reklama

Výstavba obytného súboru Kamenný mlyn je aj po rokoch neistá

S výstavbou rodinných domov a bytov v obytnej zóne Kamenný mlyn počíta Územný plán mesta Trnava už od roku 1993.

Lokalita je oddelená od sídliska Prednádražie železničnou traťou a ohraničená lesoparkom, záhradkárskou osadou a železničným depom.

Investori a developeri tu už celé roky plánujú spustiť výstavbu novej IBV, z rôznych dôvodov sa im to však dodnes nepodarilo.

Medzitým sa podarilo iným vlastníkom pozemkov zabezpečiť výstavbu 230 domov na opačnej strane lesoparku v lokalite Za traťou. Vzniknúť tu má ďalších asi 400 nových domov.


Územie pripravujú na výstavbu už takmer dve desaťročia

Proti realizácii projektu IBV Kamenný mlyn protestovali Trnavčania už v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Vznikali petície, protestné články v regionálnych novinách, v snahe o zachovanie identity územia sa búrili návštevníci oddychovej zóny aj záhradkári.

Územný plán mesta aj napriek tomu zostal až dodnes nedotknutý.

V roku 1991 bolo v Trnave skolaudovaných 9 rodinných domov, o rok neskôr iba jeden jediný. Chcem tým ilustrovať situáciu, aká vtedy v Trnave panovala. Ja osobne sa nečudujem vtedajším poslancom, že sa snažili tento stav zmeniť a rozhodli v prospech výstavby a novej lokality pre rodinné domy. Samozrejme, dnes je situácia diametrálne odlišná, ale dokážem si predstaviť, aký zúfalý bol po revolúcii stav v stavebníctve. Mesto sa len snažilo veci rozhýbať. Je už iná vec, že od roku 1993 je tento zámer v územnom pláne a dodnes sa s tým nič neurobilo,“ ilustroval primátor Vladimír Butko na základe historických reálií.

Vlastníci a developeri projektu IBV Kamenný mlyn spracovali ešte v roku 2003 urbanistickú štúdiu. Vzhľadom k tomu, že v priebehu desiatich rokov prišlo k zásadným zmenám vo vlastníckych vzťahoch a vyprofilovaniu dvoch developerských skupín, ktoré majú záujem o investičnú činnosť v riešenom území, bolo nutné spracovať nové zadanie, ktoré reflektuje aktuálnu situáciu. Ďalším závažným faktom pre spracovanie zadania bola zmena regulatívov pre zóny IBV schválená v aktualizácii Územného plánu Mesta Trnava v roku 2009.

Zadanie novej aktualizovnej urbanistickej štúdie mali schvaľovať mestskí poslanci na septembrovom zasadnutí. Napokon bol tento bod z rokovania stiahnutý s vysvetlením, že projekt potrebuje hlbšiu analýzu.

Proti výstavbe IBV Kamenný mlyn na zastupiteľstve vystúpil nezávislý poslanec Matej Lančarič.

Výstavba ďalších stoviek rodinných domov a bytov funkciu územia Kamenného mlyna veľmi degraduje. Považujem tento zámer z environmentálneho hľadiska za barbarský čin,“ vyhlásil.


Riešené územie zobrazené na mape aj predpokladanou etapizáciou výstavby

Developeri plánujú rozčelniť obytnú zónu na štyri etapy, počas ktorých by mohlo pribudnúť 410 bytových jednotiek.

V prvej etape, rozdelenej na tri časti A, B, C sa uvažuje s výstavbou 67 rodinných domov (sedem z nich v radovej zástavbe), 18 mestských víl s maximálne tromi bytmi v každej a dvoch polyfunkčných domov s 96 bytmi.

Druhá etapa predbežne počíta s výstavbou piatich mestských víl a 53 rodinnými domami. V rámci 3. etapy chcú postaviť 61 domov a štyri mestské vily.

Napokon štvrtá etapa je navrhnutá so zámerom výstavby 52 rodinných domov.

Riešenej problematike je potrebné venovať zvýšenú pozornosť vzhľadom k tomu, že ide z hľadiska prírodných podmienok v rámci katastra Trnavy o jedno z najvýznamnejších území, nakoľko sa dotýka prímestskej rekreačnej zóny Kamenný mlyn,“ zdôraznil v stanovisku Odbor územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.

Ulož ako PDF
Napísal 1. októbra 2012 12:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Výstavba obytného súboru Kamenný mlyn je aj po rokoch neistá”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.