reklama

Pri Trnave spustili do prevádzky zariadenie na spracovanie odpadových skiel

Technologickú linku na úpravu odpadov zo skla, ktoré sa nedajú bežne spracovať, uviedla do trvalej prevádzky v Šelpiciach pri Trnave v utorok 3. apríla 2012 firma Auto Glass Recycling, s. r. o., Trnava.

Predpokladaná kapacita zariadenia je približne 27 000 ton ročne a mechanicky sa tu budú spracovávať predovšetkým odpadové lepené autosklá, tvrdené sklá, bezpečnostné sklá, sklá z elektroodpadov a iné. Ide o jediné zariadenie svojho druhu na Slovensku.

V prípade potreby linka umožňuje drviť aj sklenené črepy zo separovaného zberu odpadov. Výsledná surovina sa môže použiť na opätovnú výrobu skla ako vsádzka.
Areál je situovaný približne 3km za mestom v katastri Šelpíc

Prevádzku trnavskej spoločnosti Auto Glass Recycling otvorili dnes slávnostným prestihnutím pásky konateľka firmy Gabriela Tibenská, riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška a starostka obce Šelpice Ružena Opálková.

Prípravné práce začali v roku 2009 a linka, ktorá je umiestnená v  priemyselnom parku Šelpice, časť Nemečanka, bola v skúšobnej prevádzke od druhej polovice 2011. Až do jej spustenia sa nedali v Slovenskej republike recyklovať bezpečnostné a tvrdené sklá, lepené sklá z automobilov a sklá z elektro odpadov, ktoré končili na skládkach tuhých komunálnych odpadov. Pritom len v jednom automobile sa nachádza 33 kg skla, ktoré nie je bežným spôsobom recyklovateľné. V súčasnosti sa tieto sklá na linke v Šelpiciach mechanicky drvia a putujú do sklární, kde sa pridávajú do sklárskej vsádzky pri novej výrobe,“ povedala G. Tibenská.Zľava starostka Šelpíc R. Opálková, konateľka Auto Glass Recycling G. Tibenská a riaditeľ Recyklačného fondu J. Líška

Vybudovanie závodu si vyžiadalo celkové investície vo výške asi 3,5 mil. EUR, z toho Recyklačný fond prispel dotáciou vo výške 1,04 milióna eur na linku na úpravu špeciálnych skiel. Na podpore projektu participovali sektory vozidiel, skla a elektrozariadení. Celková investícia zahŕňala výstavbu haly, prístupovej a vnútroareálovej komunikácie, parkovacích miest, trafostanice a areálovej čistiarne odpadových vôd.

Nová prevádzka na spracovanie sklad prinesie prácu desiatim ľuďom.

Úprava skiel prebieha výhradne mechanicky drvením, nasleduje triedenie a separácia, čím sa nezaťažuje životné prostredie.

Podľa sektora skla Recyklačného fondu je úroveň separovaného zberu a následnej recyklácie všetkého odpadového skla na Slovensku okolo 50 až 60 %, čo je priemerná úroveň v Európe. Najvyššiu mieru spracovania skla recykláciou (85 – 95 %) majú Švajčiarsko, Rakúsko a Nemecko.

Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky (POH SR) na roky 2011 až 2015, ktorý bol schválený začiatkom tohto roku, uvádza, že Slovensko musí ročne zabezpečiť mieru zhodnotenia a recyklácie odpadov zo sklenených obalov v roku 2011 na úrovni 50 %. Od roku 2012 je to na úrovni 60 % z celkovej hmotnosti obalov uvedených na trh do 31. decembra 2012. V komodite skla teda SR zámery POH plní. Informoval o tom riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška.

V roku 2011 bolo v SR spracovaných cca 69 924 ton odpadového skla, ktoré bolo zhodnotené pretavením do výrobkov obalového skla. Pritom v roku 2002, v čase založenia Recyklačného fondu, to bolo iba 18 000 ton, čo je takmer štyrikrát menej,“ poznamenal J. Líška.

Ulož ako PDF
Napísal 3. apríla 2012 13:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pri Trnave spustili do prevádzky zariadenie na spracovanie odpadových skiel”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.