reklama

O 20-tisíc eurách rozhodnú sami ľudia, ich kvalitné projekty a nápady. Mesto štartuje projekt Participatívneho rozpočtu

Časť zo svojho rozpočtu vo výške 20-tisíc eur dá mesto Trnava v tomto roku do rúk verejnosti. O použití peňazí budú rozhodovať samotní ľudia, bez potreby hlasovania poslancov zastupiteľstva či primátora. Trnavská samospráva je len šiestou na Slovensku, ktorá spúšťa projekt Participatívny rozpočet.

Participatívny rozpočet (PR) je nástroj, ktorý umožňuje občanom priamo sa zapojiť do rozhodovacieho procesu o prerozdeľovaní financií z rozpočtu mesta. Umožňuje im diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Obyvatelia samosprávy sa tak môžu aktívne angažovať v plánovaní, vytváraní, realizácii a kontrole verejných služieb a fungovania samosprávy.

Na počiatku procesu sú návrhy a podnety zo strany verejnosti. Prostredníctvom rôznych mechanizmov PR sa postupne spracujú na projekty, z ktorých vzíde niekoľko víťazných a tie budú následne zrealizované.

Suma 20 000 eur môže byť použitá na rôzne typy projektov, ktoré sú v kompetencii mesta, ponúkajú novú, inovatívnu alebo zlepšujú nejakú službu, ktorá nefunguje ideálne. Peniaze je možné poskytnúť aj na menšie projekty, ktoré zlepšujú a skvalitňujú verejné priestory a život komunity v meste.

pr-tt-press
Projekt predstavili na tlačovej besede primátor Peter Bročka a predseda OZ Utópia Peter Nedoroščík

Do procesu sa môže zapojiť každý obyvateľ mesta starší ako 15 rokov. Prvé verejné stretnutie sa uskutoční už v utorok 23. februára o 17. hodine v konferenčnej sále trnavskej radnice (udalosť je aj na Facebooku).

Cieľom stretnutia je informovať verejnosť o možnostiach, ktoré Participatívny rozpočet prináša, predstaviť jednotlivé plánované kroky a prediskutovať prvé občianske podnety, ktoré odznejú.

Vítaný je každý, koho projekt Participatívneho rozpočtu zaujal, má zaujímavý nápad alebo myšlienku z oblasti kultúry, športu či všeobecne verejného života.

Podľa slov Petra Nedoroščíka z OZ Utópia, ktoré sa zaoberá vytváraním a zavádzaním efektívnych mechanizmov občianskej spoluúčasti na správe verejných vecí, a aktívne spolupracuje s viacerými slovenskými samosprávami, projekt Participatívneho rozpočtu funguje v Ružomberku, Banskej Bystrici, Bratislave a v bratislavských mestských častiach Mlynská dolina a Nové mesto.

“Najďalej sme v bratislavskom Novom meste, kde aktívne pracujú tímy ľudí a z rozpočtu je vyhradených na projekty PR 250-tisíc eur. Participatívny rozpočet považujeme za najefektívnejší spôsob redistribúcie verejných zdrojov,” skonštatoval Nedoroščík.

Záujem na postupnom navyšovaní sumy peňazí, o použití ktorých budú rozhodovať sami obyvatelia mesta, má aj primátor Bročka.

“Na začiatku chceme od ľudí získať informácie, nápady, myšlienky, aj ich energiu. Spoločne potom môžeme pracovať na tom, aby kvalitné nápady boli aj zrealizované,” poznamenal. Mesto poskytne rôzne formy pomoci od finančnej cez materiálnu, technickú až po personálnu.

“Za ideálny stav považujem ten, kedy bude dosť projektov, aby sme prostriedky bez problémov vyčerpali a tým inšpirovali poslancov, aby do budúcnosti sumu ešte navýšili. Nemám konkrétne ideálne číslo. Pre mňa bude ideálom stav, keď budem vidieť v miestnosti ľudí, ktorí chcú mestu pomôcť a mesto im nebude podkladať pod nohy polená a nevytvárať prekážky,” priblížil svoju predstavu o fungovaní projektu Peter Bročka.

V rámci plánovacieho procesu môže spolupracovať verejnosť aj rôzne expertné skupiny, kde sa dejú workshopy, prezentácie, plánovanie verejných priestorov.

