reklama

Príjmy mesta Trnava sú v roku 2019 rozpočtované na 60,9 milióna eur

Mesto Trnava má v roku 2019 hospodáriť s príjmami v predpokladanej výške 60,9 milióna eur, čo je o bezmála 10,5 milióna menej v porovnaní s poslednou aktualizáciou rozpočtu na minulý rok. Najväčší rozdiel na strane príjmov je oproti vlaňajšku v prevode prostriedkov z rezervného fondu. Kým vlani počítalo mesto s čerpaním sumy 9,8 milióna eur z rezervného fondu, v tomto roku nie je v tejto položke rozpočtu navrhnutá žiadna čiastka. V roku 2019 predpokladá mesto aj s nižším čerpaním bankových úverov o 1,4 eur milióna eur v porovnaní s rokom 2018.

Finančné zdroje trnavskej radnice sú rozdelené na bežné príjmy v hodnote 53 miliónov eur, kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 4,7 milióna, príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 3,2 milióna eur.

V porovnaní s uplynulým rokom počíta mesto Trnava v rozpočte s navýšením príjmov z dane z nehnuteľností o 2,5 percenta (z 7,1 na 7,3 mil. eur),viac peňazí do rozpočtu majú priniesť aj podielové dane z príjmov fyzických osôb o takmer 1,5 percenta – z vlaňajších 21,9 na 22,3 mil. eur.

Minulý rok predpokladala ranica príjmy z predaja majetku mesta za 700-tisíc eur, v tomto roku to má byť 1,7 milióna. Dôvodom je plánovaný predaj budov na Halenárskej ulici, Trhovej a pozemkov pri PSA Peugeot Citroën.

Ilustračné foto

Z miestnych daní a poplatkov naplní radnica príjmovú časť rozpočtu v objeme 12,7 milióna eur, z toho najväčšou položkou je už spomínaná daň z nehnuteľností vo výške 7,3 milióna.

Z poplatkov za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu plánuje mesto získať 2,8 milióna eur, po pol milióne má pribudnúť v kolónke príjmov z miestneho poplatku za rozvoj a z poplatkov za uloženie odpadu.

Od vodičov plánuje z úhrad za parkovanie vybrať mesto v tomto roku 920-tisíc eur.

Výnosy z majetku mesta majú priniesť do pokladne 6,7 milióna eur. Z tejto sumy predstavuje nájomné 2,5 mil., príjem z finančného hospodárenia 1 milión eur, príjem zo skládky komunálneho odpadu má dosiahnuť 1,1 milióna a príjem z predaja majetku 1,7 milióna eur. Ostatné príjmy sú rozpočtované na sumu necelých 400-tisíc.

Podielové dane, ktoré dostávjú mestá a obce od štátu z príjmov fyzických osôb, naplnia rozpočet sumou 22,3 milióna eur.

Príspevky zo školného pre materské školy odhaduje mesto na 100-tisíc eur, príjmy z príspevku na režijné náklady a z príjmu na nákup potravín v školskej jedálni odhaduje mesto na štvrť milióna eur.

Výšku takmer 2,4 milióna eur majú predstavovať príjmy škôl (1,7 mil.) a zariadenia pre seniorov (660-tisíc).

Príjmová položka Transfery, granty a príspevky je rozpočtovaná na 4,5 milióna eur.

Najvyššími položkami sú tu príspevok na zariadenie pre seniorov vo výške 668-tisíc, ako aj eurofondové dotácie na vybudovanie parkovacieho domu pre bicykle (500-tis.), na projekt Plán udržateľnej mobility krajského mesta Trnava a jeho funkčného územia (577-tis.), na ozelenenie lávky (437-tis.), na vybudovanie cyklotrasy Saleziánska (370-tis.), cyklotrasy Bučianska (220-tis.), na humanizáciu obytného súboru Vodáreň, dvor č.2 (335-tis.), humanizáciu Zátvora, dvor č.1 (174-tis.), projekt Komplexná obnova časti mestského opevnenia v Trnave, Mestské opevnenie – južný úsek východnej vetvy, obnova vnútorného líca (150-tis.) alebo dotácia na vybudovanie MŠ v areáli ZŠ Gorkého 21 vo výške 182-tisíc eur.

Za prenesený výkon štátnej správy ako sú školy, matrika, stavebný úrad a podobne predpokladá mesto transfery zo štátu vo výške 8,7 milióna eur.

Z príjmovej kapitoly cudzie zdroje sa v roku 2019 naplní mestská pokladnica sumou približne 13 miliónov eur, z toho bežné príjmy majú dosihanuť 10,2 a kapitálové príjmy 3 milióny eur.

