reklama

Pamätník na Rybníkovej ulici z čias socializmu prežil po páde režimu už dve desaťročia

Vlajkosláva umiestnená medzi Rybníkovou ulicou a zrekonštruovanou predajňou potravín na Námestí Jozefa Herdu v Trnave patrí medzi monumenty, ktoré prežili zmenu režimu a aj dvadsať rokov po páde komunistického režimu  si bez problémov držia svoje miestečko na výslní.
Hoci na akú-takú obranu tohto diela pôvodom zo sedemdesiatych či osemdesiatych rokov minulého storočia je potrebné dodať, že dotyčný pamätník sa svojím odkazom ani len nepribližuje k tradičným socialistickým sochám znázorňujúcim komunistických pohlavárov či usmievajúcich sa proletárov. Aj preto ho možno považovať za takmer neškodný.
Na druhej strane – za ešte menej škodlivé považujeme definitívne odstránenie vlajkoslávy z tohto priestoru. Aj z laického pohľadu je viac ako zrejmé, že výtvory z čias architektúry socialistického realizmu dnes možno len s veľkými ťažkosťami považovať za vhodné pre začlenenie do súčasného mestotvorného priestoru.

Pozostatok minulého režimu je umiestnený blízko Rybníkovej ulice

Aký je názor názor vedúceho odboru územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave Ing. arch. Milana Horáka?
„V prvom rade musím pripomenúť, že vlajkosláva nie je majetkom mesta Trnava a mesto toto dielo ani nemá vo svojej správe, a preto ho z našej strany ani nie je možné odstrániť. Ide o majetok niekoho iného,“ vyjadril sa M. Horák. „V čase svojho vzniku bolo dielo poplatné dobe, tak ako aj mnoho ďalších. S touto skutočnosťou dnes nič nenarobíme,“ skonštatoval.

Napadlo nás, či by v prípade, ak sa nepodarí nájsť majiteľa či správcu objektu, nepripadalo do úvahy napríklad farebné oživenie diela. Hoc‘ aj formou akéhosi streetartového happeningu. „Obávam sa, že by mohlo dôjsť k problémom z hľadiska poškodzovania cudzieho majetku,“ myslí si Milan Horák.

Prevádzkovateľka susediaceho zrekonštruovaného objektu Miriam Malinová by demontáž vlajkoslávy privítala. „Nedávno sme investovali prostriedky do modernizácie, rozšírenia a zlepšenia vizuálnej stránky našej budovy. Myslím si, že tento pamätník by mal byť odstránený, pretože už dávno nezapadá do tejto lokality,“ poznamenala.

Mesto sa netají zámerom vybudovať v budúcnosti na Rybníkovej ulici štvorprúdovú cestu a z urobiť z nej akúsi mestskú triedu. „Pred dokončením je v tejto lokalite vysokoškolský internát, nedávno zmodernizovali budovu univerzity aj objekt potravín. V priestore medzi univerzitou, potravinami a Rybníkovou ulicou tiež plánujeme realizovať isté zmeny. Snaženie nám tu zatiaľ kríži umiestnenie hasičského zboru, ktorý sa síce má z Rybníkovej ulice po čase presťahovať do iných priestorov na okraji mesta.  Nikto však nevie odhadnúť, kedy k tomu dôjde,“ vysvetlil šéf odboru územného rozvoja a koncepcií.

To, či má vlajkosláva majiteľa, sa pokúsime zistiť. Reálna je aj možnosť, že patrila jednej zo spoločností, ktoré po páde minulého režimu zanikli. Neoficiálne pripadá do úvahy napríklad bývalá Stavoindustria či napríklad už neexistujúca sieť predajní Zdroj.

Ulož ako PDF
Napísal 6. júla 2010 1:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pamätník na Rybníkovej ulici z čias socializmu prežil po páde režimu už dve desaťročia”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.