“Model Participatívneho rozpočtu počíta s troma základnými procesmi – prvým sú občianske projekty, ktoré sú väčšinou nízkonákladové a realizáciu majú na starosti ľudia so samosprávou. Druhou časťou je zadanie – relatívne vysokonákladové investičné projekty, ktoré realizuje samotné mesto na podnet ľudí, ktorí sa tiež môžu zapojiť. Treťou časťou, ktorá sa netýka priamo financií, sú tzv. priority. Zbierajú sa prostredníctvom dotazníkov, na verejných fórach a stretnutiach, spracovávajú sa a majú odporúčací charakter, aby mohli ovplyvniť mestský rozpočet a predkladajú sa ako výsledok participatívnych procesov poslancom pred schvaľovaním rozpočtu,” vysvetlil Peter Nedoroščík.

Veľa ďalších informácií získate aj na oficiálnej stránke projektu pr.trnava.sk.

partic-rozp-tt

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2016 7:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

21 komentárov pre “O 20-tisíc eurách rozhodnú sami ľudia, ich kvalitné projekty a nápady. Mesto štartuje projekt Participatívneho rozpočtu”

 1. 1
  Gogo says:

  Skvela idea.
  Dufam, ze stale kritizujuci ludia sa aj zapoja.

 2. 2
  Monyka says:

  To je 3300 € pre každú mestskú časť…

 3. 3
  utopista z NAKA says:

  Mali by sa tu vyčleniť peniaze na zverejňovanie dobrých skutkov skromných miestnych dobrodincov Gustíka, Janka, Miladku, Radka, Martinku, Dušanka, Petríka, Renču, Pavlíka, Sašku, Jarku, Ládinka, Janka a iných čo si naberajú bágrom z nášho válova a nie je im stále vidieť na paprče a pritom vraj robia pre nás toľko dobrého. U nás toho na nich máme… Tak kto sa podujme pre túto nadprácu?

 4. 4
  Gogo says:

  Presne tak. Skontrolujte npe. Kolko m z Vasich dani uz taka VuC zrealizovala ?
  Presne 0 km.
  Tak sa pytajte tych co vas opijaju iba pred volbami a hostia gulasikom s plgatom :)
  Tych 20 0000 Eur je predsa iba jedna z akcii teraz prebiehajucich.
  Napr. Mestske zasahy atd. Urcite s to zacina pozitivne menit.
  Ale je to aj na obcanoch.

 5. 5
  Eduard Guniš says:

  Suma sa ne prvý pohľad nemusí zdať vysoká, no je to dobrý a rozumný prvý krok. Asi by nemalo zmysel ísť do toho hneď s miliónmi.
  Slovenský národný šport to síce je, no netreba všetko okamžite kritizovať a vysmievať.
  Nápad to je dobrý a ústretový.

 6. 6
  ison says:

  Každý obyvateľ Trnavy má svoje rodné číslo, každý obyvateľ Trnavy je registrovaný na evidencii obyvateľstva na MsÚ. Pre každú mestskú časť môže mesto pripraviť 5 investičných priorít v určitej hodnote. Elektronickým hlasovaním, kde prístupové heslo obyvateľa tej ktorej mestskej časti by bolo jeho rodné číslo, by mal možnosť hlasovať za konkrétny investičný zámer. Dva zámery s najviac pridelenými hlasmi by boli automatický zaradené do rozpočtu na budúci rok. Tomuto hovorím rozpočet z vôle obyvateľov mesta. Takže máte myšlienku, len ju skúste zrealizovať pri príprave rozpočtu na rok 2017.

 7. 7
  Monyka says:

  Každý dospelý obyvateľ Trnavy má volebné právo. Využila ho tretina obyvateľov, ktorí si zvolili svojich zástupcov – poslancov. Poslanci v podstate z vôle Trnavčanov chvaľujú alebo zamietajú návrhy do rozpočtu. Isonova myšlienka má znaky referenda. Takže, ak sa elektronického hlasovania nezúčastní polovica dospelých obyvateľov Trnavy bude neplatné…

  • 7.1
   ison says:

   Ja som napísal najviac hlasov, nie percento oprávnených voličov. Ale v podstate je to vždy akési mini referendum mestskej časti bez podstatných nákladov.

 8. 8
  firhang says:

  este napiste, kolko sa na tom nabalila ta participativna bratislavska firma, co to akoze koordinovala…

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.