reklama

Plánované operácie v nemocniciach budú postupne obnovené

Ministerstvo zdravotníctva SR postupne umožní vykonávať plánované operačné zákroky v nemocniciach. Tie boli pre šíriacu sa pandémiu pozastavené. Obnovovanie zákrokov bude podliehať prísnym pravidlám, ktoré pripravil Národný klinický tím po konzultácii so šéfom rezortu zdravotníctva Marekom Krajčí.

Rezort zdravotníctva zverejnil stanovené podmienky v pondelok 20. apríla 2020. Plánovaná zdravotná starostlivosť v nemocniciach sa bude riadiť Klinickým protokolom.

„Operácia, ktorá nie je akútna, sa poskytne na základe rozhodnutia konziliárneho tímu daného zdravotníckeho zariadenia, konzílium bude tvoriť zástupca operačnej disciplíny alebo ďalší špecialisti, ktorí posúdia, či je vykonanie daného výkonu bezpečné na základe návrhu indikujúceho lekára,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Konzílium komplexne posúdi stupeň naliehavosti plánovanej zdravotnej starostlivosti, vplyv indikujúcej diagnózy na zdravotný stav pacienta, riziko následkov prípadnej odloženej zdravotnej starostlivosti (vrátane rizika úmrtia alebo zhoršenia zdravotného stavu), riziko vyplývajúce z epidemiologickej situácie a riziko prípadnej potreby následnej liečby komplikácií a prípadnej potreby intenzívnej starostlivosti, vrátane kapacitných možností a využitia personálnych a materiálno-technických zdrojov.

Ilustračné foto: FN Trnava

„Prioritne musíme myslieť na riešenie situácie s ochorením COVID-19 a poskytovanie zdravotnej starostlivosti v tejto oblasti, no nezabúdame aj na ďalšie segmenty nemocničnej zdravotnej starostlivosti, preto konzílium pri rozhodovaní o plánovanej operácii bude prihliadať na fakt, či je nemocnica schopná poskytovať v stopercentnej kondícií neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Dôležitým rozmerom pri posudzovaní bude aj aktuálna epidemiologická situácia daného zariadenia,“ vysvetlil minister zdravotníctva.

Na základe klinického posúdenia stavu a prognózy budú pacienti rozdelení do viacerých skupín.

V prvej skupine sú zaradené stredne naliehavé stavy, v druhej naliehavé stavy a do skupiny 3 patria akútne stavy.

„V prípade, že sa kapacita nemocnice na riešenie pacientov v urgentnom stave naplnila, zabezpečilo by sa ich presmerovanie na pracoviská s dostatočnou kapacitou. Takýto transfer je potrebné podľa potreby realizovať v spolupráci so zdravotnými poisťovňami pri zohľadnení reprofilizačných plánov ústavných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Podmienkou pre prijatie do zdravotníckeho zariadenia a naplánovanie operačného zákroku je, aby pacient zostal 14 dní v domácej izolácii a denne monitoroval svoje zdravie – najmä opakované meranie telesnej teploty v priebehu dňa a sledovanie klinických príznakov (kašeľ, dýchavičnosť, bolesti hlavy a svalov),

Predložiť tiež musí čestné prehlásenie pacienta/zákonného zástupcu, že mu nebola nariadená ďalšia karanténa, ktorá by pretrvávala v čase hospitalizácie.

V prípade, že pacientovi bola na základe pozitívnej cestovateľskej anamnézy alebo kontaktu s chorým na COVID-19 nariadená 14-dňová karanténa alebo izolácia v domácnosti, je potrebné, aby pacient ukončil 14-dňovú karanténu alebo izoláciu v domácnosti a monitoring klinických príznakov, pričom v priebehu ani po skončení karanténnych opatrení neboli u neho zaznamenané klinické príznaky COVID-19 (najmä horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, bolesti hlavy a svalov).

V prípade objavenia sa klinických príznakov o tejto skutočnosti včas informoval svojho VLD/VLDD, bol klinicky a laboratórne vyšetrený, v prípade pozitivity na COVID-19 sa operácia aelbo intervenčný zákrok odkladá až do úplného vyliečenia a dvoch negatívnych výsledkov odobratých v minimálnom intervale 24 hodín.

Ulož ako PDF
Napísal 20. apríla 2020 19:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.