reklama

Ceny starých bytov v Trnave začali klesať, trend by mal pokračovať

Rekordne vysoké ceny starých panelákových bytov v Trnave z prelomu rokov 2007 a 2008 by sa už opakovať nemali. Skôr naopak, je predpoklad ďalšieho poklesu ich trhovej hodnoty, myslí si majiteľ trnavskej realitnej kancelárie Real Plus Vlastimil Burian. „Ceny bytov sa postupne vracajú až na úroveň z roku 2006. Priemerný trojizbový byt sa dnes v Trnave predáva za 2,1 až 2,5 milióna korún, dvojizbový byt potom za 1,9 až 2,3 milióna, jednoizbový byt kúpite v cene od 1,1 do 1,6 milióna korún,“ vyratúva.
Je zrejmé, pripomína Burian, že cenotvorba je závislá od mnohých faktorov. Medzi tie najzákladnejšie patrí lokalita, v ktorej sa byt nachádza, technický stav bytu či celého bytového domu a vybavenie samotného bytu.
Na realitnom trhu sa objavujú značné pochybnosti o tom, že by sa ceny starých bytov v Trnave ešte niekedy mali vrátiť na úroveň začiatku roku 2008. „Takmer tri milióny korún za bezmála 40 – ročný panelový trojizbový byt už ľudia jednoducho nebudú ochotní zaplatiť,“ tvrdí šéf RK Real Plus a dopĺňa: „Skôr som toho názoru, že ceny takýchto bytov sa vrátia k hodnote okolo dvoch miliónov korún za priemerný trojizbový byt.“
Veľkou konkurenciou starším bytom sú nové developerské projekty. V priebehu najbližších dvoch až troch rokoch postavia súkromné firmy v Trnave najmenej 500 nových bytov. Ponúkajú lepšiu úroveň a štýl bývania, budú vyžadovať len malé alebo takmer žiadne investície v blízkej budúcnosti, no pre mnohých sú stále veľmi drahé a nedostupné.
„Ceny starších bytov stláča nadol aj narastajúci záujem kupujúcich o pozemky pre novostavby domov, záujem je aj o staršie domy najmä v okolí Trnavy,“ konštatuje Vlastimil Burian.
Už v pomerne blízkej budúcnosti môže vskutku zaujímavo zamiešať s cenami situácia súvisiaca s nedávnym rozhodnutím súdu v súvislosti s bytmi bývalých zamestnancov trnavskej TAZ-ky. Jestvuje reálny odhad, že desiatky majiteľov bytov  z celkového počtu takmer 400 budú v príbuznom časovom období svoje byty predávať. „Viem si celkom reálne predstaviť v prípade, ak príde na realitný trh v Trnave v takmer identickom časovom horizonte niekoľko desiatok starších bytov naraz, že s cenami to opäť zamáva. A znova smerom dolu,“ predstavuje vyhliadky majiteľ trnavskej RK Real Plus.

Ulož ako PDF
Napísal 3. októbra 2008 22:43. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.