reklama

Mesto chce vybudovať pri Bielom Kostole novú prírodnú zónu pre oddych a relax

Deficit verejne prístupných prírodných plôch ako sú parky, lesy a iné prírodné plochy zelene chce trnavská radnica riešiť vybudovaním novej relaxačno – oddychovej zóny. Využiť chce územie popri potoku Parná pri lokalite Medziháj za Bielym Kostolom. Lokalita sa nachádza v dotyku cesty z Trnavy do Ružindola približne 3 kilometre za mestom.

V prvej fáze si nechá mesto vypracovať projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie, na základe ktorej bude riešiť zámer revitalizácie povodia Parnej a vybudovanie multifunkčnej zóny Medziháj.

Zóna s predbežnou výmerou asi 110 hektárov (približne 1,6 km x 0,7 km) má mať prírodný charakter a jej základným poslaním je vybudovať priestor pre oddych, rekreáciu, relaxačné, ale aj poznávacie aktivity v prírodnom prostredí.

Súčasťou záujmového územia je aj časť regionálneho biokoridoru vodného toku Parná na úrovni Farského mlyna. Zo západnej strany je územie vymedzené areálom poľnohospodárskeho družstva Medziháj a ornou pôdou až po hranicu katastrálneho územia Ružindol, z južnej strany cestou II/504 v smere Trnava – Bratislava a obytnou zástavbou Biely Kostol – Parnas, z východnej strany lokálnym biocentrom Farský mlyn a na severnej strane obcou Zvončín, poľnou cestou a poľnohospodársky využívanou ornou pôdou.


Vyznačenie zóny pri Medziháji na mape

Zdroj: Mesto Trnava

Na financovanie zámeru chce mesto využiť finančný príspevok z fondov Európskej únie.

“Zámerom mesta je zabezpečiť v lokalite Medziháje – Farský mlyn rozvoj územia pozdĺž toku Parnej založením prírode blízkych krajinných prvkov – biocentier a vodných plôch mimo vodný tok Parnej so sieťou plôch využiteľných pre rozsiahle voľnočasové a rekreačné aktivity.
Premenou časti ornej pôdy lokality Medziháj získa mesto Trnava novú rozsiahlu lokalitu nielen s relaxačným významom, ale predovšetkým vzhľadom na navrhovaný prírodný charakter previazaný s existujúcim regionálnym biokoridorom (Parná), miestnym biocentrom (Farský mlyn) a novou krajinnou zeleňou katastrov Zvončína, Ružindola a Bieleho Kostola, aj významné ekostabilizujúce “zelené pľúca”, mimoriadne dôležité v podmienkach odlesnenej monokultúrnej Trnavskej tabule,”
približuje ciele tohto zámeru trnavská samospráva.

Zóna pri Medziháji má byť previazaná cyklotrasou s jestvujúcou rekreačnou zónou Kamenný mlyn na južnej strane s pokračovaním do urbanistickej kostry mesta Trnava a s obcou Zvončín na severnej strane s pokračovaním smerom na Malé Karpaty. “Mesto Trnava a okolité obce tak získajú novú multifunkčnú zónu v kvalitnej vyváženej krajine s mnohorakými ekosystémovými službami,” konštatuje sa v textovej časti zámeru.

Pripravovaný projekt má prispieť k riešeniu viacerých problémov Trnavy ako je alarmujúci deficit plôch verejne dostupných lesoparkov, parkov a plôch rekreačného zázemia, výrazné negatívne prejavy zmeny klímy s dopadom najmä na zvýšenie počtu viacdenných vĺn horúčav a dlhotrvajúce obdobia sucha.

Na Medziháji by mohli v budúcnosti návštevníci prírodnej zóny navštevovať sieť rozmanitých biotopov, biocentier, alejí – verejne prístupných plôch zelene vrátane oddychovo-relaxačných plôch so základnou vybavenosťou, vybudovať sa plánuje trvalá vodná plocha, ale aj základná technická infraštruktúra v podobe prírodných oddychovo-relaxačných trás či športovo-rekreačných areálov.

Od riešenia zóny pri Medziháji si radnica sľubuje zníženie deficitu rekreačných a oddychovo-relaxačných zón pre realizáciu voľno časových aktivít obyvateľov mesta a okolitých obcí, zvýšenie podielu prírode blízkych ekosystémov s udržateľným manažmentom zrážkovej vody a elimináciou pôdnej erózie v ekologicky nestabilnej poľnohospodárskej krajine, zvýšenie biodiverzity a ekologickej stability územia či zlepšenie kvality životného prostredia a kvality života obyvateľstva zavedením efektívneho a harmonizovaného využívania ekosystémových služieb v území.

Charakteristika riešeného územia:
V záujmovom území je dominantnou orná pôda, regionálny biokoridor Parná, lokálne biocentrum Farský mlyn a v tesnom susedstve lokálne biocentrum cerový lesík, mimo lesný pôdny fond (LPF).

V území platí prvý stupeň ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Lokalita je v dôsledku mnohých záťaží považovaná za tzv. “zelený brownfield”. Orná pôda na celkovej výmere asi 280 ha je vybavená melioračnými závlahami a podlieha ochrane podľa zákona NR SR č.220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Intenzívne využívaná poľnohospodárska pôda prináša so sebou riziko úniku chemických látok z pesticídov do ovzdušia, pôdy, povrchovej a podzemnej vody. To má za následok škodlivé účinky na rastliny, voľne žijúcu zver a živočíchy a v konečnom dôsledku na kvalitu zložiek životného prostredia a biodiverzitu vôbec.

