reklama

Stredoveké pivnice v historickom centre Trnavy sa naplnia milovníkmi vína

Tridsaťštyri zastávok, približne polstovka vinárov a takmer 1000 milovníkov vína. V centre Trnavy sa cez budúci víkend už po trinásty raz otvoria historické vínne pivnice.

Deň vínnych pivníc napíše trinástu kapitolu už v sobotu 7. novembra 2015. Podľa slov predsedu Trnavského spolku priateľov vína Vincech Eduarda Krištofoviča budú prezentovať svoje vína producenti z celého Slovenska a Českej republiky.

„Vzorka vinárov bude aj v tomto roku pestrá. Zastúpení budú producenti najmä zo západného a stredného Slovenska, máme tu vinárov z oblasti východoslovenského Tokaja, prídu k nám aj vinári z moravského Kroměříža, Milotíc a Dobšíc pri Znojme. Je isté, že podujatie ukáže reprezentatívnu vzorku producentov a všetkých dôležitých vinárskych oblastí,“ hovorí Krištofovič.

Prechádzka stredovekými pivnicami priláka do historického centra Trnavy stovky ľudí. Drvivá väčšina z celového počtu 748 vínnych pasov je vypredaná alebo rezervovaná. Ďalších viac ako 200 pasov náleží samotných vinárom, organizátorom a pozvaným hosťom.

„Už teraz vieme, že po trnavských pivniciach bude putovať takmer tisícka ľudí. Záujem bol aj v tomto roku obrovský,“ konštatuje.

pivnice-kristofovic
Predsedu Trnavského spolku priateľov vína Vincech Eduard Krištofovič (v strede) počas stretnutia s novinármi

Akcie sa môžu zúčastniť tak ako po iné roky len držitelia vínnych pasov. Tie je možné rezervovať alebo zakúpiť už niekoľko mesiacov pred začiatkom podujatia. Organizátori majú tesne pred začiatkom podujatia k dispozícii niekoľko posledných pasov, aj to len v prípade, že si ich neprevezmú ľudia, ktorí si ich rezervovali na diaľku. „Pasy začína rezervovať prakticky už rok vopred,“ pripomína Krištofovič.

Za 35 eur dostanú návštevníci možnosť navštíviť všetkých 34 zastávok na trase Dňa vínnych pivníc. V cene je degustačný pohárik, textilná taštička na krk, taška na zakúpené vína, pero na poznámky, možnosť voľnej ochutnávky vín u všetkých zúčastnených vinárov a 12-eurový bonus na nákup vína.

Organizátori v tomto roku premiérovo zaradilo do zoznamu zrekonštruovanú pivnicu U pátra Tekela na Michalskej ulici pri hradbách, po prvý raz bude otvorená pivnica v reštaurácii Forhaus na Kapitulskej, podzemné priestory sprístupnia aj v podniku LaReunion na Františkánskej ulici.

Viacerí majitelia pivníc a vinári pripravujú pre návštevníkov aj dobroty a niečo na zakúsnutie. Niekde uvaria guláš, degustovať pri vínku sa budú syry či mäsové výrobky.

„Trnavské stredoveké pivnice majú svojho jedinečného ducha. Putujúcich s taštičkami na krku čaká okrem ochutnávky vín aj návrat do minulosti a spoznávanie histórie,“ pripomenul na záver Eduard Krištofovič.

Vinárska tradícia v Trnave a okolí siaha až do 13. storočia. Už vtedy vznikali pod mestom aj prvé pivnice, ktoré slúžili na uskladnenie vína. Niektoré z nich sa zachovali dodnes a sú pýchou a neodmyliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta.

den-vinnych-pivnic2015

den-vinnych-pivnic2015a

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2015 8:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.