reklama

Inštaláciou veže dostal budúci kostol na Prednádraží nový rozmer

Montážou kostolnej veže pokračovala dnes výstavba Pastoračného centra Božieho milosrdenstva na Botanickej ulici v Trnave.

Kontúry budúceho kostola dostali tak po dnešnej inštalácii veže nový rozmer. Rímsko-katolícka cirkev plánovala začať s výstavbou moderného chrámu už v roku 2001. Zabrzdil ich nedostatok peňazí. Investícia je financovaná zo zdrojov rímsko-katolíckej cirvki a darov veriacich. Pozemok na výstavbu získala cirkev do prenájmu od mesta ešte v roku 2000.

Inštalácia kostolnej veže, ktorá bude dominantou celého projektu

„Prvý etapa by mala byť dokončená na konci roku 2012. V ďalšom období je naplánovaná výstavba hlavnej chrámovej lode polkruhového tvaru s oltárom v zadnej časti objektu,” priblížil spoluautor projektu Pavol Ďurko z DV Ateliéru.

V prvej fáze sa budú slúžiť omše v spoločenských priestoroch v prednej časti objektu. Projekt tu počíta aj s realizáciou klubových priestorov určených pre organizovanie stretnutí dôchodcov a mládeže. V priebehu budúceho roku plánujú aj realizáciu detského športového ihriska.

Maketa pastoračného centra z dielne DV Ateliéru

Myšlienka výstavby nového kostola a založenie Farnosti Prednádražie vznikla z dôvodu neustáleho rozrastania sa mesta ďalej od centra, kde je sústredená väčšina kostolov. Mnohým, najmä starším veriacim z okrajových častí Prednádražia, kde dnes žije asi 12-tisíc ľudí, tak presun do najbližšieho kostola môže spôsobovať problémy.

Nový kostol je situovaný medzi obytným súborom Botanická a detským domovom

V priestoroch Pastoračného centra Božieho milosrdenstva sa má nachádzať celkom 300 miest na sedenie, z toho 220 v hlavnej lodi a 80 na chóruse. Z hľadiska dopravného prístupu budú objekty napojené z Botanickej ulice.

Ulož ako PDF
Napísal 22. novembra 2011 13:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

16 komentárov pre “Inštaláciou veže dostal budúci kostol na Prednádraží nový rozmer”

 1. 1
  Weighted says:

  Mne to skor pripomina ohnuty stoziar vysokeho napatia ako vezu. To budu mat blesky radost.

 2. 2
  Stefan says:

  malo kostolov tu mame. na toto su penaze.

 3. 3
  Fero says:

  som zvedavy, kedy prvy sprejer pomaluje ten krucifix :D

 4. 4
  Inn says:

  ja nie správne viem identifikovať kde sa to tam bude nachazdať to bude priamo na botanickej?….píšu medzi botanickou a detským domovom ( ale od kedy sa presťahoval destký domov z mesta neviem kde je:( )

 5. 5
  vesak says:

  Pan Boh s nami….

 6. 6
  jano hrovás says:

  Čo na skejt park už nezostali prachy? Kdháci počítam už majú znovu kopec rozumu ako spraviť zo sídliska jeden katolícky kostol.HAMBA VÁM! Už im nestačí klerizovanie centra mesta a rozkrádanie verejných peňazí na svoje ideologické ciele, už potrebujú biť vidieť aj na sídliskách …

 7. 7
  Ott95 says:

  bude to pekne

 8. 8
  icer says:

  čo sa sťažujete?
  veď to je stavané aj z Vašich peňazí.
  Pri sčítaní ľudu (ešte som nevidel žiadnu spracovanú štatistiku) ste sa iste prihlásili k nejakému vierovyznaniu. Na základe týchto informácií štát prerozdeľuje cirkvám ročne zo štátneho rozpočtu nejaké peniaze. Ďalšie peniaze do nich ládujú veriaci (osobne by som na skrinky na “milodary” dal namontovať nejaké čítačky, aby z príjmu odvádzali dane). Mesto Môže odpustiť subjektu platbu dane z nehnuteľnosti (a Trnava to iste každoročne robí).
  Ďalšie príjmy má krestansko-katolicka cirkev z prenajmu nehnutelností, polnohospodárskej pôdy, lesov, poľovných revírov, finančných operácií a čo ja viem ešte čoho. OK. V poriadku. Nech to majú. Ale…..

  PREČO mesto veľa krát platí za opravy a rekonštrukcie ich nehnuteľností?! Aj ja chcem, aby mi mesto na svoje náklady zrekonštruovalo nehnuteľnosť.
  PREČO im mesto odpúšťa platenie daní?! Aj ja chcem odpustiť daň z nehnuteľnosti.

  Je toho veľa na diskusiu.

  Bolo by zaujímavé zistiť, koľko Cirkev, a.s. platí mestu za prenájom pozemku, kde sa stavia kostol na Prengu. A na koľko rokov to dostali do prenájmu. A či to po uplynutí doby prenájmu zbúrajú a dajú do pôvodného stavu.

  Som veriaci človek. Povedal by som HLBOKO VERIACI. Len cirkev….tá ma veľmi s3ri3.

 9. 9
 10. 10
  jano hrovás says:

  náboženské presvedčenie je každého osobná súkromná vec, som za odluku cirkví od štátu na Slovensku a hlavne by mali prestať pchať svoje rozumi do kultúry v Trnave ! Lumen premenovať na festival pre všetkých bez katolíckych dodatkov. Už by sa katolíci v Trnave mohli prestať rozťahovať ako komunisti čo tu boli do 89. Vzdelanie kultúra bez politických ideologických dodatkov to by malo biť dnes už bez debát ..

 11. 11
  123456 says:

  Cirkev získala ešte v roku 2000 od mesta pozemok na obdobie 199 rokov. Ide o priestory na Botanickej ulici, v susedstve detského domova a budúceho polyfunkčného domu so 151 bytovými jednotkami. Nájom? znama vatikanska mena: panBohzaplat.

  • 11.1
   icer says:

   …a sme doma.

   -majitelia kaviarní musia platiť za prenájom miesta pre terasy.
   -majitelia nehnutelností musia platit za záber chodníka /miesta/ pri rekonštrukciách.

   Hocikto z nás by bral na 199 rokov do prenájmu pozemok bezodplatne.

   Kto platí do mestskej kasy viacej? My / občania mesta, alebo cirkev?
   Mesto by malo slúžiť nám /občanom a nie nejakej firme.

   Jdu blejt, velebnosti.

 12. 12
  123456 says:

  Zvýšenie daní za byty a rodinné domy až o päťdesiat percent pripravuje od budúceho roku radnica. Vyplýva to z návrhu všeobecne záväzného nariadenia o dani z nehnuteľností, ktorý môže verejnosť pripomienkovať do konca novembra. Nehnutelnostiam Cirkev a.s. to ale nehrozí.
  Majitelia predajnych stankov musia platit za prenajom pozemku,preco nemaju aj oni vypozicku?
  Mesto Trnava nema peniaze ale poziciava svoj(náš) majetok namiesto toho aby ho prenajalo za najomne a hned ma nejake peniaze. Vypozicka na 30,50,199rokov a potom čo? Aha ziadost o predlzenie vypozicky.

 13. 13
  rad says:

  treba aby platili dane z nehnutelnosti a bolo by po probleme.
  len vedenie mesta by nesmolo byt kdh pozitiv…

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.