reklama

Výstavba elektrárne v Malženiciach začala

malzenice-eon-v3Pred niekoľkými týždňami, na konci minulého roka, začala výstavba paroplynovej elektrárne v Malženiciach. Investícia nemeckého energetického koncernu E.ON, situovaná len asi jeden kilometer od obce Malženice a asi tri kilometre od jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, získala podľa slov riaditeľa projektu Matthiasa Frickeho všetky potrebné povolenia vrátane stavebného povolenia ešte v októbri 2008.

O výstavbe paroplynovej elektrárne v Malženiciach sa hovorí už najmenej sedem rokov. Projekt sa potýkal s nevôľou obyvateľov Malženíc i ďalších okolitých obcí, zámer nemeckého energetického gigantu spočiatku neschvaľovali ani verejné inštitúcie. Napokon, pred štyrmi rokmi, keď som o zámysle vybudovať paroplynovú elektráreň v Malženiciach informoval na stránkach týždenníka Trnava Dnes po prvýkrát, viacerí dôležití ľudia ma v reakcii na zverejnený článok presviedčali, že projekt tohto typu neďaleko bohunic­kej atómky stáť nikdy nebude.
Paroplynová elektráreň v Malženiciach bude fungovať na nasledovnom pricípe: Plynová turbína spaľujúca zemný plyn  bude umiestnená na spoločnom hria­deli s generátorom elektrickej energie – kým turbína beží, vyrába sa elektrická energia. V parnej turbíne sa zároveň využíva tepelná energia horúcich spalín z plynovej turbíny. Spaliny sú vedené cez spalinový kotol a pri tomto procese sa voda mení na paru. Para následne poháňa parnú turbínu, ktorá pomocou generátora vyrába ďalšiu elektrickú energiu.
Výstavba malženickej elektrárne má byť ukončená na konci roka 2010 a investora vyjde približne na 400 miliónov eur (asi 12 miliárd korún). Turbína osadená v elek­t­rárni dosiahne výkon 430 megawattov.
“V Malženiciach vyrastie paroplynová elektráreň s účinnosťou 58%. Vysoká účinnosť je výsledkom spojenia plynovej a parnej turbíny. Zemný plyn je v porovnaní s inými palivami mimo­riadne šetrný k životnému prostrediu a pri spaľovaní produkuje spomedzi fo­sílnych palív najnižšiu úroveň emisií CO2. Spaliny neobsahujú takmer žiadnu síru, fluór ani chlór. Z pohľadu Slovenska bude čoskoro nevyhnutné nahradiť výrobnú kapacitu starších, postupne odstavovaných elektrární, pričom dopyt po energii bude naďalej rásť. Vybudovanie novej elektrárne preto výrazne zníži závislosť Slovenska na dovoze elektrickej energie zo zahraničia,” vyhlasuje spoločnosť E.ON.
Malženická elektráreň vyrobí približne dve miliardy kilowatthodín (kWh) elektrickej energie ročne. Nová elektráreň bude po uvedení do prevádzky napojená na elektrickú rozvodňu v Križovanoch.

Ulož ako PDF
Napísal 23. januára 2009 3:15. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.