reklama

V knižnici budú spomínať na talentovaného básnika Jána Ondruša

Pri príležitosti nedožitých 90. narodenín básnika Jána Ondruša, člena Trnavskej skupiny, pripravila Knižnica Juraja Fándlyho poetický večer pod názvom Spomíname na Jána Ondruša. Uskutoční sa 9. marca 2022 o 17. hodine.

Talentovaný poet poznačený chorobou sa už v šesťdesiatych rokoch 20. storočia predstavil ako výrazný senzuálny básnik, jeho zbierku Šialený mesiac viacerí slovenskí kritici považujú za kľúčový básnický text slovenskej lyriky tohto obdobia.

V roku 1968 mu vyšli dve básnické zbierky Posunok s kvetom a V stave žlče, o dva roky neskôr vydal básnickú skladbu Kľak a v roku 1972 zbierku Mužské korenie. Vtedajšou literárnou kritikou však nebol prijatý.

Hoci mu v roku 1982 vyšiel reprezentatívny výber z celoživotnej tvorby Pamäť, zatrpknutý básnik prestal písať básne a venoval sa už iba satirickému žánru, ktorý zhromaždil do rukopisu s názvom Dobré ráno každé ráno a vydal v roku 1997 pod názvom Ovca vo vlčej koži. Tiež napísal pôvabnú knižočku pre deti Kreslím koňo koňaté.

Ondrušovi sa až po Nežnej revolúcii dostalo patričného ocenenia, po roku 1989 vyšli výbery z jeho diela v niekoľkých krajinách, jeho tvorbe bol venovaný medzinárodný seminár a bol aj dvakrát nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru.

Básnikovým životom a dielom bude na podujatí sprevádzať moderátorka Alena Beňová. Umeleckého prednesu sa zhostí Bohumil Chmelík.

Ľubica Malá, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 3. marca 2022 11:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.