reklama

Hlasovanie o nových členoch dozorných rád v mestských firmách neprebiehalo podľa predstáv

Výmena zástupcov mesta v štatutárnych a kontrolných orgánov spoločností založených mestom je povinnou jazdou každé štyri roky po nástupe nového mestského zastupiteľstva.

Hlasovanie o návrhoch na obsadenie postov v mestských firmách čakalo na poslancov na 1. riadnej schôdzi mestského zastupiteľstva v utorok 17. februára.

Ako vysvitlo počas rokovania o tomto bode, jednotlivé poslanecké kluby sa na mestskej rade dohodli, že hlasovať sa bude len o návrhoch na nových členov kontrolných orgánov v dozorných radách, a preto sa nebudú podávať návrhy na štatutárov, teda nových konateľov mestských firiem.

Rokovania politických klubov o nomináciách na mestskej rade označil nezávislý Jozef Klokner za “ťažké a miestami až dramatické”.

K nomináciám na jednotlivé posty, ktoré sú vo väčšine prípadov neplatenými funkciami, sa vyjadril aj primátor Peter Bročka:“Dozorná rada je kontrolným orgánom obchodnej spoločnosti. Ak by to bolo na mne, tak každá dozorná rada by mala jedného zástupcu z každého poslaneckého klubu a všetci konatelia by prešli výberovým konaním. Tá prvá časť sa uskutočniť nedá, nakoľko nie v každej dozornej rade máme dostatočný počet členov, ktorý obsadzujeme. Čo sa týka konateľov, urobíme maximum pre to, aby sa tak stalo. Ale k tomu bude potrebná súčinnosť poslancov.”

tt-komfort
Nových členov dozornej rady za mesto v spoločnosti TT-Komfort poslanci nezvolili

Ilustračné foto

Do dozornej rady Mestskej televízie Trnava poslanci zvolili Martina Královiča, Miloša Krištofíka a Mateja Lančariča.

V spoločnosti TT-IT budú do dozornej rady ustanovení Jozef Alchus a Emanuel Gronský.

Zástupcom mesta v dozornej rade spoločnosti Trnavatel bude pracovníčka odboru právneho a majetkového Jana Tomašovičová.

Do dozornej rady spoločnosti Trnavská vodárenská (TAVOS) zvolili poslanci primátora Petra Bročku, ktorý sa po hlasovaní vyjadril, že nevylučuje nomináciu niekeho iného už na najbližšom aprílovom zastupiteľstve.

V spoločnosti City-Arena budú mesto v dozornej rade zastupovať poslanci Marián Galbavý a Peter Haščík.

Dozornú radu spoločnosti .A.S.A. Trnava obsadia za mesto Marián Galbavý a Jozef Pobiecký.

Nomináciu do dozornej rady .A.S.A. odmietol bývalý primátor Vladimír Butko. “Počas 20 rokov na radnici som nebol v dozornej rade žiadnej spoločnosti. V súvislosti s tým, ako spoločnosť vníma tieto posty, nemám záujem byť členom dozornej rady. Nie preto, že by som si to netrúfol alebo nevedel, ale preto, že je takáto funkcia spájaná s niečím, čo som v živote nerobil. Vydržal som bez toho 20 rokov a vo svojom veku by som chyboval, keby som robil veci inak ako doteraz. Jednoducho nechcem kandidovať za člena dozornej rady žiadnej spoločnosti,” vyhlásil pre hlasovaním o členoch DR vo firme .A.S.A. Trnava.

Na Butkove slová reagoval poslanec Marián Galbavý: “Je smutné, že sme dospeli k tomu, že politicky je vnímaná dozorná rada ako trafika. Rada slúži na dozor nad hospodárením obchodnej spoločnosti. Ako inak má mesto vykonávať dozor a dohľad and firmami, ktoré založila alebo je v nich spoločníkom, ako cez dozorné rady? To, že politická realita zdeformovala pohľad na tieto pozície, ktoré boli rozdávané ako trafiky, je smutné. Skúsme sa vrátiť k domu, čo hovorí obchodný zákonník a využívajme dozornú radu na to, aby sme mali dohľad, ako mesto cez tieto spoločnosti hospodári,” povedal vo svojom príspevku.

V ďalšom priebehu sa poslanci nedohodli na zvolení nominovaných poslancov Rastislava Mráza a Juraja Novotu za členov DR spoločnosti TT-Komfort. Za ich nomináciu hlasovalo 15 poslancov, 16 sa zdržali.

O dosadení nominantov mesta do oblastnej organizácie cestovného ruchu TT Tourism sa napokon nehlasovalo.

Viceprimátor Tibor Pekarčík v pozmeňovacom návrhu nominoval na post predsedu predstavenstva Petra Nízla, ktorý mal byť pôvodne nominovaný za člena dozornej rady spolu s pracovníčkou mestského úradu Janou Tomašovičovou.

