reklama

Začiatkom novembra sa opäť otvoria trnavské vínne pivnice

„Vinársky rok nebol tentoraz dobrému vínu príliš naklonený.“ Takto nejako sme začínali tlačovú správu pred necelým rokom.

Čas ukázal, že nie je dobré robiť zásadné predpovede, pretože ročník 2010 sa nakoniec ukázal ako dobre „pitný“. Jednou z degustačných skúšok tak bude aj 9. ročník putovania trnavskými pivnicami, kde by mali tieto vína dominovať. A bonus navyše sľubuje aj ten nový ročník, 2011, z ktorého viacerí vinári sľubujú priniesť tiež čosi na ochutnanie. Takže, prechádzka za dobrým vínom je tu opäť.

Niektoré pivnice sa nám po roku znova pripomenú, niektoré budú mať premiéru a iné potvrdia, že si ich počas roka úplne zbytočne nevšímame. Budú tu pivnice bežne komerčné využívané, pivnice, ktoré sú v súkromnom vlastníctve a ich sprístupnenie je možné iba pochopením majiteľov, pivnice v takmer pôvodnom stave i pivnice zrekonštruované.

Vlaňajšieho 8. putovania vínnymi pivnicami sa zúčastnilo vyše 700 ľudí

V sobotu 5. novembra 2011 od 13. hodiny nám otvorí svoje priestory v historickom centre, medzi stredovekými hradbami, 35 trnavských pivníc. Celkom isto ide o slovenský unikát, na tak malom priestore predstaviť toľko histórie. V tomto prípade nielen architektúrnej, ale aj vinárskej.

Veď Trnava, ktorá sa stala slobodným kráľovským mestom ediktom Belu IV. v roku 1238, sa už o 40 rokov neskôr, teda roku 1278 uvádza v listine grófov z Jura a Pezinka ako majiteľka, resp. jej mešťania, význačných vysoko produktívnych viníc. Víno z tohto teritória potom dlhú dobu tvorilo jednu z najvýznamnejších komodít v obchodných aktivitách trnavských mešťanov. Ozaj nieto sa za čo hanbiť a s históriou trnavského vinárstva bude mať každý možnosť oboznámiť sa prostredníctvom špeciálnej prílohy každého vínneho pasu. Ten spolu so zaujímavými oranžovo sfarbenými taštičkami a príležitostným degustačným pohárikom budú robiť sprievodcu každému návštevníkovi.

Vinárov s dobrým vínkom by malo byť aj po stáročiach dostatok. Organizátori sa totiž pravidelne obracajú nielen na malokarpatských, ale aj na vinárov z iných oblastí Slovenska, takže v Trnave sa prezentuje produkcia, ktorá má domov aj na inej pôde, pod iným slniečkom v pevnej viere, že to je zmena, ktorá osoží. Okrem už klasických a dobre známych odrôd bude prezentované víno vyrobené z novošľachtencov, no i starých, dnes už takmer neznámych odrôd, či víno s prívlastkom bio. Aj preto bude v tomto ročníku, zastúpená väčšina slovenských vinárskych oblasti.

Želajme si, aby to bolo dobre strávené popoludnie a ako si každoročne pri úvodnom spoločnom stretnutí v trnavskej radnici pripomíname, aby ruky našich ponúkajúcich vinárov opäť „fungovali“ ako ruky lekára a víno z nich nalievané bolo liekom.

VINCECH – Trnavský spolok priateľov vína


Ulož ako PDF
Napísal 20. októbra 2011 19:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.