reklama

Prípravy dostavby kostola na Prednádraží stále pokračujú, pevný termín stanovený zatiaľ nie je

Pastoračné centrum Božieho milosrdenstva na sídlisku Prednádražie slúži veriacim od jesene 2012. Osem rokov však zámer navrhnutý už v 90. rokoch minulého storočia čaká na dokončenie druhej časti, ktorou je samotný kostol s auditóriom.

Veriaci využívajú pastoračné centrum na Botanickej ulici od jesene roku 2012. Výstavba trvala tri roky.

V rámci prvej etapy vtedy uviedli do prevádzky priestory určené na slúženie omší a stretávanie sa, sociálne zariadenia a tiež menšie byty pre farára, kaplana a návštevy.

V druhej etape postaví cirkev kostol v podobe chrámovej lode – auditória polkruhového tvaru s chórusom a kapacitou viac ako 350 miest na sedenie.

Súčasťou druhej etapy má byť aj výstavba detského a futbalového ihriska, ako aj sadové a záhradnícke úpravy.


Vizualizácia kostola

ZDROJ: Ateliér DV Trnava

Na aktuálny stav príprav výstavby sme sa opýtali správcu Farnosti Božieho milosrdenstva, farára Patrika Katrinca.

“Realizáciu projektu priebežne pripravujeme. V tomto roku sme úspešne zavŕšili zámenu pozemkov pod kostolom s mestom Trnava, uskutočňujú sa práce spojené s potrebnými povoleniami, prebieha komunikácia so stavebným úradom, pomaličky sa posúvame,” skonštatoval Katrinec.

Konkrétny termín zahájenia výstavby však zatiaľ známy nie je. “Žijeme vo veľmi náročnej dobre, pandémia mnohé veci komplikuje a pre nikoho to teraz nie je jednoduché. My nie sme výnimkou. Nemáme stanovený žiaden presný termín, ale veríme, že sa nám postupne podarí dopracovať aj k samotnej výstavbe,” zhodnotil kňaz z Prednádražia.

Veľkú časť diela financuje cirkev z darov veriacich. V prvej etape podľa slov vtedajšieho dekana Marcela Kubinca vyzbierali na stavbu pastoračného centra približne 300-tisíc eur.

Finančne pomohli aj Konferencia biskupov Spojených štátov amerických, organizácia Kirche in Not z Nemecka, podieľala sa tiež Konferencia biskupov Talianska.

Ako poznamenal správca Farnosti Božieho milosrdenstva, zbierka na dostavbu kostola prebieha aj naďalej a veriaci stále prispievajú.

Z projektovej dokumentácie vyplýva, že druhá etapa Pastoračného centra bude vybudovaná v zadnej časti pozemku na už zrealizovanej základovej doske, ktorú vyhotovili ešte v prvej etape aj s napojením stavby na technickú infraštruktúru.

Nedávno prišlo k zmene projektu v časti strešnej konštrukcie, úprave dispozície sakristie a v doplnení chórusu pre spevákov a hudobníkov.

Vizualizácie od Ateliéru DV Trnava

Archívna snímka z roku 2001: Maketa diela od Ateliéru DV

Ulož ako PDF
Napísal 26. novembra 2020 12:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.