reklama

V Trnave spustili do prevádzky najmodernejšiu magnetickú rezonanciu. “Je ako Ferrari,” hovorí primár rádiologickej kliniky

Vo Fakultnej nemocnici Trnava funguje najmodernejší prístroj magnetickej rezonancie na Slovensku. Nemocnica spustila 25. marca 2021 do prevádzky vlastnú magnetickú rezonanciu. Vyšetrenia tu môžu absolvovať nielen pacienti nemocnice, ale aj verejnosť.

Nová magnetická rezonancia je súčasťou Rádiologickej kliniky FN Trnava, nachádza sa na prízemí v novej budove Pavilónu chirurgických disciplín.

Prístroj od spoločnosti Siemens obstaralo Ministerstvo zdravotníctva SR za 1,65 milióna eur, súčasťou dodávky je aj päťročný servis. Nemocnica z vlastných zdrojov zabezpečila rekonštrukciu priestorov kliniky v hodnote 276-tisíc eur.

Riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta predpokladá návratnosť investície do obstarania prístroja v horizonte 7 až 8 rokov.


Slávnostné prestrihnutie pásky: zľava primár Rádiologickej kliniky Andrej Klepanec, štátny tajomnník MZ SR Peter Stachura a riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta

“Pre našu nemocnicu je tento moment veľmi vzácny. Konečne sa k nám vracia medicínsky nástroj, ktorý tu mal byť už dlho. Spustením tohto prístroja do prevádzky sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo FN Trnava stane ešte kvalitnejším,” uviedol Šrojta.

Štátny tajomník MZ SR Peter Stachura poznamenal, že ide o veľký deň, pretože v čase pandémie sú dobré správy potrebné – a toto je pozitívna správa nielen pre Trnavu.

“Druhá dobrá správa je, že po dlhej dobe, kedy sa privatizovali zisky, prichádza moment, kedy sa konečne karta obracia a štátne nemocnice dokážu vytvoriť takýto priestor a obhospodarovať najmodernejšiu techniku sami,” uviedol P. Stachura.

Prevádzku magnetickej rezonancie zabezpečuje Rádiologická klinika, pod jednu strechou sa nachádza moderná zobrazovacia technika ako je CT, mamograf, angiograf, ultrazvuky a najnovšie aj magnetická rezonancia, ktorá umožní komplexnú diagnostiku a liečbu pacientov.


Nový prístroj od spoločnosti Siemens v trnavskej nemocnici

Magnetická rezonacnia MAGNETOM Sola od spoločnosti Siemens Healthineers je najmodernejším MR prístrojom o sile 1,5 Tesla s najkomplexnejšou technickou výbavou na Slovensku.

Výnimočnostou tohto MR pristroja je jedinečná BioMatrix technológia, ktorá sa plne prispôsobuje individuálnym parametrom vyšetrovaného pacienta. Vďaka vysokej kvalite obrazu je MR diagnostika presnejšia, dochádza k zníženiu počtu opakovaných skenov a skracuje sa čas potrebný pre vyšetrenia pacientov.

Navyše pokroková diagnostická platforma syngo.via na báze umelej inteligencie umocñuje prínos tohto prístroja v oblasti precíznej medicíny a klinického rozhodovania.

“Ak to mám porovnať so súčasnými prístrojmi používanými v širšom okolí alebo na Slovensku, je to Ferrari medzi magnetickými rezonanciami,” skonštatoval primár Rádiologickej kliniky FN Trnava Andrej Klepanec.

“Skutočne ide o extra triedu a o to viac nás teší, že prístroj je vo fakultnej nemocnici a k dispozícii pre všetkých pacientov nepretržite 24 hodín denne, sedem dní v týždni,” doplnil Šrojta.

Nový MR prístroj zásadne rozšíri možnosti diagnostiky pre rozsiahlu skupinu pacientov vrátane onkologických, neurologických, kardiologických, urologických pacientov, gynekologických pacientiek a dalších skupin pacientov.

Vykonávať sa bude široká škála MR vyšetrení, ako sú napríklad vyšetrenia mozgu, MR chrbtice, MR muskuloskeletálneho systému, MR abdomenu, MR malej panvy, MRCP, MR prostaty a dalšie.

“Vďaka najmodernejšej technickej konfigurácii prístroja so širokým spektrom cievok a softvérov bude možné u pacientov realizovať rôzne špecializované MR vyšetrenia ako MR srdca, 4D MR angiografické vyšetrenia, funkčné MR vyšetrenia mozgu, MR elastografiu, MR vyšetrenia v celkovej anestéze u pediatrických pacientov, ako aj MR prsníkov a intervenčné výkony na prsníkoch pod MR kontrolou,” doplnil Andrej Klepanec.

„Ambíciou našej spoločnosti je prispievať k presnej a efektívnej diagnostike v medicíne a najmodernejší MR prístroj MAGNETOM Sola predstavuje naplnenie nášho prísľubu poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Veríme, že tento inovatívny prístroj prispeje aj k zvýšeniu úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti najmä pre pacientov z Trnavy a okolia,“ dodal Vladimír Šolík, riaditeľ Siemens Healthineers Slovakia.

Ulož ako PDF
Napísal 25. marca 2021 11:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.