reklama

Stredoškolákom predstavia dielo básnika, spisovateľa aj komunistického politika Miroslava Válka

Spomienku na básnika, spisovateľa, prekladateľa, publicistu, ale aj komunistického politika a ministra Miroslava Válka pri príležitosti 25. výročia úmrtia v podobe poeticko-hudobného pásma pod názvom Videl som tancovať Jitterboogie organizuje Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v spolupráci s Divadlom Jána Palárika.

Miroslav Válek sa narodil 17. júla 1927 v Trnave, kde v roku 1947 maturoval na obchodnej akadémii. Od roku 1949 pracoval v redakciách viacerých neliterárnych časopisov. Koncom 50. rokov sa stal redaktorom a v rokoch 1962 – 1966 šéfredaktorom literárneho mesačníka Mladá tvorba.

V rokoch 1966 – 1967 bol spoluzakladateľom a prvým šéfredaktorom literárneho časopisu Romboid. V rokoch 1967 – 1968 zastával funkciu predsedu Zväzu slovenských spisovateľov.

Po vzniku federatívneho usporiadania ČSSR od 1. januára 1969 sa stal Válek ministrom kultúry v slovenskej vláde a zároveň členom predsedníctva ÚV Komunistickej strany Slovenska.

Z týchto vysokých politických funkcii odišiel až v roku 1988 a potom krátko (do konca novembra 1989) pôsobil ako predseda Zväzu československých spisovateľov v Prahe.

Zomrel 27. januára 1991 v Bratislave.

valek-plag

Miroslav Válek vydal osem básnických zbierok, je autorom viacerých kníh pre deti a mládež, autorom esejí a prekladov.

S Trnavou ho spája okrem miesta narodenia aj zoskupenie tzv. Trnavskej skupiny, patril medzi prvých slovenských básnikov, ktorí začali písať moderne – bez schematizmu.

Presne v deň 25. výročia smrti sa uskutoční spomienka na život a dielo trnavského rodáka.

Scenár k poeticko-hudobnému pásmu Videl som tancovať Jitterboogie napísala Dana Podracká, hudbu zložil Marián Kokavec.

Pásmo si vypočujú stredoškoláci v podaní hercov Divadla Jána Palárika Barbory Bazsovej a Martina Križana, hudobným hosťom je Marián Kokavec.

Osobnosť Miroslava Válka na úvod predstaví Pavol Tomašovič – predseda Krajskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov v Trnave.

Informácie sprostredkovala Benjamína Jakubáčová z Knižnice Juraja Fándlyho.

Ulož ako PDF
Napísal 14. januára 2016 20:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Stredoškolákom predstavia dielo básnika, spisovateľa aj komunistického politika Miroslava Válka”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.