reklama

Poslanci v Špačinciach sa nedohodli, o slnečnej elektrárni rozhodne 10. júla miestne referendum

Obyvatelia Špačiniec budú 10. júla hlasovať v referende o existencii fotovoltaickej elektrárne v katastri svojej obce. Elektráreň, ktorá vyrába elektrickú energiu ekologickým spôsobom prostredníctvom solárnych panelov, chce neďaleko Špačiniec postaviť na ploche 62 hektárov skalická spoločnosť Ozeko, s.r.o. Tá zabezpečuje podľa vyjadrenia konateľa firmy Jána Kotvasa inžiniering a kompletnú prípravu realizácie elektrární pre konkrétnych investorov na Slovensku, v Českej republike a Bulharsku.

Poslanci Obecného zastupiteľstva v Špačinciach sa ani po dvoch rokoch od podania žiadosti spoločnosťou Ozeko nedokázali dohodnúť, či výrobu energie prostredníctvom slnečného žiarenia povolia alebo nie. Spory dospeli až do súčasného štádia – rozhodovať budú sami obyvatelia obce vo verejnom plebiscite.

„V súčasnosti máme v obci takmer 1830 oprávnených voličov. Ak sa referenda nezúčastní viac ako 50 percent z nich, hlasovanie bude neplatné,“ hovorí starosta obce Ľubomír Matlák a vyjadruje reálnu obavu, že k zmareniu referenda pre nízku účasť voličov skutočne môže dôjsť. „Aspoň môžeme mať dobrý pocit z toho, že sme našim občanom ponúkli možnosť rozhodnúť,“ myslí si.

Solárne elektrárne sú vo svete považované za najčistejší zdroj energie

Projektom využívajúcim obnoviteľné zdroje energie z vody, vetra alebo slnečného žiarenia dáva vyspelý svet zelenú. Vlády jednotlivých krajín, ale aj samotná Európska únia nielenže podporujú podobné ekologické projetky, ale dokonca zaväzujú vlády členských krajín realizovať výrobu energie v istom množstve práve prostredníctvom obnoviteľných zdrojov. Slovensko v porovnaní s vyspelými aj okolitými krajinami výrazne zaostáva.
A pri pohľade na postoj niektorých poslancov a obyvateľov Špačiniec sa ani nemožno veľmi čudovať.
„Fotovoltaická elektráreň s výkonom 30 MW má stáť asi dva kilometre za obcou na ploche 62 hektárov. Z toho 46 ha je vedených ako orná pôda. Ide asi o 5 percent z celkovej plochy obhospodarovanej miestnym poľnohospodárskym družstvom. Samotné slnečné kolektory majú byť inštalované jednoduchými stavebnými postupmi tak, že pod celou plochou bude rásť napríklad tráva. Po skončení životnosti elektrárne, možno o 15 až 20 rokov, sa panely jednoducho ekologickým spôsobom zlikvidujú a územie, kde elektráreň stála, možno ďalej využívať ako dnes, teda aj na poľnohospodárske účely,“ zjednodušene vysvetľuje zámer investora starosta Špačiniec.

Obavy obyvateľov obce zo znehodnotenia drahocennej černozeme preto nie sú namieste. Rovnako treba zdôrazniť, že elektráreň tohto typu je veľmi tichá a žiadnym iným negatívnym spôsobom nezhoršuje kvalitu života obyvateľov v jej okolí. Za negatívum možno považovať vizuálnu stránku. Lokalita vyhliadnutá investorom sa však nachádza v pomerne málo navštevovanom chotári obce mimo hlavných komunikácií.  Podľa starostu obce pozemky, kde by mala elektráreň stáť, sú v súkromnom vlastníctve. Investor disponuje súhlasom majiteľov o predaji pozemkov v prípade realizácie projektu.

Spoločnosť Ozeko, s.r.o., ponúka v prípade súhlasu s výstavbou elektrárne obci Špačince viaceré zaujímavé výhody. „Pri podpise zmluvy by obec dostala približne 66-tisíc eur, teda asi 2 milióny korún. Každý rok fungovania elektrárne by znamenal príspevok do obecnej pokladne vo výške asi 50-tisíc eur, čo sú peniaze za vyrobenú energiu a miestne dane. Ak si vezmeme, že v súčasnosti máme k dispozícii na investície v obci asi 100-tisíc eur ročne, tak príspevok do rozpočtu zo strany elektrárne by bol veľmi podstatný,“ vyratúva konkrétne benefity pre obec ponúkané Ozekom Ľ. Matlák.
Špačinčania sa tak môžu dostať pomerne jednoducho k zaujímavým peniazom. Ak projekt odmietnu, Ozeko postaví elektráreň inde a výhody získajú iní. „Záujem stavať v Špačinciach z našej strany stále existuje, aj keď už máme vybrané ďalšie lokality, kde prebiehajú rokovania so zástupcami obcí. Každý zastupiteľ či štatutár sa snaží získať pre svoju obec finančné prostriedky, na ktoré nemusí vynaložiť žiadnu námahu. Navyše, realizácia projektu neznamená pre obec žiadne vynaložené investície z vlastných peňazí. Napríklad zmenu územného plánu v Špačinciach hradí v plnej výške naša spoločnosť po dodržaní dohodnutých podmienok,“ ozrejmil konateľ Ozeko, s.r.o., Ján Kotvas.

Elektráreň by mala stáť asi dva kilometre za obcou Špačince a asi 8 km od Trnavy

Pomerne zvláštne pôsobí nerozhodnosť poslancov Obecného zastupiteľstva v Špačinciach zohľadňujúc pozitíva núkané investorom elektrárne a súčasnú finančnú situáciu obce. Tá sa príliš nelíši od iných samospráv, ktoré doslova trpia akútnym nedostatkom financií. „Za posledné dva mesiace sme dostali od štátu z podielových daní spolu 14,5-tisíca eur namiesto sľúbených asi 74-tisíc. Je to obrovský výpadok v obecnom rozpočte. Momentálne v obci realizujeme rekonštrukciu školy a škôlky, pripravujeme projekt revitalizácie parku, na ktoré sme získali prostriedky z Európskych fondov. Sami však musíme zainvestovať piatimi percentami nákladov z vlastného rozpočtu, čo sú nemalé peniaze. Nehovoriac o dodatočných skrytých nákladoch, na ktoré sme narazili až počas stavebných prác. Peniaze v rozpočte nemáme, preto sme nútení zobrať si komerčný úver z banky,“ opisuje holú realitu špačinský starosta.

„Súhlasíte s tým, aby v katastrálnom území obce Špačince bola vybudovaná fotovoltaická elektráreň (slnečné kolektory)?“ – takto je postavená jednoduchá referendová otázka. V sobotu 10. júla budú Špačinčania rozhodnú o tom, či chcú podporiť ekologickú energiu a získajú za to aj patričné výhody pre svoju obec, alebo príležitosť zahodia a ponúknu ju tak niekomu inému.

FOTO: esri.com a trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 24. júna 2010 1:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.