reklama

Stredoškolákom predstavia dielo básnika, spisovateľa aj komunistického politika Miroslava Válka

Spomienku na básnika, spisovateľa, prekladateľa, publicistu, ale aj komunistického politika a ministra Miroslava Válka pri príležitosti 25. výročia úmrtia v podobe poeticko-hudobného pásma pod názvom Videl som tancovať Jitterboogie organizuje Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v spolupráci s Divadlom Jána Palárika.

Miroslav Válek sa narodil 17. júla 1927 v Trnave, kde v roku 1947 maturoval na obchodnej akadémii. Od roku 1949 pracoval v redakciách viacerých neliterárnych časopisov. Koncom 50. rokov sa stal redaktorom a v rokoch 1962 – 1966 šéfredaktorom literárneho mesačníka Mladá tvorba.

V rokoch 1966 – 1967 bol spoluzakladateľom a prvým šéfredaktorom literárneho časopisu Romboid. V rokoch 1967 – 1968 zastával funkciu predsedu Zväzu slovenských spisovateľov.

Po vzniku federatívneho usporiadania ČSSR od 1. januára 1969 sa stal Válek ministrom kultúry v slovenskej vláde a zároveň členom predsedníctva ÚV Komunistickej strany Slovenska.

Z týchto vysokých politických funkcii odišiel až v roku 1988 a potom krátko (do konca novembra 1989) pôsobil ako predseda Zväzu československých spisovateľov v Prahe.

Zomrel 27. januára 1991 v Bratislave.

valek-plag

Miroslav Válek vydal osem básnických zbierok, je autorom viacerých kníh pre deti a mládež, autorom esejí a prekladov.

S Trnavou ho spája okrem miesta narodenia aj zoskupenie tzv. Trnavskej skupiny, patril medzi prvých slovenských básnikov, ktorí začali písať moderne – bez schematizmu.

Presne v deň 25. výročia smrti sa uskutoční spomienka na život a dielo trnavského rodáka.

Scenár k poeticko-hudobnému pásmu Videl som tancovať Jitterboogie napísala Dana Podracká, hudbu zložil Marián Kokavec.

Pásmo si vypočujú stredoškoláci v podaní hercov Divadla Jána Palárika Barbory Bazsovej a Martina Križana, hudobným hosťom je Marián Kokavec.

Osobnosť Miroslava Válka na úvod predstaví Pavol Tomašovič – predseda Krajskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov v Trnave.

Informácie sprostredkovala Benjamína Jakubáčová z Knižnice Juraja Fándlyho.

Ulož ako PDF
Napísal 14. januára 2016 20:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

1 komentár pre “Stredoškolákom predstavia dielo básnika, spisovateľa aj komunistického politika Miroslava Válka”

  1. 1
    Á pač says:

    Mŕtvy komanč, dobrý komanč. Tak učili nás! Kto však naučí týchto stredoškolákov aké je jednoduché parazitovať na peniazoch daňových poplatníkov a eurofondoch? Zle zaplatený učiteľ ťažko.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.