reklama

Mesto Trnava je voči kríze vďaka investíciám odolnejšie

pobieckyNa májovom zasadnutí trnav­ského mestského zastupiteľstva bu­de predložený ma­te­riál aktualizácie rozpočtu na rok 2009. Zohľadní predpokladaný pokles z výnosu podielových daní, dane z nehnu­t­e­ľnosti či poplatkov za komunálny odpad. “Najnovšia ekonomická analýza predpokladá, že v príjmovej časti mestského rozpočtu bude vplyvom hospodárskej krízy chýbať oproti predpokladom približne 3 milióny eur, teda asi 90 miliónov korún,” hovorí zástupca primátora mesta Jozef Pobiecký (na snímke).
Mesto Trnava prehodnocuje výdavkové položky bežného rozpočtu a boli prijaté návrhy na úspory vo všetkých položkách rozpočtu v priemere o osem percent. “Zároveň boli prehodnotené aj kapitálové výdavky. Tie investičné akcie, u ktorých nie je predpoklad doriešenia majetkovoprávnych vzťahov či dlhšej doby potrebnej na verejné obstarávanie, budú presunuté na neskoršie termíny,” vysvetľuje Pobiecký a zdôrazňuje, že “rozpočtových programov doprava, sociálna starostlivosť a školstvo sa škrty v rozpočte dotknú nepatrne”.
Zástupca trnavského primátora zároveň zdôrazňuje, že mnohé úsporné opatrenia najmä v oblasti energetickej náročnosti mestských objektov, školských či zdravotníckych zariadení, mesto realizuje postupne už bezmála desať rokov.  “Kompletné výmeny striech, okien, zatepľovanie fasád, modernizácia vykurovacích telies či optimalizácie rozvodných sietí – to všetko v hodnote miliónov eur – prebehli v mestských budovách bez toho, aby sme čakali na nejakú krízu. Mestský rozpočet vďaka tomu ušetrí na nákladoch za energie ročne veľmi zaujímavé peniaze, ktoré môže použiť inde,” pripomína Jozef Pobiecký. Pripravený je aj projekt obnovy kúrenia radnice prostredníctvom tepelného čerpadla. Prostriedky na obnovu kúrenia boli získané z programu Ekofondu SPP, ročná úspora bude približne 6 – 7 tisíc m3 plynu.
Príkladov z minulosti aj súčasnosti, kde trnavská samospráva šetrí náklady a je tak lepšia pripravená zvládnuť nečakané výpadky vo svojej pokladni, je podľa jeho slov viacero. Napríklad 1. januára 2009 vznikla spoločnosť TT-Komfort, v ktorej sú spoločníkmi mesto Trnava a viedenská firma Energiecomfort Energie und Gebäude­ma­nagement. Vďaka tomuto partnerstvu dochádza k zefektívneniu dodávok tepla, efektívnejší bude aj výkon spravovania mestského majetku.
“Pripravujeme projekt výstavby zariadenia na zhodnotenie odpadov na skládke A.S.A, ktoré bude slúžiť pre výrobu tuhého alternatívneho paliva. Vďaka tomuto projektu bude uložené v telese skládky menej odpadu, a ten bude navyše ďalej využitý ako palivo pre vykurovanie. Pri tomto projekte sa uchádzame o financie z fondov EÚ.
Do konca júna má byť spracovaný projekt  optimalizácie využitia mestskej hromadnej dopravy, kde tiež vidíme re­zervy na úspory financií,”
vysvetľuje.
Globálna ekonomická kríza zneisťuje vlády, firmy či lokálne samosprávy po celom svete. Nie každý sa s ňou však dokáže vyrovnať rovnako. Ako tvrdí Jozef Pobiecký, mesto Trnava dôsledky hospodárskej recesie pociťuje, ale vďaka mnohým skutočným opatreniam či prezieravým investíciám z minulosti sa s jej dôsledkami dokáže vyrovnávať jednoduchšie, ako tí menej pripravení.

Foto: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 24. apríla 2009 18:18. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.