reklama

Tím odborníkov vykonal v trnavskej nemocnici unikátnu operáciu

Vo Fakultnej nemocnici Trnava lekársky tím, ktorý bol zložený z českých lekárov z Fakultnej nemocnice v Motole Praha a trnavských odborníkov, realizoval unikátnu operáciu zriedkavej vývojovej chyby, pri ktorej pacientke chýba pošva a maternica.

Ženy s touto vývojovou chybou majú iba vyvinutú vulvu a krátku pošvu, kratšiu ako 3 cm, čo im neumožňuje plnohodnotný sexuálny život. Táto anomália sa vyskytuje približne u jednej z 3 500 žien.

Pacientky majú zachované vaječníky, preto je ich hormonálna situácia normálna. Pre absentujúcu maternicu však nemajú menštruáciu a ostávajú celý život neplodné. Jedinou šancou pre ne v Slovenskej republike ostáva adopcia, v Českej republike aj náhradné materstvo.

O zákroku informoval hovorca FN Trnava Matúš Stračiak.

nemocnica-zakrok-2

Ilustračné foto

„Operácia sa vykonáva laparoskopicky, zavedú sa pevné drôtené stehy medzi močový mechúr a konečník, do tých stehov sa zachytí tzv. fantóm, ktorý tlačí na miesto, kde sa má vytvoriť pošva. Fantóm vyzerá ako menší vibrátor,“ vysvetľuje doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava.

„Po operácii sa každý druhý deň doťahujú drôtiky, ktoré vťahujú fantóm dovnútra, čím sa vytvára tunel, ktorý po dokončení za 10-14 dní vytvorí novú pošvu,“ dokončil prednosta Záhumenský.

Predtým sa operácia robila pomocou prenosu časti kože, čo malo následky, že sa koža zvrašťovala a pošva zužovala. Iná modifikácia bola s prenosom časti hrubého čreva, čo však vytvára veľkú sekréciu a neustálu nadmernú vlhkosť.

Ulož ako PDF
Napísal 26. februára 2016 6:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.