reklama

Pri Trnave spustili do prevádzky zariadenie na spracovanie odpadových skiel

Technologickú linku na úpravu odpadov zo skla, ktoré sa nedajú bežne spracovať, uviedla do trvalej prevádzky v Šelpiciach pri Trnave v utorok 3. apríla 2012 firma Auto Glass Recycling, s. r. o., Trnava.

Predpokladaná kapacita zariadenia je približne 27 000 ton ročne a mechanicky sa tu budú spracovávať predovšetkým odpadové lepené autosklá, tvrdené sklá, bezpečnostné sklá, sklá z elektroodpadov a iné. Ide o jediné zariadenie svojho druhu na Slovensku.

V prípade potreby linka umožňuje drviť aj sklenené črepy zo separovaného zberu odpadov. Výsledná surovina sa môže použiť na opätovnú výrobu skla ako vsádzka.
Areál je situovaný približne 3km za mestom v katastri Šelpíc

Prevádzku trnavskej spoločnosti Auto Glass Recycling otvorili dnes slávnostným prestihnutím pásky konateľka firmy Gabriela Tibenská, riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška a starostka obce Šelpice Ružena Opálková.

Prípravné práce začali v roku 2009 a linka, ktorá je umiestnená v  priemyselnom parku Šelpice, časť Nemečanka, bola v skúšobnej prevádzke od druhej polovice 2011. Až do jej spustenia sa nedali v Slovenskej republike recyklovať bezpečnostné a tvrdené sklá, lepené sklá z automobilov a sklá z elektro odpadov, ktoré končili na skládkach tuhých komunálnych odpadov. Pritom len v jednom automobile sa nachádza 33 kg skla, ktoré nie je bežným spôsobom recyklovateľné. V súčasnosti sa tieto sklá na linke v Šelpiciach mechanicky drvia a putujú do sklární, kde sa pridávajú do sklárskej vsádzky pri novej výrobe,” povedala G. Tibenská.Zľava starostka Šelpíc R. Opálková, konateľka Auto Glass Recycling G. Tibenská a riaditeľ Recyklačného fondu J. Líška

Vybudovanie závodu si vyžiadalo celkové investície vo výške asi 3,5 mil. EUR, z toho Recyklačný fond prispel dotáciou vo výške 1,04 milióna eur na linku na úpravu špeciálnych skiel. Na podpore projektu participovali sektory vozidiel, skla a elektrozariadení. Celková investícia zahŕňala výstavbu haly, prístupovej a vnútroareálovej komunikácie, parkovacích miest, trafostanice a areálovej čistiarne odpadových vôd.

Nová prevádzka na spracovanie sklad prinesie prácu desiatim ľuďom.

Úprava skiel prebieha výhradne mechanicky drvením, nasleduje triedenie a separácia, čím sa nezaťažuje životné prostredie.

Podľa sektora skla Recyklačného fondu je úroveň separovaného zberu a následnej recyklácie všetkého odpadového skla na Slovensku okolo 50 až 60 %, čo je priemerná úroveň v Európe. Najvyššiu mieru spracovania skla recykláciou (85 – 95 %) majú Švajčiarsko, Rakúsko a Nemecko.

Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky (POH SR) na roky 2011 až 2015, ktorý bol schválený začiatkom tohto roku, uvádza, že Slovensko musí ročne zabezpečiť mieru zhodnotenia a recyklácie odpadov zo sklenených obalov v roku 2011 na úrovni 50 %. Od roku 2012 je to na úrovni 60 % z celkovej hmotnosti obalov uvedených na trh do 31. decembra 2012. V komodite skla teda SR zámery POH plní. Informoval o tom riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška.

V roku 2011 bolo v SR spracovaných cca 69 924 ton odpadového skla, ktoré bolo zhodnotené pretavením do výrobkov obalového skla. Pritom v roku 2002, v čase založenia Recyklačného fondu, to bolo iba 18 000 ton, čo je takmer štyrikrát menej,” poznamenal J. Líška.

Ulož ako PDF
Napísal 3. apríla 2012 13:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pri Trnave spustili do prevádzky zariadenie na spracovanie odpadových skiel”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.