reklama

V Trnave vykonávajú ako prví na Slovensku nový spôsob operácie morbídnej obezity

Fakultná nemocnica v Trnave ako prvá na Slovensku zaviedla do praxe nový spôsob operácie morbídnej obezity malabsorbčnou metódou.

Táto metóda je určená pre obéznych pacientov, keďže u týchto ľudí nemusí dôjsť po iných výkonoch robených pre morbídnu obezitu k požadovanej redukcii hmotnosti.

Práve z tohto dôvodu je vo vybraných indikáciách možné použiť aj čisto malabsorbčný typ operácie – tzv. biliopankreatickú diverziu (BPD). Práve túto metódu prvýkrát zaviedla do praxe na Slovensku Fakultná nemocnica Trnava.

nemocnica-tt
Trnavská fakultná nemocnica

Ilustračné foto

Zákroky typu BPD vo svojej podstate znižujú schopnosť tráviaceho traktu tráviť a vstrebávať niektoré zložky potravy, pričom dochádza k zníženej možnosti zužitkovať energiu obsiahnutú v potrave. Po BPD dochádza k značným váhovým úbytkom približne 90 až 100 percent predoperačnej nadváhy.

Výrazným prínosom tohto typu operácie je úplné vymiznutie niektorých k obezite pridružených chorôb, najmä cukrovky 2. typu, či hypertenzie a to u viac ako 90% pacientov.

Malabsorbné výkony znižujú trávenie v oblasti tenkého čreva. Operáciou sa čiastočne zmenší aj celkový objem žalúdka, čím sa obmedzí možnosť konzumácie väčšieho množstva potravy, no najmä je z procesu trávenia vynechaná veľká časť tenkého čreva. K tráveniu potravy tak dochádza až v strednej a v konečnej časti tenkého čreva.

malasorbcna-metoda
Snímky zľava ukazujú pacienta pred a po plastickej operácii brucha, vpravo po BPD operácii

Týmto spôsobom dochádza k podstatnej redukcii trávenia potravy a k výrazne obmedzenému vstrebávaniu živín a energie. Pacienti po BPD môžu jesť väčšie porcie potravy ako po iných operáciách. Práve vďaka najvýraznejšiemu stupňu malabsorpcie je redukcia po BPD najväčšia zo všetkých bariatrických výkonov.

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2013 8:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.