Taktiež v dôsledku absencie štruktúrovanej drevinnej vegetácie vo forme remíz, medzí a líniových interakčných prvkov (stromoradí), ale aj nedostatočných agrotechnických a organizačných opatrení tu orná pôda trpí veternou a vodnou eróziu. Ďalšími výrazne limitujúcimi záťažami je územím prebiehajúca strategická technická infraštruktúra, ako aj tesné susedstvo približujúcej sa bytovej zástavby na juhovýchodnej strane od k.ú. Biely Kostol.

Aj na pozadí týchto okolností navrhuje Územný plán mesta Trnava vyhlásiť skupinu cerových dubov pri areáli poľnohospodárskeho družstva Medziháj za chránené územie. Podľa územného systému ekologickej stability je zvyšok cerového lesíka významným miestnym biocentrom, ktorý je malým pozostatkom z cca 300 ha veľkého dubovo-cerového lesa vyrúbaného pred viac ako 100 rokmi.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 28. augusta 2017 10:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

76 komentárov pre “Mesto chce vybudovať pri Bielom Kostole novú prírodnú zónu pre oddych a relax”

 1. 1
  Andrej says:

  Kvitujem ze sa mesto snazi, ale “neslo by” vytvorit mestsky park dalej? Co tak sa zamysliet nad lokalitou za Druzbou, ohranicenou sidliskom, obchvatom, ZOSkou a Vodarnou? Z toho spravit obrovsky park. Mozno nie naraz, mozno na etapy, ale tam by to davalo logiku. Pripadne smerom na letisko, alebo medzi TT a Hrnciarovcami. Medzihaj je skor pre Ruzindolcanov, ako pre Trnavcanov

  • 1.1
   maco says:

   Co ja viem tak to uzemie je vyclenene ako rezerva pre bytovu vystavbu do buducnosti.

   • 1.1.1
    Andrej says:

    …to ja nepopieram…mozno je. Aj pri nemocnici bol pozemok ako volna zona a bude tam nejaky Kaufland. To staci rozhodnutim zmenit. Ruku na srdce-na co je Trnavcanom park 5-7km od TT? Dalsi kde bude? V Opoji? V Spacinciach? V Suchej? Zial, ziaden “central park” mat nemozme…ale mat park na Prudoch a v Medzihaji je sakra rozdiel

    • 1.1.1.1
     Lukas says:

     Andrej,ten park v nemocnici predali Butko,Bošnák,Stanko,Pobiecky a spol.,asi tak.V Trnave máš dosť parkov na prechádzanie.Ja chodím najčastejšie do Kamenného mlyna,to sú krásne prechádzky.A tento nový park by bol tiež super.

     • 1.1.1.1.1
      Andrej says:

      …to je jedno kto to predal. Zmenili to predstavitelia mesta. Ja narazam na to ze sa to da. A napisat na mesto, ktore ma z krajskych miest najmenej zelenych ploch, ze ma dost parkov, je ozaj sila…KM-to myslis len 30m siroky pas medzi domami a domami? To nie je park-to je subor naletovych drevin a starych stromov

      • 1.1.1.1.1.1
       Sport says:

       Andrej: aj KM aj stanicny , ruzovy park aj promenada sa budu revitalizovat , potom budu strky a tento park takze si myslim ze toho bude dost a bude to stat zato

       • 1.1.1.1.1.1.1
        janoB says:

        presne ako povedal andrej:

        plochu, ktora sa da prejst krizom-krazom za 30 sekund velmi lezernym tempom, tazko nazvat park!!!

        • 1.1.1.1.1.1.1.1
         DB says:

         http://imgur.com/a/aeLAz
         Podla tohto sme v mestskej zeleni na tom v ramci SR dobre. Klidecek, zlepsuje sa to, netreba byt nenasytni a rozmaznani hned. Ten park hoc aj za Trnavou nebude prvy ani posledny.
         (Zdroj: https://dennikn.sk/189258/mapy-zelene-miest-slovenska-objavte-fliacky-zelene-v-betonovej-dzungli/)

         • 1.1.1.1.1.1.1.1.1
          fero says:

          Si zadrel že sme na tom dobre v rámci SR ;) ….cital si ten svoj druhý článok? …” Trnava je pusté mesto iba s fliačikmi zelene.” Z krajských miest v SR a ČR je na tom Trnava najhoršie a podľa stránky mesta nam chyba cez 300ha zelených plôch. Za posledných 30 rokov pritom nevznikly žiadne nové plochy zelene, pokiaľ nepočítame izolacny pas za kauflandom a parčík béla pri hradbách…čo je vzhľadom na svoju veľkosť kvapka v mori

          • 1.1.1.1.1.1.1.1.1.1
           DB says:

           Je pekne ze si vytrhol z kontextu vetu, krasne manipulujes, lebo ti to tak vyhovuje v tvojom argumente ze? :) Ale co tym pustym miestom basnik myslel? Cital si clanok? Urcite nie. Ide o lesy ktore TT v okoli nema, za to ale mesto nemoze, je to proste jeho poloha.
           Lesy tu asi okolo Trnavy v objeme ako ma napr. Zilina alebo BB vysadzat nebudeme takze jedine co mozme porovnavat su mestske parky. A tam hovoria cisla jasne takze o com sa tu bavime? Vies co je to 300ha zelenyh ploch kamarat? :)) Mestske parky asi tazko nahradia lesy, v ich rozlohe v porovnani s ostatnymi mestami sme ale na tom dobre, vid tabulka.
           Porovnavajme porovnatelne.
           Nemanipuluj.

