reklama

Kamenný mlyn čaká na peniaze z fondov EÚ

Rekreačnú zónu Kamenný mlyn v Trnave chce mesto zrevitalizovať už niekoľko rokov. Na rozsiahly projekt zveľadenia územia mu však chýbajú peniaze. Plánuje preto využiť zdroje Európskej únie. Tohtoročný rozpočet síce počíta s využitím grantových prostriedkov EÚ, ani zďaleka však nie je isté, či peniaze vôbec budú k dispozícii.
Vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave Ing. arch. Milan Horák nazval Kamenný mlyn zelenými pľúcami mesta. Aj preto považuje vytvorenie kvalitného projektu, s ktorým by trnavská samospráva uspela v boji o európsky grant, za prioritu. „Môžem potvrdiť, že príprave projektu revitalizácie Kamenného mlyna prikladáme ma­ximálnu dôležitosť. Sme pri­pravení urobiť všetko pre to, aby sme boli pri uchádzaní sa o financie z EÚ úspešní,“ zdôraznil M. Horák.
Situáciu však komplikuje skutočnosť, že v roku 2009, a zatiaľ ani v tomto roku, nebola zo strany príslušného ministerstva zverej­nená žiadna výzva na podávanie podobných enviromentálnych projektov. „Za mesto môžem povedať, že z našej strany nie je žiaden problém. Už veľakrát sme sa dokázali úspešne uchádzať o  grantové európske peniaze – či už na skládku komunálnych odpadov, verejné osvetlenie alebo renovácie verejných budov. Preto som presvedčený, že budeme úspešní aj s projektom revita­lizácie rek­reačnej oblasti v Kamen­nom mlyne,“ vyjadril optimizmus Milan Horák.
Čerpanie grantových prostriedkov na finančne náročný projekt obnovy trnavského „Kame­náča“ je z po­hľadu mesta nanajvýš výhodné. Spravidla sa totiž na celkovej in­ves­tícii podieľa len asi 5 až 10 percentami vlastných zdrojov, zostatok hradí Európska únia.
Modernizácia Kamenného mlyna čaká územie o rozlohe niekoľkých hektárov od amfiteátra pri Kolibe až po vzácne územie Trnavských rybníkov a priľahlého lesoparku a mala by byť rozdelená na viacero etáp.
„V zásade chceme týmto projektom do­siahnuť to, aby našli Trnavčania v Kamennom mlyne priestor pre kvalitný oddych. Budeme chcieť revitalizovať zeleň, vybudovať chodníky pre chodcov, cyklistov či korčuliarov, zabezpečiť obnovu zelene, výsadbu nových stromov, kríkov. Ide o zmysluplné využitie územia pre náv­števníkov na relax, tu­ristiku či šport. Zároveň bude potrebné zabezpečiť kvalitné súvisiace služby pre stravovanie, zábavu a primerané hygienické zázemie,“ prezentoval zámery mesta zástupca primátora Jozef Pobiecký už pred časom.
Úlohou zástupcov mesta, projektantov, ale aj odborníkov na ochranu životného prostredia bude nájsť také riešenie zóny Kamenného mlyna, ktoré bude spĺňať kritériá multifunkčnosti, dobrej dostupnosti, atraktivity, primeranej investičnej náročnosti a to všetko za predpokladu zachovania ochranárskej zóny. Súčasťou náročného projektu bude podľa J. Pobieckého aj korektné riešenie dopravy, parkovania a dostupnosti verejnou do­pravou.

Ulož ako PDF
Napísal 22. mája 2010 10:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.