reklama

V trnavskej nemocnici úspešne uskutočnili unikátnu operáciu pacienta dlhodobo liečeného s dialýzou

Lekári vo Fakultnej nemocnici Trnava majú za sebou ďalšiu unikátnu operáciu. Ako prví z krajín Višegrádskej štvorky (V4) zabezpečili dialyzovanému pacientovi centrálny žilový prístup pomocou „inside-out“ metódy.

Mnoho pacientov zo zdravotných dôvodov potrebuje dlhodobý prístup do centrálneho žilového systému pre potreby dialýzy. Závažné ochorenie obličiek a uzáver centrálneho žilového systému sú hlavnými príčinami chorobnosti, úmrtnosti a zvyšovania nákladov na lekársku starostlivosť, najmä u dialyzovaných pacientov.

„Práve uzáver centrálneho žilového systému môže pripraviť pacienta o životne dôležité terapie, ako sú hemodialýza, chemoterapia, či infúzia liekov,“ pripomína trnavská nemocnica.

U dialyzovaných pacientov je centrálny žilový prístup pomocou permanentného žilového katétra často jedinou možnosťou na realizáciu dialýzy. Postupne u určitej skupiny dialyzovaných pacientov dochádza k vzniku problémov, ako sú infekcie a postupné uzatvorenie centrálneho žilového prístupu, čo predstavuje stratu možnosti využívania liekov alebo dialýzy.


Operačný zákrok

FOTO: FN Trnava

Vo Fakultnej nemocnici Trnava v spolupráci s prof. Gurkanom Sengölge z Viedne a spoločnosťou Merit Medical, ako prví z krajín V4 realizovali operáciu, ktorou pacientovi s uzavretými žilovými prístupmi zabezpečili nový centrálny žilový prístup metódou „inside-out“.

„Inside-out prístupový katéter SURFACER prináša novú a jedinečnú možnosť sprístupnenia centrálneho žilového systému u pacientov s uzavretými žilovými prístupmi,“ popisuje Richard Švec zo spoločnosti Merit Medical.

Prvý pacient v krajinách V4

Vo FN Trnava bol operovaný prvý pacient vo V4, ktorému bol zavedený inside-out systém SURFACER. Išlo o pacienta, ktorý je dlhodobo liečený dialýzou s takmer úplne vyčerpanými žilovými prístupmi.

„Celá operácia sa uskutočnila na Rádiologickej klinike FN Trnava, pričom zabezpečenie žilového prístupu touto metódou bolo pre pacienta s vyčerpanými žilovými prístupmi životne dôležité,“ uviedol primár Rádiologickej kliniky FN Trnava Andrej Klepanec.

Systém sa zavádza cez pravú stehennú žilu, postupuje cez pravú predsieň, hornú dutú žilu, až cez uzavreté miesto žilového systému do oblasti nad pravou klavikulou, kde vodiaci drôt vyjde na vopred určenom a označenom mieste cez kožu pacienta.

Fakultná nemocnica Trnava sa tak stáva pracoviskom, ktoré vie pomôcť pacientom s rovnakým problémom z celého Slovenska.

„Aj toto je dôkaz toho, že napriek súčasnej situácii s COVID-19, sme schopní zavádzať pre pacientov nové intervenčné metódy na medzinárodnej úrovni,“ dodal riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta.


Zľava primár Rádiologickej kliniky FN Trnava MUDr. Andrej Klepanec, Ph.D., MPH, EBIR a Prof. Dr. Gürkan Sengölge

FOTO: FN Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 15. decembra 2020 9:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.