reklama

Pápež Ján Pavol II. stále priťahuje Trnavčanov

Ani prietrž mračien neodradila desiatky Trnavčanov od toho, aby si uctili pamiatku obľúbeného pápeža Jána Pavla II. V predvečer jeho nedožitých deväťdesiatich narodenín sa ich v pondelok 17. mája pri jeho soche na Univerzitnom námestí zišlo asi šesťdesiat. Na štvrtom ročníku podujatia s názvom Pocta Jánovi Pavlovi II, ktorú tradične organizuje Kresťanskodemokratické hnutie, vystúpili viaceré osobnosti verejného a cirkevného života: biskup Mons. Štefan Vrablec, poslanec NR SR Július Brocka, primátor Trnavy Štefan Bošnák, páter Vieslav z rádu Paulínov a ďalší. Atmosféru nádherným spevom dotvoril sakrálny zbor Trinitas z Modranky.
Trnavský krajský predseda KDH Alojz Přidal označil Jána Pavla II. za jednu z najvýznamnejších osobností v dvetisícročnej histórii kresťanstva: „Svedčí o tom aj nevídaná manifestácia oddanosti, úcty a lásky k jeho osobe. V čase jeho zomierania ho na námestí Svätého Petra modlitbou ruženca odprevádzalo stotisíc veriacich. Jeho pohrebu sa zúčastnilo štyri milióny pútnikov. Pre pár sekúnd pred jeho truhlou stáli dvadsaťštyri hodín v rade dlhom päť kilometrov.“ Ján Pavol II. podľa Přidala neohrozene ohlasoval zjavenú pravdu, aj keď bola nepopulárna: „Dal nám príklad svätého života, utrpenia i smrti. Môžeme si byť istí, že náš milovaný Svätý Otec stojí dnes v okne, v dome svojho Otca, pozerá na nás a žehná nás.“
Ján Pavol II. zanechal svetu úžasné duchovné dedičstvo. Napísal 14 encyklík, 15 apoštolských exhortácií, 11 apoštolských konštitúcií, 45 apoštolských listov, 30 motu proprio a predniesol nespočetné množstvo príhovorov a kázní. Počas svojho dvadsaťšesťročného pontifikátu absolvoval 104 pútnických ciest do 129 krajín, precestoval 1 271 000 kilometrov. Tri krát navštívil Slovensko a svojou návštevou poctil aj mesto Trnava. Veľký pápež dvadsiateho storočia zostane navždy v našich srdciach.

Branislav Jáger

Ulož ako PDF
Napísal 19. mája 2010 14:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.