      • 1.1.1.1.1.2
       Lukas says:

       No to neni jedno kto to predal.Predali zapredanci a nie predstavitelia mesta.To boli predstavitelia zbohatlikov a finančných skupín. Ze park v Kamennom mlyne je 30 metrov a prejde sa za 30 sekúnd. ..Väčšiu blbost som nepočul. A práve tie staré stromy robia hodnotu toho parku!

     • 1.1.1.1.2
      majo says:

      Až na to, že to boli pozemky SR, nie mestské.

      • 1.1.1.1.2.1
       Lukas says:

       To je jedno.Hlasovaním zmenili územný plán. Už je to stará vec ale ľudia nezabudnú. Nemá význam o tom debatovať.

    • 1.1.1.2
     DB says:

     1) sam si povedal ze v TT nie je priestor. Maximalne tak na okrajoch mesta
     2) tie pozemky na okrajoch mesta patria mestu? vsimam si tu aj na FB na profile Brocku ze kvantum ludi zabudana to, ze mesto nevlastni vsetko a vsade kam oko z mestskej veze dovidi. a odkupovat take velke pozemky, a menit ich na parky – tak to chcem vidiet ten rozpocet
     3) ten par je len pre Trnavcanov? to nemoze fungovat aj pre okolite dediny?
     4) park 3km polnou cestou od kamenaca je pre teba vela? to je dalsia vec co si vsimam na portaloch – absolutne lenivy ludia, ked uz nie peso alebo bicyklom, ale to uz ani autom 3-5km sa ti nechce ist? to je sila proste, neuveritelne
     5) doteraz sa tu 25rokov ani kamen nepohol, v porovnani s aktualnou aktivitou sa tu doslova nic nerobilo. teraz sa robi, v meste sa parky revitalizuju resp. budu sa, pribudol maly mestsky Bela IV. a vy ste zrazu vsetci strasne nenasytny a rozmaznanucky a vy chcete parciky blizsie k svojim ritiam a viac viac..
     Sa niektori spamatajte fakt..

   • 1.1.2
    fero says:

    Ten pozemok na družbe je čiastočne definovaný aj ako lesopark- jeho stredova čast. Po obvode je v pláne bývanie. Treba si pozrieť územný plán. Tu by sa lesopark hodil ako soľ.

    • 1.1.2.1
     Tomáš says:

     Presne a mesto nesmie podľahnúť tlaku investora, ktory má v obľube získať povolenia a potom salamovou metódou rozdrobovat pozemky coraz viac na stavebné. Začne argumentovat chýbajúcou vybavenostou, ktoru zámerne nedá do svojho zastavaneho územia. Tu musi by mesto striktné a podmienovat každý krok aj tvorbou zelene a jej údržby. HLavne, ako správne tvrdite, je to v uzemnom pláne. No su kroky smerom k inym. Zároveň vsak mesto samo musi spraviť kroky na vlastnom území. A park, odychove zázemie voda su dobré rozhodnutia.Treba ich aj napĺňať.

 2. 2
  Sport says:

  A ako vies ze je to je pozemok mesta?

  • 2.1
   • 2.1.1
    DB says:

    Dostat dve minuska za link s odpovedou na otazku, to uz ste tu niektori riadne mindraciky chlapci :))

    • 2.1.1.1
     Sport says:

     Ti ludia sem chodia len vsetko zosmiesnovat a hladat nejake chyby nic ine, takze unich sa pochvaly nedockas :) Si zober ze sa tu roky nic nerobilo a teraz niekdo ludom ukazal ze ono sa to da a ludia sa pytaju ako je to mozne ze taki velki krestania ako KDH tu roky kralovali a urobili velke nic a este vsetko v TT schatralo…Potom je dalsia skupina ludi co vidia ze sa nieco deje a chcu zazraky a myslia si ze sa vsetko sa da napravit za par rokov, len bohuzial to este chvilu potrva , hlavne nech sa ich ludia konecne vyzenu z mesta lebo je to banda smradov ktorym ide len o vlastny prospech! Uz len to ze sa spojili zo smerom je hnus! Vela stastia vo volbach do VUC dufam ze aj tam padnete nahubu

     • 2.1.1.1.1
      Terasky says:

      Plavareň na Družbe vybudovala banda smradov a udržala ju v prevadzky schopnom stave s vodov čistou priehladnov. Teraz je voda v bazene na dne zelená ako v chovnom rybníku.Neviem kde udelali soudruzi z NDR chybu , asi transparentným výberom riaditeľa organizacie spravujucej zariadenia.

 3. 3
  JR says:

  A vari veľkolepý projekt revitalizáie Štrkov už zapadol do zabudnutia???

