reklama

Trnava opäť odhalí poklady ukryté v tajomných vínnych pivniciach

Vinársky rok nebol tentoraz dobrému vínu príliš naklonený. No napriek tomu prechádzka za dobrým vínom je tu opäť.

V už tradičnej podobe nesúcej po ôsmy raz názov Deň vínnych pivníc v Trnave. Hrozno už je v zväčša tekutej podobe uložené v pivniciach a žije svoj nový život. Chceme zistiť aký je? Výbornú príležitosť k tomu ponúkne prichádzajúci ročník prechádzky historickou Trnavou za dobrým vínom – Deň vínnych pivníc v Trnave 2010.
Niektoré pivnice sa nám po roku znova pripomenú, niektoré budú mať premiéru a iné potvrdia, že si ich počas roka úplne zbytočne nevšímame. Budú tu pivnice bežne komerčné využívané, pivnice, ktoré sú v súkromnom vlastníctve a ich sprístupnenie je možné iba pochopením majiteľov, pivnice v takmer pôvodnom stave i pivnice zrekonštruované.

Foto: vlaDyka

Svojim spôsobom výnimočná bude premiéra priestorov zrekonštruovanej ortodoxnej synagógy i viacero iných, nevinárskych podujatí, sprevádzajúcich putovanie za vínom. V sobotu 6. novembra od 13. hodiny nám otvorí svoje priestory v historickom centre, medzi stredovekými hradbami, 31 trnavských pivníc.

Celkom isto ide o slovenský unikát, na tak malom priestore predstaviť toľko histórie. V tomto prípade nielen architektúrnej, ale aj vinárskej. Veď Trnava, ktorá sa stala slobodným kráľovským mestom ediktom Belu IV. v roku 1238, sa už o 40 rokov neskôr, teda roku 1278 uvádza v listine grófov z Jura a Pezinka ako majiteľka, resp. jej mešťania, význačných vysoko produktívnych viníc.
Víno z tohto teritória potom dlhú dobu tvorilo jednu z najvýznamnejších komodít v obchodných aktivitách trnavských mešťanov. Vinárov s dobrým vínkom by malo byť dostatok aj po stáročiach, prisľúbilo sa ich dobrá štyridsiatka. Prípadná návšteva každého by asi posunula naše hranice možnosti, takže, aj keď prechádzka a dobré vínko sú zdravé, zostaňme v medziach triezveho konania.

Nuž a k tomu vínku aspoň toľko – toho pôvodného podmalokarpatského obchodného artiklu bude tradične pomenej. Dôvod je jednoduchý. O pár dní sa uskutoční dvojdňová Malokarpatská vínna cesta a bolo by asi na škodu degustovať dvakrát to samé. Organizátori sa preto pravidelne obracajú na vinárov z iných oblastí Slovenska, ktorí zasa prezentujú inú produkciu, ktorá má domov na inej pôde, pod iným slniečkom v pevnej viere, že to je zmena, ktorá osoží. Okrem už klasických a dobre známych odrôd bude prezentované víno vyrobené z novošľachtencov, no i starých, dnes už takmer neznámych odrôd a tento rok aj víno s prívlastkom bio.

Aj preto sa bude v tomto ročníku, zastúpená väčšina slovenských vinárskych oblasti. Želajme si, aby to bolo dobre strávené popoludnie a ako si každoročne pri úvodnom spoločnom stretnutí v trnavskej radnici pripomenieme, aby ruky našich ponúkajúcich vinárov „fungovali“ ako ruky lekára a víno z nich nalievané bolo liekom.

Viac informácií o Dni vínnych pivníc 2010 prinesieme už o pár dní.

Vincech – Trnavský spolok priateľov vína


Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2010 21:43. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava opäť odhalí poklady ukryté v tajomných vínnych pivniciach”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.