reklama

V trnavskej nemocnici operovali pacientov novým spôsobom. Ako prví na Slovensku

Fakultná nemocnica v Trnave získala slovenský primát. Lekársky tím pod vedením gastroenterológa MUDr. Jana Martíneka uskutočnil ako prvý na Slovensku zákrok určený pre pacientov s achaláziou, ochorením, ktoré zapríčiňuje značné problémy s prehĺtaním pevnej stravy, metódou perorálnej endoskopyckej myotómie (POEM).

POEM je nová metóda, ktorej cieľom je endoskopická úprava dolného zvierača takým spôsobom, aby mohli pacienti zjednodušene prehĺtať pevnú stravu. Zákrok menej invazívnym spôsobom ako pri laparoskopii cez ústnu dutinu a bez vonkajších jaziev odstráni bolesti, ktoré ochorenie sprevádzajú.

Problémy s achaláziou sa v súčasnosti najčastejšie odstraňujú laparoskopicky. Slovensko je po Rumunsku a Českej republike len treťou krajinou bývalého východného bloku, kde bola operácia zrealizovaná.

nemocnica-zakrok-1

nemocnica-zakrok-2
Prvý zákrok svojho druhu na Slovensku vykonali včera v trnavskej nemocnici

FOTO: FN Trnava

„Máme k dispozícii kvalifikovaný personál, technické zabezpečenie a už dva roky spolupracujeme s odborníkom v osobe MUDr. Martíneka. Preto sme sa rozhodli, so súhlasom ministerstva zdravotníctva, endoskopický zákrok uskutočniť. Fakultná nemocnica v Trnave tak opäť dokumentuje snahu napredovať a držať sa svetových trendov,“ zhodnotil riaditeľ FN Martin Tabaček na tlačovej besede.

Vo štvrtok 23. októbra 2014 sa uskutočnili v Trnave tri úspešné operačné zákroky. Pacienti – dvaja muži a jedna žena – majú byť prepustení do domáceho liečenia po dvoch až troch po operácii.

„Kedysi tieto problémy odstraňovali pomocou veľrybej kosti zavedenej do pažeráka, v roku 1913 sa začala používať metóda myotómie, teda rezu cez stiahnutý sval, ktorý neprepúšťa pevnú stravu do žalúdka. Až dodnes sa používa najčastejšie laparoskopická metóda, v roku 2008 sa uskutočnila prvá enodoskpická operácia vedená vnútrom ústnej dutiny. Informáciu o tomto zákroku zverejnili po prvý raz až v roku 2010,“ priblížil Jan Martínek.

Na úspešnej príprave a realizácii zákroku sa podieľali viaceré kliniky FN Trnava. MUDr. Martínek vyzdvihol profesionalitu aj odbornú pripravenosť svojich spolupracovníkov.

„Uskutočniť takýto zákrok nie je jednoduché. Tento spôsob sa pokúšalo uplatniť mnoho nemocníc, no nie každá bola úspešná. Dôležité je spojenie kvalitného technického aj personálneho zabezpečenia. V Trnave sa to podarilo, čo je mimoriadne,“ poukázal.

Gastroenterológ a námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice MUDr. Ján Ušák pripomenul, že na zákrok sa pripravovali približne rok.

„Výsledok je to kolektívnym dielom lekárov, personálu a jednotlivých kliník trnavskej nemocnice. Úspešná realizácia operácií by nebola možná ani bez podpory našich partnerov, ktorí nám poskytujú moderné technické vybavenie,“ uviedol.

Achaláziou ochorie na Slovensku každý rok približne 50 ľudí. Výrazné zlepšenie zdravotného stavu po operácii metódou POEM označuje 93 až 96 percent pacientov.

Trnavská fakultná nemocnica je schopná vykonávať operáciou endoskopicky pre pacientov z celého územia Slovenska.

POEM charakterizuje endoskopický vstup cez ústnu dutinu. Lekár zavedie endoskop medzi sliznicu a svalovinu pažeráka. Následne veľmi opatrne vytvorí postupnou preparáciou tunel až do žalúdka. Po týchto úkonoch lekár prevedie na dolnom zvierači pažeráka rez dlhý 8-15 cm a miesto uzavrie.

Operácia v celkovej anestézii trvá 60-120 minút. Pacient je sledovaní na oddelení dva až tri dni.

Pacientovi po zákroku neostávajú na pokožke žiadne jazvy.

fn-tt-endoskopia
Zľava riaditeľ FN Trnava Martin Tabaček, MUDr. Jan Martínek a MUDr. Ján Ušák

Ulož ako PDF
Napísal 24. októbra 2014 11:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V trnavskej nemocnici operovali pacientov novým spôsobom. Ako prví na Slovensku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.