V nasledujúcich dňoch si podrobnejšie predstavíme aj výdavkovú časť rozpočtu mesta Trnava na rok 2019.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 7. januára 2019 13:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “Príjmy mesta Trnava sú v roku 2019 rozpočtované na 60,9 milióna eur”

 1. 1
  Bezdomovec says:

  Rozpočtované prímy mesta Trnava na rok 2019 – daň od fyzických osôb 22,3 milióna € daň z nehnuteľností 7,3 milióna € , takže spolu 29,6 milióna € . To sú naše financie občanov mesta . Takže, aby bol čo najväčší podiel občanov na správe vecí verejných do participatívneho rozpočtu dať 40 % týchto finančných prostriedkov a rozdeliť ich po jednotlivých volebných obvodoch. Tými sa bude môcť disponovať až keď sa k predloženému rozpočtu vyjadrí 50% občanov volebného obvodu. Plánované prímy a výdaje na sociálne zariadenia pre seniorov naplánovať tak aby aby boli porovnateľné npr. s B. Bystricou . To by mohla byť prvá úloha pani viceprimátorky a nemusí ísť ani odhŕňať sneh. To naplánovanie 50% prími a50% výdaje nie je dobré a nieje je v súlade s ostatnými mestskými zariadeniami.

  • 1.1
   Vasil says:

   Bezdomovec toto chceli komunisti

  • 1.2
   Parva Roma says:

   50% občanov sa nikdy nevyjadrí, ani 50% voličov. Posledných hlasovaní o participatívnom rozpočte sa zúčastnilo cca 4% voličov… a to účasť prekonala očakávania :)

   • 1.2.1
    Bezdomovec says:

    Moji známi bývajú v Švajčiarsku v 25 000 meste a tento systém tam funguje 15 rokov. Keď o tom rozprávali tak som sa čudoval ako je to možné. V súčastnosti keď sú už tak rozšírené mobilné telefóny a internet tak verím že problém nebude ani v Trnave, pri toľkých IT čkaroch v MZ, malina. Spraviť osvetu a mesto na tom môže len získať a iniciatíva občanov bude hnacím motorom mesta. Mesto nebude závislé na nekompetentných rozhodnutiach neodborného a neschopného dispečera. Jaro či leto, jeseň či zima občan v strese a jeho neschopnosť sa prejavuje neustále, nepravené cesty a chodníky zima nepokosené verejné priestranstvá zima, nepoliate a vyschnuté stromy v lete , nevyhrabané verejné priestranstvá na jeseň. Mám pokračovať, načo on a ľudia okolo neho sú spokojný, dokonca aj nová prednostka sa vyjadrila že je stotožnená s prácou dispečera a to je ten najlepší štartovací blok na sľubovanie krajších zajtrajškou. Práci česť, Amen. Aby som niečo nepokazil.

   • 1.2.2
    Bezdomovec says:

    Moji známi bývajú v Švajčiarsku v 25 000 meste a tento systém tam funguje 15 rokov. Keď o tom rozprávali tak som sa čudoval ako je to možné. V súčastnosti keď sú už tak rozšírené mobilné telefóny a internet tak verím že problém nebude ani v Trnave, pri toľkých IT čkaroch v MZ, malina. Spraviť osvetu a mesto na tom môže len získať a iniciatíva občanov bude hnacím motorom mesta. Mesto nebude závislé na nekompetentných rozhodnutiach neodborného a neschopného dispečera. Jaro či leto, jeseň či zima občan v strese a jeho neschopnosť sa prejavuje neustále, nepravené cesty a chodníky zima nepokosené verejné priestranstvá jaro, nepoliate a vyschnuté stromy v lete , nevyhrabané verejné priestranstvá na jeseň. Mám pokračovať, načo on a ľudia okolo neho sú spokojný, dokonca aj nová prednostka sa vyjadrila že je stotožnená s prácou dispečera a to je ten najlepší štartovací blok na sľubovanie krajších zajtrajškou. Práci česť, Amen. Aby som niečo nepokazil.

    • 1.2.2.1
     Radovan says:

     „Jaro či leto, jeseň či zima občan v strese“

     :D :D :D

     • 1.2.2.1.1
      Mat says:

      Radovan jaro 2018 komédia a tragédia s kosením , leto boj o alej a vzrastlé stromy v Ružáku, tradícia s nepohrabaním lístia sa opakuje každoročne to isté sa opakuje každoročne s jarným čistením mesta, diverzant šetrí aby mohol rozhadzovať. V horúčavách sa cesta nezmývajú , viac stromov sa vypiluje a uschne kôli neodbornej starostlivosti ako vysadí. Boj o Všivavý hájiček po protestoch výrub zastavený , to bolo zakamuflované za opravy hradieb , ktoré nikto nedobil .Čo keď kľúče od mestskej brány mal hoci kto .Ten Všivavý hájiček bol naplánovaný vyrúbať aby sa vytvorila cesta pre alternatívnu dopravu.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.