reklama

Šéf kancelárie primátora mesta Pavol Tomašovič predstavil svoju novú knihu Bezčasie

Tri roky po vydaní svojej prvotiny Nič v krajine Nikoho sa prezentuje trnavský autor Pavol Tomašovič knihou krátkych poviedok Bezčasie. Uvedenie knihy sa uskutočnilo v utorok 8. júna podvečer v priestoroch Západného krídla trnavskej radnice. Pozvaným hosťom predstavil dielo Rado Matejov za asistencie hudobného sprievodu Zuzany Homolovej.

P. Tomašovič na predstavení svojej novej knihy

Z čitateľského hľadiska je kniha ekonomická – to znamená, že sa číta rýchlo a dobre. Myšlienky vyjadrené v knihe sú hodnotné vtedy, ak doznievajú dlhšie po prečítaní. A to je prípad Bezčasia,“ myslí si Matejov. V hodnotení Tomašovičovho útleho dielka poviedok či poviedol Matejov pokračuje: „Texty akoby sa v čitateľovi zadŕhali, zostávajú v ňom. Pozorovaním okolia zisťujete, že autor vystihol duševné rozpoloženie súčasných ľudí, ich esencie, nešťastia.“

Bezčasie je aj o utrpení a ťažkom životnom rozpoložení jednotlivých postáv. Pútavé príbehy odkazujú na dôležité otázky ľudského snaženia a smerovania. „Je dôležité písať o utrpení. Žijeme v dobe, kedy si myslíme, že môžeme poručiť vetru a dažďu, ale sama príroda nám aj dnes dokazuje, ako veľmi sa mýlime. Podobne sa správame aj k ľuďom: myslíme si, že máme v rukách ich osudy, chceme so svojím okolím manipulovať. Napokon však zisťujeme, že utrpenie či osamelosť sú prirodzenou súčasťou každého z nás. Aj napriek tomu sa ich snažíme všemožne z našich životov vytesniť,“ prezentuje Tomašovič svoj pohľad na vnímanie života plynúceho navôkol.

V knihe sa stretávame s vyhrotenými existencionálnymi stavmi a zásadnými rozhodnutiami, ktoré v ďalšej fáze príbehu určujú ďalšie smerovania životov postáv. Ideu knihy podľa Rada Matejova ozváštňuje, ba možno až posilňuje originálne grafické zalomenie textov. „Myšlienka knihy je zladená s tvarom textu. Už dávno som sa s niečím podobným nestretol,“ skonštatoval.

Pavol Tomašovič na záver odprezentoval snahu nechať v Bezčasí priestor aj pre vlastné myšlienky čitateľa. „Všade okolo nás sú slová, vnímame obrovské množstvo informácií a vnímame ich rýchlo, často bez zamyslenia. Verím tomu, že moje príbehy v Bezčasí nechajú čitateľovi priestor aj doplnenie si vlastných myšlienok,“ uzavrel autor.

Kniha vychádza vo vydavateľstve Spolku svätého Vojtecha. Ilustráciami ju doplnil Andrej Grossmann.

Ulož ako PDF
Napísal 9. júna 2010 0:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Kultúra. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.