reklama

V súťaži o Strom roka 2010 je v hre aj exotická pavlovnia z Trnavy

Päťdesiatročná Pavlovnia plstnatá sa dostala do dvanásťčlenného finále kandidátov ankety Strom roka 2010, ktorú vyhlasuje nadácia Ekopolis.

Vzácny osemnásť metrov vysoký strom rastie v areáli SPŠ stavebnej.  Na našom území ho nájdeme len zriedkavo. V čase kvitnutia ho možno prirovnať k nádherne rozkvitnutej fialovej kytici. Podľa nadácie Ekopolis „hodnota stromu je znásobená tým, že rastie v poľnohospodársky intenzívne využívanej krajine,  kde najbližšou oázou zelene sú až Malé Karpaty, vzdialené asi 20 km“.

Pavlovnia plstnatá

Do májovej uzávierky prišlo 79 nominácií stromov z celého Slovenska. „Nominované stromy reprezentovali  viac ako 20 rôznych druhov drevín, pričom na Slovensku sú už tradične najobľúbenejšie lipy, ktorých bolo tentoraz prihlásených 18. Z ďalších druhov boli najpočetnejšie zastúpené dub, platan a topoľ, ale nechýbali ani zástupcovia ovocných drevín ako hruška, jabloň, moruša či oskoruša. Z exotických drevín boli prihlásené napríklad ľaliovník, pavlovnia alebo sakura,“ upresnil Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Zo 79 prihlásených stromov vybrala porota 12  finalistov. „Najmladšía je 35-ročná vŕba biela z Košíc, so zaujímavým plazivým  tvarom kmeňa  a konárov. Najstarším  spomedzi finalistov  je 850-ročný dub letný  z Dubinného, ktorý patrí medzi najstaršie stromy v  Európe. O titul Strom roka 2010 sa uchádza aj 700-ročný tis obyčajný z Pruského, pod ktorým písal básne Hugolín Gavlovič. Medzi dvanástku  finalistov sa dostala aj exotická pavlovnia plstnatá z Trnavy, ktorá kvitne do fialova,“ pokračuje Milan Hronec.

Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis.  Hlasovať za svoj strom môže každý,  prostredníctvom SMS správy (na č. 7775, v tvare : Strom medzera a číslo stromu od 0-12), korešpondenčného lístka, pohľadnice alebo priamo na internete.

Koncom októbra bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2010. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo na úpravu okolia. Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama, ďalší traja hlasujúci knižnými poukážkami v hodnote 50 eur od kníhkupectva Artforum.

HLASOVAŤ ZA SVOJ STROM môžete TU.

Foto: Ekopolis


Ulož ako PDF
Napísal 13. júla 2010 9:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.