reklama

Návrh dôležitého cyklochodníka na Rybníkovej ulici je zatiaľ len na papieri

Vyriešenie bezpečného transportu cyklistov cez Rybníkovu ulicu je možné považovať za jeden z najdôležitejších projektov v otázke cyklodopravy na území mesta. Tento úsek je totiž pre cyklistov jedným z najhorších, s akým sa môžu v Trnave stretnúť.

Nech si už cyklista jazdiaci po Rybníkovej vyberie možnosť ísť normálne po ceste, alebo sa zo strachu a obavy o vlastné zdravie radšej rozhodne jazdiť po chodníku, obe alternatívy sú zlé a nepríjemné.

Úzka a večne autami preplnená cesta s poškodenými krajnicami prináša so sebou pre cyklistov riziko zrážky alebo pádu, nehovoriac o tradične negatívnych reakciách vodičov na prítomnosť cyklistov na „ich“ ceste.

Druhú možnosť, teda jazdu po jednom z chodníkov zákon nepovoľuje. Ale aj napriek tomu množstvo cyklistov, najmä v strednom či vyššom veku, alebo mamičiek s menšími deťmi, logicky volí radšej túto alternatívu. Na chodníku si zase cyklisti často vypočujú nadávky od chodcov.

Dôvody, prečo by mali zástupcovia mesta na radnici alebo v zastupiteľstve podporiť investíciu do cyklochodníka na Rybníkovej a čím skôr ju zaradiť do rozpočtu, sú nespochybniteľné.

rybnikova
Po ceste alebo po chodníku. Na Rybníkovej znamenajú obe alternatívy pre cyklistov riziko

Projekt stavby už existuje a v súčasnosti je na začiatku územného konania. Ústne pojednávanie dotknutých subjektov k zámeru sa uskutoční 2. decembra 2015.

Trasovanie cyklochodníka je navrhnuté na severnej strane cestnej komunikácie, teda na rovnakej strane ako sa nachádza mestská športová hala alebo internát Trnavskej univerzity. Čiastočne, v dĺžke približne 70 metrov, zasiahne aj do Šrobárovej ulice.

Z projektu vyplýva, že cyklochodník má mať dĺžku 630 metrov a šírku 2,5 metra. Od cesty aj chodníka pre peších bude oddelený pásmi zelene. Povrch chodníka bude tvoriť zrejme asfaltobetón.

Kedy a či sa zámer podarí zrealizovať, však v tejto fáze nie je jasné predpovedať. Potvrdujú to aj slová primátora Petra Bročku.

„Realizáciu cyklochodníka na Rybníkovej ulici považujeme za jednu z priorít v otázke rozvoja bezpečnej cyklistickej dopravy v meste. Boli by sme radi, ak by sa peniaze na túto investíciu ocitli už v rozpočte na rok 2016, ale v tejto chvíli to neviem zaručiť. Rokovania o konečnej podobe návrhu rozpočtu na budúci rok stále prebiehajú,“ uviedol na túto tému trnavský primátor.

Za veľkú výhodu v rámci prípravy projektu považuje Bročka zjednodušené majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov. Všetky pozemky pod navrhovanou cestičkou pre cyklistov totiž vlastní mesto, v jednom úseku bude potrebné získať súhlas od Trnavskej univerzity.

„Vieme o tom, že v budúcnosti sa v rámci dopravných plánov uvažuje aj s alternatívou prípadného rozšírenia Rybníkovej ulice na štyri pruhy. Cyklochodník je už teraz navrhnutý tak, aby sa ho prípadné rozšírenie komunikácie nijako nedotklo,“ doplnil.

Návrh cyklochodníka – výkres
(pre zväčšenie kliknite na obrázok):

cyklochodnik_Rybnikova_vykres

Ulož ako PDF
Napísal 5. novembra 2015 14:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Návrh dôležitého cyklochodníka na Rybníkovej ulici je zatiaľ len na papieri”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.