reklama

Vo františkánskom kostole bude Novoročný koncert Trnavského komorného orchestra

Nový rok v Trnave tradične privítame Novoročným koncertom Trnavského komorného orchestra 1. januára 2015 o 16.00 h v Kostole sv. Jakuba.

Vianočné obdobie a začiatok roka znamená pre väčšinu z nás začiatok čohosi nového. Pre hudobníkov je to zároveň určitý vrchol umeleckej sezóny. S tohoročnou sezónou Trnavského komorného orchestra je spätý významný počin, ktorým jeho členovia pomyselne splácajú dlh Trnavčanov svojmu rodákovi Mikulášovi Schneiderovi Trnavskému.

Tento významný, prvý profesionálne vyškolený slovenský hudobný skladateľ, veľkú časť svojej tvorby venoval piesňovej literatúre. Pre jej krásu, rozmanitosť a rozsah je často nazývaný „slovenským Schubertom“.

tko
Trnavský komorný orchester

Úpravy piesní M. Schneidera Trnavského vytvoril pre obsadenie Trnavského komorného orchestra mladý slovenský skladateľ Peter Špilák. Prvé z nich zazneli v podaní sólistov Hany Friedovej a Daniela Čapkoviča na Novoročnom koncerte v roku 2013, čím si nielen hudobníci pripomenuli 55 rokov od majstrovej smrti. V septembri 2014 realizoval orchester nahrávku CD nosiča, ktorý obsahuje 19 piesní v podaní oboch sólistov pod dirigentskou taktovkou Štefana Sedlického. CD-čko bolo v decembri slávnostne uvedené do života pravnukom M. Schneidera Trnavského Štefanom Bugalom mladším.

Posledným decembrovým dňom sa končí rok českej hudby, v ktorom na slovenských pódiách zneli skladby našich českých susedov častejšie ako inokedy. Preto Trnavský komorný orchester zaradil do programu slávnostného Novoročného koncertu aj dielo jedného z najvýznamnejších českých skladateľov Leoša Janáčka (1854 – 1928). Zaznie jeho Suita pre sláčikový orchester, ktoré nesie všetky atribúty jeho neopakovateľnej hudobnej reči.

Prvým januárom sa zároveň otvára rok, v ktorom si celý hudobný svet pripomenie výročia narodenia i úmrtia jedného z najväčších hudobných géniov – Johanna Sebastiana Bacha (1685 – 1750).

Tento skladateľ, majster zvuku, ktorého dielo je neprekonateľným finále hudobného baroka, suverénne ovládal hudobnú techniku. Jeho tvorba je však geniálna najmä vďaka tomu, ako hlboko ju duchovne penetroval. Z jeho rozsiahlej tvorby zaznejú diela uvádzané na koncertných pódiách len ojedinele. Dôvodom je ich neobvyklé nástrojové obsadenie.

Zaznie Koncert G dur č. 3 napísaný pre sólové sláčikové nástroje a Koncert B dur č. 6, v ktorom sú sólové party určené dvom violám. Brandenburské koncerty sú (najmä pre náročnosť sólových partov) považované za jeden z vrcholov interpretačného umenia a v súčasnosti zostávajú prestížnou súčasťou repertoáru významných hudobných telies na celom svete. Z Bachovho diela zaznie aj chorál pre sólovú trúbku s orchestrálnym sprievodom.

Novoročný koncert Trnavského komorného orchestra, na ktorý vás srdečne pozývame, bude zavŕšením celoročného snaženia, ale aj ozajstnou prítomnosťou a jedinečnosťou okamihu znejúcej hudby, ktorý ako poslucháči môžete s nami vychutnať.

PaedDr. Alžbeta Ševečková, umelecká vedúca TKO

novorocnykoncert2014

Ulož ako PDF
Napísal 22. decembra 2014 22:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vo františkánskom kostole bude Novoročný koncert Trnavského komorného orchestra”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.