reklama

Spevácky zbor Tirnavia pozýva na Vianočný koncert do Malej Synagógy

Miešaný spevácky zbor Tirnavia pozýva priaznivcov zborového spevu na svoj tradičný Vianočný koncert, ktorý sa uskutoční v pondelok 21. decembra 2015 o 19.00 hodine. Rovnako ako minulý rok Tirnavia koncertný program odprezentuje v priestoroch Malej Synagógy na Haulíkovej ulici.

Koncertný program bude zložený zo slovenských i zahraničných kolied. Z tých slovenských zaznejú obľúbené koledy v úprave Františka Prášila, tentokrát doplnené klavírnym sprievodom v podaní Norberta Daniša. Medzi originálne skladby patria najmä tri koledy z trnavského regiónu od Zdenka Mikulu, vzácne svojou neopočúvanosťou a tiež svojím typickým nárečím.

Nebude chýbať ani Koleda z Kysúc od významného skladateľa zborovej hudby Ivana Hrušovského. Za domáceho snáď možno vyhlásiť aj spríbuzneného autora Adama Michnu z Otradovic, ktorého dve stredoveké koledy „Vánoční Roztomilost“ a „O Narození Pána Krista,“ sprítomnia poslucháčom atmosféru českého stredovekého adventu.

Zo zahraničných kolied si poslucháči vypočujú viaceré tradičné tzv. „Christmas Carols“ anglosaského sveta, ako napr. welšskú „Deck the Hall,“ „We Wish You a Merry Christmas“ či „White Christmas,“ poslednú menovanú tentokrát odspievanú v úprave pre mužský zbor.

tirnavia-plag

Pútavou skladbou je aj ukrajinská vianočná koleda „Carol of the Bells“ – kto si ju raz vypočuje, zvyčajne si ju aj uchová v pamäti – najmä kvôli podmanivému „ostinato“ motívu štyroch neustále sa opakujúcich nôt.

Ďalšou netradičnou skladbou v našich krajinách je španielske villacico s názvom „Ríu Ríu Chíu.“ Táto kantáta podobná madrigalu je podľa viacerých muzikológov vrcholným dielom renesančnej hudby. Zdanlivo nezmyselné slabiky Ríu Ríu Chíu časť z nich vysvetľuje ako spev slávika, kým iní ich pripisujú rybárikovi – operencovi, ktorý rázne bráni svoje hniezdo pred predátorom. Metafora, ktorá vysvetľuje, ako boh ochránil baránka pred zúrivým vlkom.

Interpretáciu autorského zámeru tohoto dielka v podaní Tirnavie, ako aj tých ostatných skladieb koncertu si budú mať návštevníci koncertu možnosť vypočuť už najbližší pondelok 21.12.2015 v Malej Synagóge na Haulíkovej ulici.

Všetci sú srdečne vítaní.

INFO
Miešaný spevácky zbor TIRNAVIA vznikol v roku 1988, jeho zakladateľom je PaedDr. Gabriel Kalapoš. V rokoch 2003 až 2011 zbor viedol Ing. Andrej Rapant, v rokoch 2012 až 2013 Zuzana Holičková a súčasným dirigentom je Michal Stahl. Tirnavia svojím vznikom a existenciou potvrdzuje bohatú tradíciu zborového spevu v meste Trnava. Členmi zboru sú najmä mladí ľudia rôznych profesií, ale aj študenti vysokých škôl a univerzít – speváci s bohatými zborovými skúsenosťami. Repertoár zboru obsahuje diela z obdobia baroka, renesancie, romantizmu, hudbu 20. storočia, ľudové piesne, úpravy rôznych známych piesní, černošské spirituály, vianočné koledy a iné.

V roku 2015 zbor realizoval dva koncerty s výberom tzv. Starej hudby, s akcentom na osemhlasnú omšu španielskeho autora vrcholiacej renesencie Thomasa Luisa de Victoriu „Missa Alma Redemptoris“ (Trnava, Bratislava). V roku nasledujúcom zbor poteší priaznivcov zaujímavým vokálno-inštrumentálnym projektom a premiérou viacerých skladieb súčasných slovenských skladateľov.

Ulož ako PDF
Napísal 18. decembra 2015 13:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.