reklama

Suchovskú priehradu zaplnila storočná voda

Suchovská priehrada chrlí v týchto dňoch nebývalé kvantá zakalenej vody. Tie naplnili potok Parná v Suchej nad Parnou a Zvončíne až do tej miery, že sa voda vyliala do niekoľkých záhrad.  V Zvončíne dokonca zatopila časť cesty. „V obci Zvončín došlo k vyliatiu vodného toku Parná, z ktorého sa voda po cestnej komunikácii blížila k rodinným domom pod úrovňou cesty. Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Trnave v spolupráci s obecnou povodňovou komisiou a miestnymi obyvateľmi postavili provizórne zábrany  napĺňaním vriec piesku (materiál dodaný starostkou piesok + vrecia). Vodu, ktorá sa dostala za tieto zábrany príslušníci pomocou motorových čerpadiel odčerpali späť do koryta potoka, čím predišli zaplaveniu obytných priestorov, pivníc a garáží rodinných domov,“ uviedla k situácii, ktorá kulminovala v utorok 18. mája dopoludnia, Ing Tatiana Knapová z KR HaZZ v Trnave. Menšie problémy narobil potok Parná aj v Hrnčiarovciach, kde sa vybrežil na cestu.

Priehrada v Suchej nad Parnou je následkom niekoľkodňových výdatných dažďov naplnená na prasknutie. Prítomní vodohospodári sa zhodli, že také množstvo vody tu ešte nezažili. „Nie, nepamätáme si toľko vody v Suchovskej priehrade. Ide o storočnú vodu,“ zhodli sa. Z priehrady vyteká nevídané množstvo vody a nie je v ničích silách prírodnému živli brániť. „Ak by sme odtok regulovali, vyleje sa nám voda z priehrady. Teraz nemôžeme nič robiť,“ skonštatovali vodohospodárski pracovníci. Ako však dodali, voda začína pomaly opadávať, keďže dážď už v utorok ustal. Situáciu by opäť výrazne zhoršili celodenný výdatný dážď. A ten našťastie meteorológovia v najbližťších dňoch nepredpokladajú. „Teraz je situácia pokojnejšia, Parná je naspäť v brehoch.“

Pre výdatné zrážky spadlo pri brehoch priehrady asi desať statných topolov. Vysoká voda podmyla pôdu pod koreňmi, následkom čoho sa zdravé a urastené stromy zrútili na hladinu. To však nie sú jediné škody, ktoré príroda spôsobila. Správcovia priehrady počítajú aj s úbytkom rýb, mnohé kusy totiž odplavil silný prúd z priehrady do potoka.

O smole môžu hovoriť aj traja rybári, ktorí už od víkendu nedokážu dostať svoje do blata zaborené autá z blízkosti priehrady. „Sem som ešte prišiel, no po rybačke sa už auto z blata nepohlo,“ krútil hlavou jeden z nich, zvierajúc v rukách reťaz. „Pokúsim sa auto vyhrabať z blata, snáď sa mi to podarí,“ usmieval sa napriek nepriazni osudu.

Video:

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 18. mája 2010 18:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.