reklama

Na františkánskom kostole rekonštruujú poškodené časti veže

V polovici apríla začali rekonštrukčné práce na kostole sv. Jakuba, ktorý Trnavčania najčastejšie nazývajú františkánskym podľa Rehole menších bratov Františkánov, sídliacich v susednom kláštore.

Predmetom rekonštrukcie je výmena a obnova poškodených častí krovu kostolnej veže, debnenia a plechovej krytiny.

Vplyvom času, pôsobením hniloby, počasia či červotočov vznikli poškodenia, ktoré je potrebné opraviť,“ skonštatoval správca kostola František Olbert.

Podľa jeho slov práce na obnove vežovej časti kostola budú ukončené približne v auguste.



Kostol sv. Jakuba

Reštauračné práce na kostole sv. Jakube realizujú skúsení odborníci, ktorí sa v minulosti podieľali aj na rekonštrukcii veží Dómu sv. Mikuláša.

Predbežne vypočítané náklady na obnovu veže majú dosiahnuť 143-tisíc eur.

V tejto chvíli nemáme zabezpečené všetky potrebné finančné prostriedky. Neúspešne sme sa uchádzali o príspevok z projektu ministerstva kultúry Obnov si svoj dom, zatiaľ sme nedostali vyrozumenie na našu žiadosť o podporu od mesta Trnava. Projekt zatiaľ financujeme najmä z milodarov veriacich a príspevku rehole Františkánov,“ doplnil F. Olbert.

Kostol svätého Jakuba je jednoloďový barokový kostol s kláštorným komplexom. S výstavbou začali v roku 1632 na mieste staršej gotickej stavby. Konečnú podobu získal v roku 1712. Mesto dalo pristaviť druhú polovicu uličného krídla v roku 1749.

Kostol má dĺžku 54 metrov, šírka hlavnej lode je 17 metrov a výška 16,8 m. Maximálna šírka svätyne je 11,4 m, výška dosahuje 15 metrov.

V prípade, že máte záujem prispieť na rekonštrukciu kostola, môžete tak urobiť prostredníctvom finančného daru na číslo účtu 4553 5607/0900 vedeného v Slovenskej sporiteľni.

Fotografie z archívu Rehole menších bratov Františkánov:


Ulož ako PDF
Napísal 2. mája 2012 9:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.