 4. 4
  Tomáš says:

  Za Druzbou je to súkromne. Pravdepodobne ŽOS. Tam sa dá iba pri schvaľovaní na základe prijatej koncepcie mesta o eliminácii klim. zmien tlačiť na vytvorenie čo najviac zelene a oddelenie dvojradom stromov od komunikacii. Žiaľ developeri chcú vytĺcť z pozemku len stavebný usek a kašlú ako sa tam bude byvat. Pozrime sa za traťou, kde malo byť povodne minimalne 40 percent zelene a je z toho uz len obyčajná radova zástavba. Je dôležité aby samospráva vytvorila veľké oddychovo rekreačné uzemie. Treba si vsak dať pozor uz su v strehu ti, co tam budú chciet zarobiť na reštauráciách, obcerstveniach, chatkach a podobne. Dufam,že tomesto ustrazi, aj ked v poslednomcase chceli dat aj do železničného parcika obcerstvenie podľa víťazného projektu. Úplný nezmysel. Desať minut je tsm obcerstveniev maxe či pri autobuske. Kto chodí do parku na obcerstvenie? Ten co mu nejde o oddych. Mestu chyba voda a lesy. Dobré je ich vratit. Kedysi boli za hradbami aj veľké parky. Dnes po rokoch zbratia uzemia pre panelaky to treba vyvazovat. Aj kvoli hrozbe sucha a prudkych narazovych vetroch.

 5. 5
  Ison says:

  Ten chlapec mal byť lesník. Keby mu tak záležalo nad pacientmi a radšej poriadne opravil polikliniku. Takto sa do vzduchu vyhodia peniaze za štúdie a je po sláve. Takéto niečo sa robí a spolufinancuje s vuckou.

  • 5.1
   Sport says:

   Na financovanie zámeru chce mesto využiť finančný príspevok z fondov Európskej únie. staci si to cele precitat…spolupraca s vuckou neexistuje takze by tu nebolo nic!

   • 5.1.1
    Ison says:

    Ten príspevok je schválený? Vyčíslili to tie deti na radnici čo stojí majetkopravne vysporiadať také hektáre? Sci-fi.

    • 5.1.1.1
     DB says:

     Tie deti na radnici by si nedobehol ani keby ti isli oproti chlapec.
     Tie hektare patria mestu Trnava a nikomu inemu. Scifi je ze si bol najrychlejsia spermia…

    • 5.1.1.2
     m. says:

     Namiesto mudrovania o detoch, scifi a spolupraci s vuc by na uvod stacilo si zistit, ze sa jedna o cisto pozemky mesta, takze ziadne majetkovopravne vysporiadanie netreba…

     • 5.1.1.2.1
      DB says:

      To je tak, chalanko ma emooociu silnu. Nevie o teme ani trt makovy. Urazi odbornikov na temu. A da svoj tzv. nazor alias grc. A nas tu s tym otravuje. Nie len tym co pise ale aj svojou prdkavou naladickou smutnou..

      • 5.1.1.2.1.1
       Ison says:

       Pokiaľ viem už tam mal byť PSA, potom autorom a teraz zalesnit. Chlapci v prvom rade je to cernozem s najurodnejsou pôdou v rámci Slovenska. Peťo si robte okolo Kamenaca a nie to čo nám dáva chlieb.

    • 5.1.1.3
     Juraj Fuzák says:

     Majetkopravne vysporiadat nieco co ti patri dokazu aj tie deti, neboj nist…

     • 5.1.1.3.1
      Ison says:

      Veď práve pán Fuzak, to nie je tých detí. Tu by sa patrila verejná diskusia či to ľudia na tomto spoločnom majetku chcú. prečo ste dodnes nebojovali o zmenu územného plánu napr. Pozemkov pri nemocnici, prečo ste nik nevyvolali rokovanie a neurobili verejný tlak na zachovanie zelene a vybudovaniu oddychovej zóny tam?

      • 5.1.1.3.1.1
       Lukas says:

       Ison,ale akú zmenu územného plánu v nemocnici?Veď to dávno schválili,poslanci Butko,Bošnák,Stanko,Pobiecky a pod.!!!Pozemok je dávno predaný.Tak budíček.Už nikto s tým nič neurobí.Prečo to nepíšeš hore menovaným?Veď oni to schválili.Ten tvoj verejný tlak mali urobiť koalícia Smer-KDH a Pobiecky.

       • 5.1.1.3.1.1.1
        Ison says:

        Áno to máš pravdu. Ja ale hovorím, že sa to mali pokúsiť zmeniť. Tak ako sa zo zelene stane územie na komerčnú, obchod a služby, tak to musí ísť aj opačne. Akurát to bolí developera.

        • 5.1.1.3.1.1.1.1
         Juraj Fuzák says:

         Dobre, tak ked ty budes majitelom stavebnych pozemkov, tak sa prihlas ze ich chces zmenit na park, dobre? Do tej doby si to poriadne premysli

        • 5.1.1.3.1.1.1.2
         DB says:

         Zasnem ze ci vobc rozmyslas pred tym nez nieco napises. Tak Brocka/poslanci/vedenie mesta (alebo ktokolvek koho ty pokladas za vsemocneho menit veci podla svojho presvedcenia) pride k tebe domov/ na tvoj pozemok a povie ze tu bude park akurat ta to zaboli. Ty zijes v akom despotizme/autokracii/feudalizme?
         Poslanci rozhoduju o majteku mesta a teda verejnom/nasom majetku preto lebo sme im na to dali vo volbach pravo/mandat. Okrem toho kolkych verejnych diskusii si sa ty osobne uz zucastnil k veciam verejnym/mestskym a bojoval si za zmenu rozhodnutia s padnymi argumentmi? To je ono – nula.

