reklama

Trnavčania hlasovaním rozhodli o participatívnych projektoch a zadaniach na rok 2018

Tento rok mohli občania v rámci fyzického i internetového hlasovania vybrať z trinástich občianskych projektov a ôsmich investičných zadaní, ktoré boli tematicky veľmi pestré a spadali do oblasti kultúry, sociálnych vecí a verejného priestoru a zelene. Celkovo sa do hlasovania, ktoré prebiehalo posledný septembrový týždeň, zapojilo 2 325 obyvateľov Trnavy, informuje mesto v tlačovej správe.

Hlasovanie prebiehalo prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré mesto distribuovalo do každej domácnosti. Každý hlasujúci si mohol vybrať štyri až šesť projektov a tri zadania. Rovnako sa hlasovalo aj cez internet.

“V prípade projektov sa pri výslednom poradí okrem fyzického a internetového hlasovania zohľadnili aj výsledky verejného zvažovania (tzv. deliberácie) a to v pomere 40:40:20. Autori jednotlivých projektov počas nej navzájom hodnotili svoje návrhy podľa ich udržateľnosti, inovatívnosti, či podľa zapojenosti dobrovoľníkov,” priblížila trnavská radnica.

Ilustračné foto

Najväčší počet občanov sa vo fyzickom i internetovom hlasovaní rozhodla pre projekt Trnavskej arcidiecéznej charity pod názvom Klienti Charity čistia Trnavu. Jeho cieľom je zveriť poriadok verejných priestranstiev aj do starostlivosti sociálne núdznych občanov, teda klientov Charity, ktorí by sa tak opätovne učili pracovným návykom, pravidelnosti a zodpovednosti. Motivovaní by boli symbolickou odmenou.

Z celkovej sumy 50 – tisíc eur, ktoré sa prerozdelia na projekty participatívneho rozpočtu, by sa malo v roku 2019 zrealizovať aj ďalších desať projektov z dielne aktívnych Trnavčanov. Do uvedenej sumy sa nevmestili len dva projekty – Galéria Výklad (Bronco o.z.) a Na ceste za lepšou budúcnosťou (Centrum MAK).

Poradie občianskych projektov

1. Klienti Charity upratujú Trnavu
2. Ekošatník
3. Zaži trnavské remeslá
4. Rodová aleja
5. Škola života v komunitnom priestore
6. Mačka nie je vec
7. Komunitné centrum pre stredoškolákov
8. Trnava bez predsudkov
9. Divadelný festival SCENA
10. Celý svet ako na dlani
11. Festival ZING
——————————————
12. Galéria Výklad
13. Na ceste za lepšou budúcnosťou

Výsledky hlasovania rozhodli, že najúspešnejším zadaním sa stal návrh Špacírka Trnavou – City Walk, v rámci ktorého by sa mala zriadiť aplikácia umožňujúca moderným spôsobom previesť historickými pamiatkami návštevníkov mesta z rôznych krajín.

S realizáciou zadania sa začne obdobne v roku 2019, následne sa Mesto Trnava bude zaoberať možnosťami realizácie ďalších dvoch úspešných návrhov zadaní – Bezpečnosťou detí, ktorá rieši situáciu s parkovaním v areáli ZŠ s MŚ v Modranke a Prírodnou školskou záhradou. Ide o vybudovanie exteriérovej učebne v areáli školského dvora MŠ Kornela Mahra.

Poradie investičných zadaní

1.Špacírka Trnavou – City Walk
2. Bezpečnosť detí
3. Prírodná školská záhrada
————————————————–
4. Hravý chodník MŠ Ľudová
5. Komunitná zóna Pekné pole
6. Futbalové ihrisko na Coburgovej ulici
7. Tabuľa s vyznačením hrobov osobností na cintoríne na ulici T. Vansovej
8. Obecný dvor Modranka

“Predkladateľom projektov i zadaní, ktoré získali najväčšiu podporu verejnosti v tomto ročníku Participatívneho rozpočtu pre Trnavu, srdečne gratulujeme. Veríme však, že aj nápady tých, ktorí neuspeli, neupadnú do zabudnutia a autori nájdu spôsob, ako ich zrealizovať, prípadne budú slúžiť ako inšpirácia v ďalších rokoch,” konštatuje mesto.

