reklama

Eurofondy na výstavbu cyklotrasy stále nie sú

cykloZ vyše 11 miliárd eur, ktoré môže Slovensko čerpať z eurofondov v rámci nového programového obdobia, sa zatiaľ vyčerpalo iba necelé percento. Podľa údajov Ministerstva financií SR sa totiž ku koncu júla zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu z druhého programového obdobia rokov 2007 až 2013 schválilo 126 súhrnných žiadostí o platbu v celkovej hodnote 105,9 mil. eur. Z celkového záväzku na úrovni 11,361 miliárd eur to znamená čerpanie 0,93 percenta.
Slovensko je v oblasti cestovného ruchu možnosťami a úrovňou ponuky aktívneho oddychu či služieb v turistickom ruchu v porovnaní s vyspelými krajinami, ale aj napríklad s Maďarskom či Českom v doslova zaostalom stave, miestami až v stredoveku. Svetlé miesta na slovenskej mape síce pribúdajú, ale len pomaly, s problémami a veľmi bolestne.
Svoje o tom môže rozprávať  aj predseda Občianskeho združenia Trnavská náučná cyklotrasa Jozef Kozoň, ktorý sa snaží vytvoriť v okolí Trnavy jedinečný projekt siete cyklotrás. “Po uplynutí viac ako jednej tretiny času z obdobia rokov 2007 až 2013  potrebného na čerpanie euro­peňazí sa nevypísala žiadna výzva na cyklotrasy, ktorou by sme mohli plniť ciele  Projektu Trnavská náučná cyklotrasa. Jeden deň nečerpania eurofondov nás pripravuje napríklad o novú bezpečnú asfaltovú cyklotrasu typu TNC z Trnavy do  Malých Karpát alebo k Dunaju či Váhu!,” zdôrazňuje Jozef Kozoň.
Platy tzv.  euroúradníkov sú na európskej úrovni, no výsledkom je – zhola nič. Na mi­nisterstve výstavby a regionálneho rozvoja sa rozhadzujú verejné peniaze cez nástenkové tendre a logá, peniaze sa takto “nenápadne” posúvajú spriateleným firmám.
Európska únia nám ponúka miliardy, ktoré nemusíme vracať ani splácať. Neschopnosť našich vlastných ľudí sediacich na najvyšších postoch nás všetkých pripravuje o možnosť pozdvihnúť nízku a zaostalú úroveň služieb či cestovného ruchu, ale aj množstva ďalších odvetví verejného života na Slovensku.

Foto: kudyznudy.cz

Ulož ako PDF
Napísal 1. marca 2010 22:18. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.