      • 5.1.1.3.1.2
       Juraj Fuzák says:

       Zmenu uzemneho planu v nemocnici? Bud nechapes ako to funguje alebo tu len plkas nezmysli len aby si nieco povedal. Pozemky v nemocnici zmenili na stavebne, keby sa teraz menili naspat na parkovu plochu, kto zaplati uslu stratu tym “investorom”? Jezisko? A co ked je to cernozem? Za to ze sme vsade obklopeni cernozemou tak uz sa tu nic nemoze dalej zveladovat a rozsirovat? Tieto vsadepritomne place o pode a ziveni naroda su totalne smiesne. Pozri sa co sa na tej “najurodnejsej” pode pestuje. Kukurica pre svine a repka olejka aby sme si mohli do aleluja vsetko vysmazat na olejoch. My sme neni v situacii ako ostatne krajske mesta, ktore su obklopene lesom a vodou, my si to budeme muset postupne vsetko vybudovat ked nechceme aby tu raz nebolo miesto kde sa nemas kam ukryt pred horucavami.

       • 5.1.1.3.1.2.1
        Lukas says:

        Investorovi to zaplatí Ježisko s Isonom…A možno aj archanjel Gabriel..

       • 5.1.1.3.1.2.2
        Ison says:

        Pán Fuzak, neviem kedy sme si potykali, ale dobre. Ja dobre viem, že by to stálo riadne peniaze, ale bola by to veľmi dobrá správa pre trnavcanov a tiež by ti poďakovali pacienti. Okrem toho by si sa tam v tých horúčavách v budúcnosti schoval! To tvoje bruško evidentne bravčovinku papká, alebo budeš jesť lístie či ihlicie? Všade kde sa pozrieš skupujú zo západu našu pôdu, len múdry Fuzak si ju neváži. Čo si myslíš, pre vodu a pôdu budú v budúcnosti vojny ešte viac ako teraz. Po tom čo si tu predviedol a ako si sa k tej pôde postavil už viac na teba reagovať nebudem. Môžeš urážať, tak ako to máš v týchto diskusiách vo zvyku, mne je to jedno. Dúfam že takých ako tu je málo, lebo nerád by som v budúcnosti liezol po stromoch hladný.

        • 5.1.1.3.1.2.2.1
         Juraj Fuzák says:

         jj, zaklad je nakydat ako niekto nieco nerobi a potom sa urazit lebo sa niekto dotkne ega… Jo moje brusko je ok, to sa neboj. A zasa ti budem oponovat, pretoze nie ze niekto skupuje “nasu podu”, niekto tu podu musi najprv predat, cize ked niekto predava tak sme to “my” slovaci. Moj postoj k pode a k prirode je podla mojho nazoru v poriadku a z kludnym svedomim ti oznamujem ze kedykolvek vymenim par hektrarov v okoli Trnavy na rozvoj oddychovych aktivit, vysadbu lesoparku, ktory bude sluzit vsetkym z mesta za repku olejku alebo kukuricu. Planeta sa prehrieva a aj polia samotne funguju ako radiatory ked sa pozres na to aj takto.

         • 5.1.1.3.1.2.2.1.1
          včelár g. says:

          kukurica sa v okolí Trnavy pestuje hlavne pre Ružindolskú bioplynku,čo je téma na inú debatu,a na oleji z okolitej repky určite trnavčania nevysmážajú..inak ale súhlas s jurajom f.,
          aktuálne je situácia skutocne taká,že pre Trnavcanov by bolo výhodnejšie,keby sa okolité polia trebars aj celé zalesnili,vzhľadom k tomu,že živočíšna je prakticky zlikvidovaná,a najmä zahraniční prenajímatelia tú našu podu celkom pekne drancujú a zasierajú pesticídmi..

          • 5.1.1.3.1.2.2.1.1.1
           DB says:

           “zahranicni prenajimatelia” su velmi casto rakusania/nemci atd a ti sa k pode spravaju vzornejsie jak tie nase slovenske prasata nezodpovedne, amaterske prahnuce po 5tich eurach

          • 5.1.1.3.1.2.2.1.1.2
           Ison says:

           Bohužiaľ, pôdu ničia zahraničné spoločnosti, pretože dobre vedia, že ťa pôda má limitovaný výživový potenciál. Keďže nie je ich, kašlú na hnojenie a podobne. Repka patrí medzi plodiny, ktoré vyciciava živiny ako besna. Bohužiaľ toto je problém vlády, že toto dovolí. Kedysi sa robila šesť stupnova osivacia a dnes rabovacka. Práve preto som sa tu dnes zapojil do debaty. Zalesnenej nie je v takejto zemine jednoduché a v prípade odlesnenia ani nehovorím. To že to má mesto na LV je dobré a dúfam že ju nikdy nepredá.

          • 5.1.1.3.1.2.2.1.1.3
           DB says:

           To ze ju nicia, nehnoja atd. – na to mas aj dokaz alebo to si si len sam svojou hlbokou uvahou uvedomil?

        • 5.1.1.3.1.2.2.2
         Juraj Fuzák says:

         A este k tej nemocnici… ano bola by to skutocne bombasticka sprava pre trnavcanov, keby im bolo oznamene ze ideme napravit hajzlovinu co sa tam stala a zmenit uzemny plan alebo vykupit tie pozemky. Akurat v druhej vetře by sa dozvedeli ze by to bol asi najdrahsi park v Europe. Treba uvazovat ako dospely clovek, neurazat sa ako male decko.

