reklama

Pastoračné centrum na Prednádraží začnú veriaci využívať v októbri

Výstavba Pastoračného centra Božieho milosrdenstva na sídlisku Prednádražie je v záverečnej fáze. Prvá etapa projektu, o ktorom začala cirkev vážne uvažovať už na konci 90. rokov minulého storočia, bude dokončená podľa slov trnavského dekana Marcela Kubinca na konci septembra. Stavebné práce započali pred tromi rokmi.

Od októbra 2012 budú môcť veriaci využívať priestory určené na slúženie omší a stretávanie sa, dokončené budú sociálne zariadenia, tiež tri menšie byty pre farára, kaplana a návštevy. Aktuálne prebieha pred objektom výstavba prístupových komunikácií, chodníkov a parkovacích miest, finišujú tiež záverečné práce v interiéroch.

Celé dielo je realizované predovšetkým z darov veriacich. Finančne tiež pomohla Konferencia biskupov Spojených štátov amerických, spoločnosti Kirche in Not z Nemecka, podieľala sa tiež Konferencia biskupov Talianska. Do dnešných dní predstavujú vynaložené náklady na stavbu 690-tisíc eur. Od veriacich sa podarilo vyzbierať približne 300-tisíc eur,“ priblížil Marcel Kubinec.
Pastoračné centrum na Prednádraží niekoľko týždňov pred dokončením a maketa diela z dielne Ateliéru DV

S výstavbou kostola v podobe chrámovej lode polkruhového tvaru s kapacitou 300 miest na sedenie plánuje cirkev začať v roku 2013. Dovtedy sa budú konať omše v priestoroch pastoračného centra. Súčasťou druhej etapy bude aj realizácia detského a futbalového ihriska, ako aj sadové a záhradnícke úpravy.

Peniaze na druhú etapu zatiaľ cirkev nemá. Už čoskoro budú preto vyhlásené ďalšie zbierky medzi veriacimi vo viacerých trnavských kostoloch. „Oslovíme tiež ľudí a organizácie v zahraničí, ktoré takéto projekty podporujú,“ poznamenal M. Kubinec.

Po dokončení chrámovej časti bude pastoračný priestor slúžiť ako centrum voľného času pre prácu s mládežou či deťmi zo sídliska Prednádražie. V kostole sa budú slúžiť aj svadobné obrady, krsty či pohreby.

Konkrétnejšie kontúry a ciele dostane pastoračné centrum až po tom, ako bude ustanovený kňaz a vznikne nová Farnosť Prednádražie,“ uviedol.Marcel Kubinec pri hlavnom vstupe a v bytových priestoroch budúceho farára

Začiatkom júla boli stavebné práce na pastoračnom centre na krátky čas zastavené. Dôvodmi bolo odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, ale aj nedostatok financií. Druhý problém vyriešili príspevky Konferencie biskupov Talianska vo výške 30-tisíc eur a 20-tisíc eur od anonymného darcu, ktorý priniesol peniaze osobne do kancelárie farského úradu.

Po tom ako som bol potvrdený na svojom poste a po získaní peňazí sme práce obnovili. V súčasnosti nemáme žiadne podlžnosti, výstavba preto pokračuje,“ konštatoval M. Kubinec.

Nová Farnosť Prednádražie bude mať svojho samostatného kňaza a kaplána. Podľa Kubinca ide o veľké sídlisko s viac ako 12-tisíc obyvateľmi a mnohým, najmä starším veriacim, spôsobuje presun na omše do centra mesta problémy.

Situáciu nerieši ani usporadúvanie svätých omší v priestoroch bývalej ZŠ na Mozartovej ulici, ktoré je technicky aj organizačne pomerne náročné.

Ulož ako PDF
Napísal 10. augusta 2012 8:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pastoračné centrum na Prednádraží začnú veriaci využívať v októbri”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.