reklama

Prípravy západného obchvatu Trnavy pokračujú. Mesto súťaží zhotoviteľa projektovej dokumentácie

Na základe už hotovej dopravnej štúdie si nechá trnavská radnica vypracovať podklady pre ďalšiu fázu príprav projektu západného dopravného prepojenia mesta. Tou má byť získanie projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie a dokumenty potrebné pre proces posudzovania vplyvom na životné prostredie. Obchvat je zaradený medzi 100 investičných priorít cestnej infraštruktúry Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Trnavská radnica hľadá vo verejnej súťaži dodávateľa, ktorý vypracuje projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Tá bude bude slúžiť ako podklad pre projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie a následne realizáciu výstavby dopravného prepojenia cesty I/61 pri obci Hrnčiarovce nad Parnou s cestou II/504 pri obci Ružindol (Medziháj), vrátane prepojenia obce Biely Kostol s navrhovanou trasou pomocou komunikácie Rekreačná.

Súťaž sa tiež týka spracovania zámeru navrhovanej činnosti (zámer EIA) či geodetického zamerania územia.

Zhotoviteľa podkladov chce mesto vybrať v polovici januára 2022, lehota na vypracovanie všetkch dokumentov je stanovená na 5 mesiacov od podpisu zmluvy. Odhadovaná cena je 151-tisíc eur s DPH.


Červenou farbou je zakreslená 1.etapa dopravného prepojenia (kliknutím zväčšite)

ZDROJ: Mesto Trnava

Západný obchvat Trnavy by mal v prvej etape prepojiť Hrnčiarovce nad Parnou, Biely Kostol a Medziháj pri Ružindole.

Navrhovaná cesta má dĺžku približne 5,5 kilometra, vziknúť majú aj štyri okružé križovatky – pri Hnčiarovciach (cesta smer Cífer), pri Medziháji, na Kamennej ceste pred Bielym Kostolom a na spojnici obchvatu pri Bielom Kostole.

Napojenie na obchvat z Trnavy od Kamenného mlyna je navrhnuté novou komunikáciou pri Rekreačnej ulici na okraji Bieleho Kostola.

Železničnú trať Trnava – Bratislava medzi Hrnčiarovcami a Kočišským by mal preklenúť most.

Západné dopravné prepojenie má budúcnosti uľahčiť cestovanie aj vodičom, ktorí cestujú z Trnavy, B. Kostola či Ružindola do Bratislavy po diaľnici D1.

Trnavskí vodiči najmä z Prednádražia, Špíglsálu a nových rezidentských štvrtí Za traťou či pri cintoríne by sa tak západným obchvatom s napojením na cestu Hrnčiarovce – D1 vyhli najmä v ranných či podvečerných dopravných špičkách zdĺhavému prejazdu mestom.

V druhej etape západného prepojenia by mal obchvat pokračovať od Ružindola (Medzihája) až po cestu I. triedy smer Bohdanovce – Trstín – Senica.

Vzniklo by tak cestné spojenie diaľnica D1 (výjazd Voderady) – Hrnčiarovce – Biely Kostol – Ružindol – cesta I. triedy smer Trstín.

Financovanie výstavby v tejto fáze nie pokryté. Zámer západného obchvatu sa nachádza v Zozname 100 investičných priorít cestnej infraštruktúry Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorý schválila vláda SR v roku 2020.

Zoznamom investičných priorít sa má riadiť príprava, výstavba aj údržba cestnej infraštruktúry v horizonte nasledujúcich 10 rokov.


Približné zakreslenie 1. aj 2. etapy západného dopravného prepojenia (kliknutím zväčšite)

ZDROJ: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 9. decembra 2021 14:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.