         • 5.1.1.3.1.2.2.2.1
          majo says:

          Tam treba hlavne ustriehnut, aby sa tam nepredali dalsie pozemky, ktore su treba na realizovanie stavby toho Kauflandu.

  • 5.2
   DB says:

   Ty vies prt co sa ako robi prosim ta…

 6. 6
  včelár g. says:

  Radšej park na tom mieste,než nejaké betónoveé nezmysli ako tam boli plánované..parkom sa pôda zakonzervuje pre budúce generácie..momentálne tam rakúšan uz druhým rokom pestuje sóju,plánuje bio-čo sú zase čachre s dotáciami,pre slovákov sa tam neplánuje pestovať žiadne obilie na chlieb,čo je síce smutný,ale reálny fakt..bohužial,počasie blbne viac a viac posledné roky(vysoké teploty,suchá,južné a východné vetry) takže z tohto pohľadu každý jeden vysadený strom,či už v meste,alebo v jeho okolí,má cenu zlata,nad tým sa treba zamyslieť,bez ohľadu či sympatizujeme s jednou alebo druhou politickou garnitúrou..

  • 6.1
   Ison says:

   Áno. S Vašim názorom súhlasím. Len stromy sa musia sadiť tak ako to robili naši predkovia a nie robiť les.

   • 6.1.1
    DB says:

    Hovorim, feudalizmus tento chlapec

    • 6.1.1.1
     včelár g. says:

     v skratke,k tým zahraničným a našim polnohosp.,s viacerími som nútený komunikovať..naši starší,60-80 roční,ktorých poznám,majú k pôde taký vzťah,a prístup,že by si bol prekvapený,a prasatami by si si ich nedovolil do očí nazvať..a chémie dávajú zlomok oproti tým zahraničným,ktorý majú vdaka nerovnomerným dotáciám habaďej peňazí..pôdy sa ničia najma tým,že sa nevracia do nich organická hmota vo forme maštaľného hnoja..nieje odkial,vzhľadom k tomu,že živočíšna sa u nás systematicky likviduje.hnojí sa umelými,pôda sa zasoľje a vďaka chýbajúcemu humusu ich nedokáže udržat a putujú do spodných vôd..hodne nadužívané herbicídy a moridlá detto.. dalo by sa pokračovať,ale je to mimo tému..

   • 6.1.2
    fero says:

    Treba sadiť stromy ako to robili predkovia, tak aby sa znížila veterná erozia, obmedzilo pôsobenie vetrov a zlepšila mikroklima. Trnava má vo svojom katastri iba 1,5 ha lesných pozemkov. ..a potom iba veľké súvisle plochy poli. Treba ich rozclenit na menšie, doplniť vetrolamy, liniove pásy zelené okolo ciest, obnoviť poľné cesty( môžu slúžiť ako cyklochodniky), doplniť menšie lesiky, no niekde skúsiť obnoviť/ doplniť aj suvislejsiu lesnú plochu. Z hľadiska mesta potom budovať zelený pas okolo mesta a radialy smerom ven pozdĺž Trnavky. V územnom pláne sú už cez 20 rokov plánované lesoparky aj na družbe za kauflandom a od lincianskej pozdĺž trnavky do modranky. Takisto štrky sa dajú pozdĺž trnavky rozšíriť, teraz je to iba malý lesik. S budovaním je lepšie začať od priestorov v kontaktu s mestom. …na lincianskej nieje napríklad nič, žiaden park, lesopark .

 7. 7
  rbwtt says:

  Nechodím na túto diskusiu často, nepoznám ľudí sem prispievajúcich. Avšak zaráža ma neskonalá arogancia poslanca p. Fuzáka. Na slušné ( i keď jemu nepríjemné ) príspevky reaguje neuveriteľne drzo, oponentovi začne bez obalu napr. tykať. To čo je za prezentácia zástupcu mesta ? Starí Trnavčania majú taký výraz, že “výchova masárskeho psa”.
  P. Fuzák, teraz sa Vás opýtam ja, keď ste isona arogantne odbili :
  prečo ste dodnes nebojovali o zmenu územného plánu napr. Pozemkov pri nemocnici, prečo ste nik nevyvolali rokovanie a neurobili verejný tlak na zachovanie zelene a vybudovaniu oddychovej zóny tam? Pokial viem, ste poslancom MZ od r. 2014, v čase odpredaja pozemkov ste iniciovali niečo aby sa to zastavilo ( trebárs aj z opozície ) ?
  A vopred Vás upozorňujem že sme spolu husi nepásli a žiadam o slušnú odpoveď

  • 7.1
   Juraj Fuzák says:

   Mna zas zaraza ked niekto, kto tu rozprava o “detoch” na radnici, o tom ako niekto nieco nerobi, dostane odpovedane rovnako ironickym sposobom, sa tu zacne urazat ako soplave decko. Takze si to zhrnme…ja mozem byt ironicky, mozem tu trepat do vetra “potvrdene” informacie, ale mne uz nemoze nikto odpovedat rovnako ironicky, tak? Mne uz musi byt odpovedane v style “uctivy sluzobnicek, na kolenach Vas prosim o odpustenie”? Budicek….

