reklama

V trnavskej nemocnici spustili do prevádzky druhý moderný CT prístroj

Trnavská nemocnica spustila v Pavilóne chirurgických dispciplín do prevádzky nový CT prístroj. Fakultná nemocnica tak disponuje už dvoma modernými „CT-čkami“ novej generácie, to predošlé funguje v Trnave od septembra 2018.

CT prístroj 3. generácie financovalo aj obstaralo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR za cenu 946 – tisíc eur s DPH.

„Vďaka dvom CT prístrojom vieme vo Fakultnej nemocnici Trnava vyšetriť až 70 pacientov denne, pričom čakacie lehoty na vyšetrenie CT sú pre pacientov približne do jedného týždňa. Ročne je vo FN vyšetrených na CT pracovisku viac ako 12-tisíc pacientov, ako aj vyše 900 nevaskulárnych intervenčných výkonov pod CT kontrolou,“ priblížil primár Rádiologickej kliniky FN Trnava Andrej Klepanec.


CT pracovisko a nový prístroj


Spustenie nového CT do prevádzky: zľava riaditeľ FN Daniel Žitňan, ministerka Andrea Kalavská, riaditeľka Všebecnej zdravotnej poisťovne Ľubica Hlinková a primár Rádiologickej kliniky Andrej Klepanec

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská na krátkom brífingu poznamenala, že v Trnave začínala svoju lekársku prax, a preto sa sem vždy rada vracia.

„Som v Trnave pri príležitosti zavedenia nového prístrojového vybavenia už asi tretíkrát. Bude to zrejme kvôli neustálej snahe vedenia nemocnice, ktorá chce v Trnave robiť špičkovú európsku medicínu. Snažíme sa žiadostiam z Trnavy vyhovieť a dodávať aj sem moderné prístroje, ktoré budú slúžiť pre pacientov z Trnavy aj regiónu v snahe o čo najlepšiu zdravotnú starostlivosť, ktorú si každý pacient zaslúži,“ uviedla Kalavská.

MZ SR obstaralo celkom 17 CT prístrojov pre trinásť slovenských nemocníc prostredníctvom centrálneho obstarávania a elektronickej aukcie.

„V Trnave dnes slúžia dva moderné CT prístroje, vďaka ktorým budú kratšie čakacie lehoty na vyšetrenie, ale aj nižšia radiačná záťaž pre pacientov,“ pripomenula.

Prístroj bude prevádzkovať Rádiologická klinika, ktorá patrí medzi popredné pracoviská v oblasti diagnostickej a intervenčnej rádiológie na Slovensku.

Primár kliniky Andrej Klepanec zdôraznil, že obstaranie druhého moderného CT prístroja je pre Trnavu dobrá správa.

„Dva najmodernejšie prístroje zabezpečia aj širšie spektrum vyšetrení, ktoré vieme pacientom poskytnúť. Ide o viacero druhov angiografických, perfúznych vyšetrení, pre onkologických pacientov, pacientov s cievnymi príhodami. Samozrejme CT pracovisko bude vykonávať aj klasické vyšetrenia ako sú CT mozgu či hrudníka,“ poznamenal.

Primár rádiologie dodal, že z nového prístroja sa tešia aj lekári, pretožu môžu pracovať v Trnave s najnovšími technológiami.

Nový prístroj nahradil starší typ z roku 2007. Po dvanástich rokoch mu skončila technická podpora, v prípade poruchy trvajú opravy dlhší čas a nie všetky náhradné súčiastky sú okamžite dostupné.

Riaditeľ FN Trnava Daniel Žitňan skonštatoval, že nové prístrojové vybavenie, ktoré postupne v Trnave pribúda, je aj zásluha mladých lekárov.

„Všade sa sťažujú, že majú málo lekárov. My máme dostatok lekárov aj preto, že majú novú techniku. Mladí chcú robiť špeciálne výkony s novými technológiami, pracovať v príjemnom prostredí. Je to dosť závažná téma. Ak im vytvoria podmienky v zahraničí, pôjdu tam. Nový CT prístroj je tiež výrazným krokom k lepšiemu aj pre samotných lekárov,“ prízvukoval.

D. Žitňan krátko spomenul aj snahy vedenia fakultnej nemocnice o výstavbu nového pavilónu.

„Urobili sme štúdiu realizovateľnosti, návrh novej nemocnice je pripravený. Pochopiteľne, všetko závisí asi najviac od ministra financií. Ide o pomerne veľký balík, približne hovoríme o sume 230 miliónov eur s DPH,“ upresnil.

Ulož ako PDF
Napísal 28. novembra 2019 12:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.