravským krajom chceme postaviť úsek Moravskej cyklomagistrály, a to od Adamovských jazier po Lávku Veľkej Moravy v dĺžke 9,4 kilometra. Podaný projekt je aktuálne v štádiu posudzovania,“ priblížila župa.


Cyklocesta medzi elektrárňou a obcou Jaslovské Bohunice v stave na začiatku roka 2024. Zostáva prepojiť úsek od nového mosta po cyklocestu asi 300 metrov za obcou

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 23. januára 2024 14:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.