Na návrh Pekarčíka reagoval Štefan Bošnák, ktorý pripomenul, že na mestskej rade bolo dohodnuté, že sa bude hlasovať len o členoch kontrolných orgánov spoločností, nie o štatutároch. Preto navrhol stiahnuť hlasovanie o tejto organizácii, čo poslanci v pomere 20 za, 1 proti a 10 sa zdržali schválili.

Ulož ako PDF
Napísal 18. februára 2015 7:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

31 komentárov pre “Hlasovanie o nových členoch dozorných rád v mestských firmách neprebiehalo podľa predstáv”

 1. 1
  chechtak says:

  20 rokov boli v dozornych radach len kdh-ci a Butkovi kamarati a jemu to akurat teraz zacalo smrdiet? Ako sa takemuto stavu hovori?

  • 1.1
   Larab says:

   Ak som to pochopil správne, tak jemu vadilo, že ho chceli dať do dozornej komisie, ale sám navrhol Petra Bročku do dozornej komisie TAVOSu. Čo už na to povedať.

   • 1.1.1
    5ulo says:

    TAVOS asi funguje najlepsie, tak ho chcel umiestnit tam, kde uvidi najmenej napachanych skod :) kryci manever. Co mna ale neprekvapilo je TT-KOMFORT. Je jasne, ze tam nechcu nikoho ‘cudzieho’ pustit.

  • 1.2
   xz says:

   Ked nechcel ist do dozornej rady, tak nechcel, ved co je na tom zle. Nech si tam dosadi Brocka svojho cloveka, ved koniec koncov chcel “partajnikov” vykopat z pozicii v meste, tak ma priestor.

   • 1.2.1
    chechtak says:

    Na tom nie vobec je nic zle len zrazu sa tu tvari ze dozorne rady su zlo a doteraz to jemu ani jeho kamosom nesmrdelo vyse 20 rokov.

 2. 2
  hej hou says:

  PREČO Pekarčík nominoval Nízla na predsedu predstavenstva TT Tourism, ked je to mestska organizacia? Mesto tam ma majoritu a VY chcete dat najvyssi post organizacie minoritnemu podielnikovi? Ako pardon ale privatizacia ako vysita a to ste tam dva dni. Ci je to nevedomost alebo cielene riesenie je nepodstatne. Pre Trnavu cele zle

  • 2.1
   Larab says:

   Nevedomosť bude asi na vašej strane. Aký minoritný podielnik? O kom to hovoríte?

   Peter Nízl má byť zástupca mesta v organizácii a ako je zvykom stal by sa predsedom predstavenstva. Predtým pracoval v SARIO a v SACR. Celkom vhodné pracovné skúsenosti do Trnava Tourism.

  • 2.2
   cloudo says:

   Kde je ten Nizl minoritný podielnik?

  • 2.3

   Tu asi došlo k menšiemu nedorozumeniu. Organizácia Trnava Tourism nie je obchodná spoločnosť (v.o.s, k.s., s.r.o. alebo a.s.) prípadne družstvo. Ode o tzv. Oblastnú Organizáciu cestovného ruchu (OOCR), takže nie je možné, aby v nej mal niekto podiel, a preto nemôže byť ani minoritným podielnikom. To, že v rámci štatútu využíva (názvom) podobné inštitúty ako obchodné spoločnosti – predstavenstvo, dozorná rada – je možno kameňom (úrazu) nedorozumenia.

  • 2.4
   bez slov says:

   Tam mal byť zvolený pán Královič, ktorý ma bohaté skúsenosti s výrobou a dodávkou internetového portálu pre rozvoj turizmu v Trnave.

   • 2.4.1
    fifo says:

    Nič osobne proti Kralovičovi,ale SBS čo má na starosti,aj ju vlastní,je jeden z majiteľov,má na starosti verejný poriadok pri nejakých väčších akcií!!!!!!!Vianočné trhy,rôzne koncerty v meste,v amfiku apod……………Bez verejnej súťaže,tak dúfam,že Bročka to zatrhne!!!!!

 3. 3
  hej hou says:

  Ospravedlnujem sa za nevedomost v oblasti OOCR. Napriek tomu mi pride nelogicke aby najvyssi statutar takejto organizacie nebol z radov poslancov. Inak nechcem tymto spochybnit odbornost p. Nizla, to vobec

  • 3.1
   Larab says:

   Medzi poslancami nie je nikto, kto by sa rozumel cestovnému ruchu. Teda s výnimkou T. Pekarčíka, ale on aj tak neriešil incoming. Ak je tu šanca mať na tomto poste odborníka, treba to využiť. Trnava Tourism to potrebuje ako soľ.

 4. 4
  hamilton says:

  pan Galbavy v dvoch dozornych radach ? asi to potrebuje je malo poslancov z ktorych vyberat? či zase savrozdeluje podla ” zasluh”?

  • 4.1
   peha says:

   zo “svojich” moc nevybere, ked tam su tipy jak peciar co moze maximalne nafukane gumy na bycigly kontrolovat :-)

  • 4.2
   Juraj Fuzák says:

   Dozorne rady su kontrolny organ, nemylme si to prosim s poziciami konatelov, kde budu ako primator oznamil vyhlasene vyberove konania. Dozorne rady su neplatene posty a myslim ze Majo Galbavy je dostatocne odborne zdatny aby si tie “funkcie” zastal.