   Na tu otazku som uz odpovedal, ale tak dobre podme este raz:

   1: Ano, som poslancom MZ od roku 2014, ale az od Decembra 2014. Tento predaj bol nemocnicou uskutocneny predtym a to myslim v Aprili 2014.

   http://www.trnava-live.sk/2014/04/08/pozemky-v-areali-nemocnice-kupil-developer-chce-stavat-obchody-a-komercnu-vybavenost/

   2: Zmena uzemneho planu tiez prebehla v roku 2014, ale este predtym ako sme boli v zastupitelstve. Lancaric navrhoval aby k tomu bolo vypisane miestne referendum, ktore by bolo spojene s volbami do samospravy a zastupitelstvo to zavrhlo a zmenilo UP.

   http://www.trnava-live.sk/2014/09/10/v-areali-nemocnice-mozu-stavat-obchody-navrh-na-stiahnutie-materialu-aj-referendum-poslanci-odmietli/

   3: Zmenit teraz tie pozemky zo stavebnych na parkovu zelen by stalo mesto miliony eur na prehratom sude. Pretoze, akokolvek toto co sa stalo bola hajzlovina all inclusive, bola v sulade so zakonom.

   4: To co som ja zo svojej pozicie vedel urobit som urobil a to ze som nehlasoval za pozemok pod kruhovy objazd a pristupovu cestu do tohto arealu z Tamaskovicovej. Jedine co vieme urobit je to takymto sposobom natahovat ale na konci tam ten hnoj aj tak bude. V prilozenom linku su aj mena kto za toto hlasoval, takze tam treba smerovat svoje emocie.

   5: Opakujem to xty krat. Budem arogantny a ironicky ku kazdemu, kto je arogantny a ironicky ku mne. Pokial niekto nieco nevie alebo niecomu nerozumie, je to absolutne v poriadku, nikto nevie vsetko, dostane normalnu ludsku odpoved, pokial samozrejme odpoved poznam. Pokial to da niekto na debilka a zacne svoje prispevky s “detmi”, “bradou”, “klobukom” a podobne, dostane rovnaku odpoved.

   6: Dufam ze sme tymto, tuto temu vycerpali. Pekny den

   • 7.1.1
    rbwtt says:

    Ďakujem za odpoveď p. Fuzák, myslím že je vyčerpávajúca a erudovaná. Takto by to malo vyzerať od voleného zástupcu ľudu.
    Ste verejný činiteľ, tak Vaša komunikácia by mala vyzerať trochu ináč ako trebárs od hocijakého laika. Ale nebudem moralizovať, nikto nie je dokonalý a Vašou odpoveďou ste dokázali, že viete jednať slušne a vecne.
    Tiež Vám prajem pekný deň

   • 7.1.2
    andre says:

    Dobry den, poznamka k bodu 3:
    Zmena uzemneho planu je v pravomoci samospravy. Akym sposobom by mal vykon pravomoci samospravy zalozit narok vlastnika voci mestu? Zo strany mesta by predsa neslo o protipravne konanie (ktore zaklada narok na nahradu skody), ale o vykon prava. Ma mesto nejaku pravnu analyzu toho, zeby v dosledku zmeny UP vznikla mestu povinnost zaplatit nejaky x-milionovy narok?

    • 7.1.2.1
     Lukas says:

     Chlape ved je to logicke.Kazdy sud by odklepol tej firme milionove odskodne.Ja nechapem preco to nepises tym poslancom co to schvalili.ZADNY VYKON PRAVO.Raz to schvalili a hotovo.Adresuj to uz konecne aj Stankovi,Butkovi nech pozname ich nazor na to PRAVO.

 8. 8
  Lukas says:

  Inak už to tu bolo viackrát písané. Tí čo chcete zmenu územného plánu, tak si to aj potom zaplatíte investorovi.Aj s Bosnakom,Stankom,Butkom,Pobieckym a pod.Keď chcete vykanie,tak si sem dajte svoje mená a nie všelijaké prezývky.

 9. 9
  Ondrej says:

  rbwtt : Ison tu akurat tak trepe hovadiny , si na diskusii snad sa ti tu ludia nebudu klanat

 10. 10
  Abb says:

  Práve zákonnými obstrukciami môžete donútiť investora k zmene postoja a v konečnom dôsledku to odkúpiť. To ma vyznam. Zachrániť stromy v Trnave a nie ich vysádzať v roli. Apropo tie príjazdové cyklochodníky a cestu k parku nebude potrebné vykupovať?

  • 10.1
   Juraj Fuzák says:

   Odkupit nieco co nikdy mestu nepatrilo a za velmi pofiderneho sposobu nabralo obrovskym sposobom na hodnote? Za to by myslim nikto normalny nehlasoval. V takom pripade by mesto prislo o obrovsky balik penazi a niekto by ho zasa ziskal uplne bez prace :)

  • 10.2
   Tomáš says:

   Iste obštrukcie môžu zmeniť postoj investora, ten však už investoval do kúpy, no mohol by namiesto obchodu postaviť cosi zmyslplnejsie pre areal nemocnice a okolia. To však potrebuje čas a rozum. Aj investori by mali zvažovať, ze niečo ine chce obyvatel. Je však dôležité že po obdobiach zástavby nastala zmena aj ku kvalite byvania, ku ktorej bude čoraz nevyhnutnejsia zeleň a voda. Nie iba reklamne deklarovaná developermi viď údajne byvanie v parku za tescom, ale reálne ochladzovanie uzemia korunami stromov a plochami vody. Je preto dobré podporiť politikov, aj keď nemusíme vo všetkom súhlasiť, v tých krokoch, ktoré nie su len o rychlom zisku a prejedeni, ale smeruju k trvale udrziavanemu verejnému prostrediu. Začať treba tam, kde sa dá bez vyhovarania sa na to ci ono. A apropo máme sa naozaj čo učiť v komunikácii, pretože naozaj aj keď je niekto proti nemali by sme sa urážať. Hlavne ak sme trnavcania a ide nám o Trnavu. Hladajme to kde spoločne možno niečo dobré spraviť.

