reklama

Adventný večer na radnici predstaví významného prozaika a básnika Rudolfa Dobiáša

Klub priateľov Trnavy, mesto Trnava a Spolok slovenských spisovateľov pozývajú na Adventný večer.

Podujatie sa uskutoční v stredu 30. novembra 2016 o 18. hodine v Západnom krídle radnice.

Na harfe zahrá Jakub Rizman, Bohumil Chmelík predstaví významného slovenského prozaika a básnika Rudolfa Dobiáša a Pavol Tomašovič uvedie zamyslenie k Paradoxom našej doby, k čakaniam, frustráciám a možnom advente v nás.

advent-vecer-tomasovic-chmelik

Rudolf Dobiáš sa pokúsil vstúpiť do literatúry už ako študent gymnázia. Prvé básne publikoval v roku 1953. Potom sa až do roku 1970 odmlčal. Ako osemnásťročného čerstvého maturanta ho nespravodlivo obvinili z protištátnej činnosti a stal sa jednou z obetí ideologického teroru. Odsúdili ho na 18 rokov väzenia a väznili v Jáchymove. Na základe amnestie ho po ôsmich rokoch prepustili na slobodu. V nasledujúcich rokoch, síce slobodný a na slobode, musel bojovať o holú existenciu.

V roku 1970 začal publikovať v detských časopisoch a písať rozhlasové hry pre deti. Ocenenie rozhlasovej rozprávkovej hry Štyria bratia v anonymnej súťaži Slovenského rozhlasu bolo začiatkom jeho pravidelnej spolupráce s rozhlasom.

Pre deti a mládež napísal vyše tridsať rozprávkových hier. Napriek tragickej životnej skúsenosti má jeho poézia a rozprávky pre deti v sebe veľa hravosti, fantazijnosti a humorne odľahčeného pohľadu na detský svet. Vo veršoch preukázal cit pre zvukomalebnosť slovenského jazyka, zdôraznil základné hodnoty života. V príbehoch zo života súčasných detí sa sústredil na odkrytie vzťahov detí k dospelým.

advent-vecer

Ulož ako PDF
Napísal 27. novembra 2016 9:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.