  • 4.3

   Ako som povedal už na zastupiteľstve, akosi sa zabudlo na to, na čo v skutočnosti Dozorná rada a najmä členstvo v nej slúži.
   Podľa obchodného zákonníka “Dozorná rada:
   a) dohliada na činnosť konateľov,
   b) nahliada do obchodných a účtovných kníh a iných dokladov a kontroluje tam obsiahnuté údaje,
   c) preskúmava účtovné závierky,
   Členovia dozornej rady majú právo požadovať od konateľov informácie a vysvetlenia o všetkých záležitostiach spoločnosti a nahliadať do všetkých obchodných a účtovných kníh a iných dokladov spoločnosti.”

   Preto, ak máme skutočne dostáť volebnému programu Lepšej Trnavy, je na nás, aby sme aj riadne a kompetentne vykonávali dozor nad mestskými spoločnosťami.
   A myslím si, že k tomu ako advokát s ekonomickým bekraundom (prvá vysoká škola) a dlhoročnými skúsenosťami vo vyššom menežmente Orindžu, mám dostatočné kompetencie.
   Naopak, skôr by stálo za otázku: Aké kompetencie oprávňujú iné nominácie členov dozorných rád?

   • 4.3.1
    Mirec says:

    Členstvo v LT?….

   • 4.3.2
    hamilton says:

    Majo, paragrafove znenie kompetencii dozornej rady co uvádzaš sedi….. Uprimne , čo si myslíš, že budeš môcť kontrolovať, ako čled DR v City Aréna, na základe svojich osobných skúseností z minulosti z jednaní s osobami ktoré za ňou stoja.
    Tiež si zvažoval svoju kandidatúru na primátora. Dôvody prečo si sa nakoniec rozhodol vôbec to neskúsiť sú tiež problematicky publikované súhlasíš? Želám Ti veľa úspechov v DR , no buďme realisti….

  • 4.4
   ssTT says:

   Martin Galbavý a je aj Marián Galbavý.

 5. 5
  aladar says:

  p. Fuzák, zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov §5odst. 1 písm. d – príjem zo závislej činnosti, kde spadá mimo iné i odmena člena dozornej rady.
  Preto nie je pravda, že členstvo v dozornej rade je neplatený post. Je to platený post a podlieha i odvodovej povinnosti ako každý iný príjem.
  Iné by bolo, ak členstvo dozornej rady v mestských spoločnostiach v Trnave je zazmluvnené ako post kde sa žiadny plat ani odmena nepriznáva.

  • 5.1
   :) says:

   Takze povedane predvolebnym slengom LT, budu KRADNÚŤ.

   ;)

  • 5.2
   Larab says:

   Pán Aladár, to, že zákon o daní z príjimov zaraďuje odmenu člena dozornej rady medzi príjem zo závislej činnosti ešte predsa neznamená, že za členstvo v dozornej rade mestských firiem je odmena. To si vždy určuje konkrétna firma.

   Ten zákon predsa nehovorí o tom, že odmena pre členov dozornej rady musí byť. Je to teda úplne irelevantná poznámka.

 6. 6
  aladar says:

  p. Hamilton – Hambálek doteraz člen dozornej rady v A.S.A. a TT komforte to nevadilo ?

  • 6.1
   Ivana says:

   To je ten trojposlanec, co ma stale moj obdiv, ako to vsetko stiha?

  • 6.2
   hamilton says:

   Upresním on tam ešte stále je a bude do júna 2015.
   Alino, ak si premietneš mocenskú štruktúru klubu SMER cez jeho predsedu, okresného a krajskú predsedníčku, tak sa dostaneš až na jednu nemenovanú adresu, jednej nemenovanej spoločnosti, ktorú vlastní jeden nemenovaný ctihodný občan nášho mesta, a to sú GPS súradnice, kde sa rozhodovalo, kto a kde bude.Nie na MZ, nie v poslaneckom klube, ale tam !
   Samozrejme , že to vadí a dosť moc.
   Opakujem už niekoľký krát …… mottom nového primátora bola ZMENA týchto, ako ich nazýval “nedemokratických postupov”
   Bročka už je na radnici, len niekde cestou stratil tie zmeny, ktoré deklaroval…
   Poznaním reality a kvality svojho poslaneckého klubu už zistil, že to neude také jednoduché s tými zmenami.

 7. 7
  eva says:

  Brocka, nerozumel p. poslancovi Mudr.Kristofikovi, preco nevedel reagovat na trafiky, lebo keby povedal, ze to nie je platene, pojem trafika ztraca dojem,len si zistoval co to je lebo nie, to mal mat davno zistene a nemusel byt argumentom p. Mudr. Kristofika zaskoceny, ale toto mal mat pred MZ zistene nevedel presne ci lebo nie a kde a v ktorej spolosnosti.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.