   • 10.2.1
    Juraj Fuzák says:

    Sukromny investor bohuzial nieco zmysluplnejsie pre nemocnicu robit nesiel a ani nikdy ziadny nepride, sem tam sa najde nejaky darca pristroja ale to je vsetko. Sukromni investori vytvaraju pre seba zisk, co je prirodzene. Statny organ je tu na to aby to “korigoval”, respektive zjednal nejake lepsie podmienky pokial sa nejedna o vystavbu na statnych/mestskych pozemkoch, tam je to ine. Od sukromnych investorov by bolo divne ziadat aby zveladovali nieco co ma robit stat. V nasom pripade mala ked uz tak ziadat o zmenu v UP nemocnica a az potom predat, ale to uz by si to zrejme “investor” rozmyslel, platit plnu paletu, ale tak viete ako… ;)

 11. 11
  Tomáš says:

  Mate pravdu, aj keby som automaticky nehadzal nadej, ze konečne pochopia i investori ze najdlhšou a najlepšou investíciou z pohľadu mesta a spoločnosti je do životného prostredia a vzdelania. Aj preto chvalim, že mesto chce investovať do takýchto dlhodobejsich projektov. O 20 rokov nikto si nebude pamätať rekonstrukcie ciest a zastavanie uzemie, ale zrealizovany projekt na oddych v prírode. Nie, ze by investicie do ciest boli nepotrebné, ale paralelne treba myslieť desať az dvadsať rokov dopredu. V tomto prípade je dobré ak mesto ide prikladom, možno začnú i bohatí rozmýšľať, že nemôžu chciet budovať len múry, asfaltove cesty ci nezmyselné bývanie bez prirody, volneho miesta. Peniaze sice dnes hrajú prim, ale iba kym si rozumní ľudia neuvedomia, že netreba ich nezmyselne hromadit a premieňať na nepotrebné umorene územia, ale na atraktivne zijuce priestory. Je to možno idealizmus, ale ten dúfam vratia do spoločnosti prave mladí ľudia. Nedajte sa pokaziť skepsou.

 12. 12
  Tomáš says:

  Mimochodom v súvislosti s debatou odporúčam pozrieť úradnú tabuľu mesta trnava na internete Územné rozhodnutie o umiestnení liniovej stavby KPZ Prúdy Zavarska cesta z 24.8.2017

 13. 13
  Terasky says:

  Taktika hodme chududobe kosť, nech sa má o čo ruvať.Téma v zime vypilujeme tolko stromov, že tie novo vysadené budú produkovať toľko kyslíku za 10 rokov, až prežijú, aby bolo vidieť ošarpané rodinné domy na výkup ktorých nemame peniaze.Nahodíme tému novej rekreačnej oblasi pri Ružindole.Spravte komplet Kamenenač a Śtrky ,tam sa dá dostať aj voda či už z Orešanskej, Suchovskej alebo Bolerazkej priehrady.Voda je najlepší pohlcovač výkyvov teplôt,vid studia v boji proti klimatickým zmenam.Prestať vymýšlať už vymyslené !!!!

  • 13.1
   Ondrej says:

   Danko sa moze schovat chlape , co si tym chcel vlastne povedat? ci len tak nech nestoji rec?

   • 13.1.1
    Terasky says:

    Ondrej a prečo tak prudka reakcia,to si mohol použit aspom Hranol. Ja ibže už tolko tém je prezentovaných spomeniem niektoré-brána pri súde ,premiestnenie pametníkov, zelen staničák – Kapitulská ,hradby Hlboká už spomenuté rekreačné strediská Kamenáč ,Śtrky,kvalitnejšie kosenie atd.Ked som už pri tom kosení nasadili metodu mulčovanie. Vietor sfúkol rozdrvenú burinu k okraju cesty,v pondelok to pozametá zametač a odvezie.To však sú už náklady, ktoré idú sice z jedného mešca ale pri hodnotení kosenia nejdú do nákladov kosenia .

  • 13.2
   Tomáš says:

   Iste staré stromy by sa mali ošetrovať a nie rubat. Plati to tak v centre Vid hradby Hlboka ako na periferii. Stromy by nemali ustupovat cyklochodnikom a novym projekto viď. Bucianska cyklochodnik či SNP namestie. Pozri úradná tabuľa mesta žiadosti o vyrub stromov. Projektanti za tie peniaze by mali existujucu zelen zakomponovat do projektu a nie pilit stromy Co sa tyka novych uzemi pre oddych nijako to nevylučuje aby sa dorobil kamenac aj strky. No v kamenaci ide momentálne do zastupitelstva zámer zameniť majetok z agrofarmou a dufam, že nie v neprospech mesta, nie na ukor stromov a pôdy. Dúfam,že to bude v prospech toho o com je tu reč

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.