Aktuálne informácie ako aj anotácie víťazných projektov nájdete na webe pr.trnava.sk a facebookovej stránke Participatívny rozpočet pre Trnavu.

Ulož ako PDF
Napísal 9. októbra 2018 8:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Trnavčania hlasovaním rozhodli o participatívnych projektoch a zadaniach na rok 2018”

 1. 1
  maxo says:

  Podľa mňa je hlasovanie cca. 2000 občanov vrátane mládeže od 15 rokov prejavom nezáujmu o PR. Voličov v Trnave je 55000…

  • 1.1
   ABC says:

   Maxo plne súhlasím, je potrebné aby víťaz ( ka) volieb o primátorský post vhodným spôsobom oslovil spoluobčanov a vzbudil u nich záujem o veci verejné. Nie sa schovávať, neprísť na dohodnuté stretnutia atď…

   • 1.1.1
    Peter Klimo says:

    No v prvom rade by mal sam primator ukazat co je participacia, v jeho pripade participacia na riadeni s ostatnymi “organmi moci” v meste.
    Pride mi smiesne podhodit plebsu 50 litrov ked sam primator zatiahne mesto do sporu, z ktoreho kukaju niekolkonasobne vyssie straty..

    • 1.1.1.1
     DPH says:

     V iných mestách 250 tis. eur na volebný obvod, tak sa získavajú občania k správe vecí verejných.

    • 1.1.1.2
     hračka says:

     Sú to len také hračky pre deti. Skutočné zásadne veci pre Trnavu za štyri roky nie že vôbec neriešil, ale ani nezačal. Nemá na to.

    • 1.1.1.3
     auditor says:

     Pred minulými voľbami sľuboval :
     – komplexný audit v mestských spoločnostiach a na mestskom úrade
     Počul o tom niekto, niečo, kedy bude vykonaný ?
     Alebo radšej bolo treba 4 roky niečo tutlať a zametať pod koberec ?
     Voľačo tu smrdí. Šéfujú tomu Smeráci jeho bývalí zamestnávatelia.

 2. 2
  maxo says:

  Sľubovali aj:
  Trnavské športové hry – celomestské športové zápolenie v rôznych disciplínach o „Majstra Trnavy“

  Podpora pre talentovaných športovcov (štipendiá, hradenie nákladov na reprezentáciu mesta a pod.)

  Vyváženie podpory športu v meste – Trnava má viacero športových oddielov a združení, ktoré naše mesto úspešne reprezentujú v rôznych športových odvetviach a zaslúžia si férový prístup a podporu radnice.

  Pravidelné športové či iné kultúrne akcie na sídliskách nielen pred voľbami.

  • 2.1
   Juraj Fuzák says:

   Co si tym chcel povedat? Ze napriek tomu ze sa podpora mladeznickeho sportu zvysili takmer 10 nasobne, spravili sa tri multifunkcne sportoviska na skolach, dve sidliskove ihriska, zacala sa obnova Slavie ma podpora sportu stale rezervy a je sa kam posuvat? V tom pripade jednoznacne suhlasim 👍

   • 2.1.1
    maxo says:

    ….Trnavské športové hry vymyslel v roku 1997 iný primáror
    ….ktorých talentovaných športovcov mesto podporilo?
    …. rozpočet – kapitola 10 – Mládež a šport – výdavky nie sú 10x vyššie ako pred rokom 2014
    ….ktoré pravidelné kultúrne a športové akcie sa konajú na sídliskách?

    • 2.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Jasne ze je financna podpora takmer 10 nasobne vyssia, v roku 2014 bolo na sport v kapitole 10 25000€, tento aj minuly rok takmer 350000€. Mesto podporuje primarne kluby ale podporilo aj Malovca ked isiel na MS Juniorov v cyklistike a takisto aj Halasza ked isiel na kvalifikacne preteky do Pekingu v plavani. Na Lincianskej rozbehli poslanci Den Lincianskej, tento rok bola premiera “cyklokina”, na Prengu boli grilovacky, takisto viem asi o dvoch akciach ktore robilo VMC 4.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.