reklama

Moderný prístroj na vyšetrenie žlčových ciest používajú v Trnave ako prví na Slovensku

Interná klinika Fakultnej nemocnice v Trnave používa ako prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku prístroj na vyšetrenie žlčových ciest cholangioskop.

Umožňuje ich vizuálnu kontrolu optickou metódou s možnosťou cieleného odberu vzoriek z podozrivých oblastí.

Cholangioskopické vyšetrenie sa bude používať u pacientov s podozrením na nádorové ochorenie, prípadne u pacientov, u ktorých nebude jasná príčina obmedzenia odtoku žlče. Možnosť odberu vzoriek z podozrivých miest a následná biopsia zabezpečí efektívne určenie diagnózy a potrebnej liečby pacienta. Cholangioskopom sa dá vykonávať aj litotripsia – rozdrvenie žlčníkových kameňov.

Zavedenie tejto novej diagnostiky nám umožňuje opäť spraviť krok k pacientovi a efektívnejšie riešiť jeho zdravotné komplikácie. Fakultná nemocnica Trnava ako nemocnica s rozsiahlou spádovou oblasťou a ako výučbové zariadenie pre študentov vysokých a stredných škôl jednoznačne musí sledovať trendy a pokroky v medicínskych odboroch, čo sa nám darí napĺňať,“ zhodnotil Martin Tabaček, riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava.

nemocnica-pavilon
Pavilón chirurgických disciplín FN v Trnave

Ilustračné foto

Prvenstvo výkonu cholangioskopického vyšetrenia vo Fakultnej nemocnici Trnava znamená pre pacientov s problémami žlčových ciest veľmi veľa. Prístrojov, ktoré umožňujú takýto výkon, nie je veľa ani v Českej republike, na Slovensku je tento prvý. Trnavskú nemocnicu preto možno nazvať priekopníkom v tejto oblasti na Slovensku,“ konštatoval gastroenterológ Fakultnej nemocnice Trnava a Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe doc. MUDr. Jan Martínek, PhD., ktorý prvé vyšetrenia realizoval.

(Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 11. marca 2014 9:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Moderný prístroj na vyšetrenie žlčových ciest používajú v Trnave ako prví na Slovensku”

 1. 1
  Kristina says:

  Zaujímavé prvenstvo, Trnavská nemocnica zabodovala!

 2. 2
  pavol j. says:

  to teda hej, zabodovala. mame zopar super pristrojov, nejake tie polohovatelne postele, co sice uz dosluzili na zapade, no u nas budu este cele roky najlepsie, ake su,
  avsak 80% budov je v zalostnom stave, zariadenie na izbach, okna, postele… je otlcene, hrdzave, rozhrkane, stare-prastare,
  ale hlavne pomery na oddeleniach, pristup mnohych lekarov a pocetneho zastupu sestier je donebavolajuca ostuda a castokrat je to az na trestne oznamenie!

 3. 3
  durino says:

  Ale keď predajú tretinu areálu na nákupné centrum, zlepší sa určite stav v nemocnici, aj postoj lekárov a iste to tam bude vyzerať ako v sanatóriu pre papalášov

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.