reklama

Fakulta prírodných vied UCM využíva nový prístroj pre jadrovú magnetickú rezonanciu

Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (FPV) získala po dvojročnej snahe na pracovisko v Špačinciach o stolový prístroj NMR pre jadrovú magnetickú rezonanciu.

Jadrovú magnetickú rezonanciu (NMR) pozná verejnosť z prevedenia vo forme tomografu pre neinvazívne trojrozmerné zobrazovanie vnútorných orgánov, napríklad mozgu.

Prístroj reflektuje prítomnosť a chemické okolie atómov vodíka a uhlíka, ktoré sú prítomné v každom organizme.

Za vývoj a aplikácie NMR bol udelený rad Nobelových cien v rokoch 1943, 1944, 1952, 1991, 2002 a 2003.

FOTO: UCM

Stolový NMR prístroj PULSAR od výrobcu Oxford Instruments je nová kategória pre vysokorozlišovaciu metódu identifikácie organických zlúčenín, bioorganických derivátov, liečiv, stavebných zložiek nukleových kyselín, bielkovín a enzýmov.

„Na Slovensku je prvým tohto typu zakúpeným a inštalovaným pre potreby výuky a výskumu v laboratóriu Jadrovej magnetickej rezonancie, ktoré je súčasťou Analyticko-diagnostického centra Fakulty prírodných vied a v širšom chápaní Univerzitného vedeckého parku UCM v Trnave,“ informovala vedúca oddelenia práce s verejnosťou UCM v Trnave Jana Štefánková.

Výhody a možnosti prístroja si pod vedením vedúcej laboratória Zity Tokárovej vyskúšali aj diplomanti a v súčasnosti sa už na ňom realizuje výuka v rámci laboratórnych cvičení pre študentov od tretieho ročníka bakalárskeho stupňa.

Tým sa stáva bežnou a nenahraditeľnou súčasťou výuky a výskumu realizovaného na Fakulte prírodných vied.

Výhodou stolového NMR prístroja je najmä jeho cenová dostupnosť oproti sálovým zariadeniam operujúcim pri vyšších frekvenciách budiaceho žiarenia a vyšších magnetických poliach.

„Prevádzka si nevyžaduje špecializovaný kolektív pracovníkov a jeho obsluha je nenáročná. Táto v praxi často nevyhnutná identifikačná technika je teraz prístupná aj pre študentov, ktorí si produkty z laboratórnych cvičení alebo záverečných prác budú schopní podrobiť tomuto typu analýzy prakticky okamžite,“ doplnila J. Štefánková.

Ulož ako PDF
Napísal 21. novembra 2019 7:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.