reklama

Blíži sa jubilejný 10. ročník jedinečnej prehliadky vína a histórie Deň vínnych pivníc

Okrúhly 10. ročník Dňa vínnych pivníc sa uskutoční v sobotu 3. novembra 2012.

Jedinečné podujatie organizuje Trnavský spolok priateľov vína Vincech v spolupráci s trnavskou samosprávou. Každoročne navštívi historické pivnice v centre približne tisíc ľudí.

Inak tomu nebude ani v tomto roku. Podľa predsedu Vincechu Eduarda Krištofoviča, pred jubilejným podujatím bolo vystavených 750 vínnych pasov.

Väčšina z nich už má svojich majiteľov, alebo je zarezervovaná, ale niekoľko desiatok vínnych pasov je záujemcom stále k dispozícii,“ informoval Krištofovič.


Milovníci vína budú nosiť taštičky na poháre a šiltovky v burgunskej červenej

Vínne pasy za 30 eur si môžu záujemcovia zaobstarať vo vinárni Dobrý pocit na Hlavnej ulici oproti radnice. V cene je degustačný pohárik, textilná taštička na krk, taška na zakúpené vína, možnosť ochutnávky vín u všetkých výrobcov, šiltovka a 12-eurový bonus na nákup vína.

V tomto roku bude sprístupnených 25 pivníc, svoje produkty predstavia štyri desiatky producentov vína z viacerých oblastí Slovenska a Moravy. Premiérovo je do podujatia zaradená pivnica na Halenárskej 17. Zostávajúce historické priestory sa už v minulosti na zozname ocitli.

Organizátori podujatia plánovali po dohode s dnes už bývalým trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom zaradiť do zoznamu aj pivnicu v priestoroch arcibiskupského úradu. Po jeho odchode Trnavy však z tejto myšlienky zišlo. „Uvažovali sme prezentovať v týchto priestoroch vína podobné omšovým,“ priblížil.


Aktuálne informácie z organizačnej kuchyne sprostredkoval Eduard Krištofovič

Deň vínnych pivníc je originálnym podujatím, prvým svojho druhu na Slovensku. Na rozdiel od iných putovaní za vinárskymi produktami ponúkame pestrú účasť výrobcov vína z viacerých regiónov. Aj v tomto roku sa uskutoční niekoľko sprievodných kultúrnych podujatí. Na radnici vystúpi cigánska kapela, v divadle sa predstaví hudba z Topoľčian a umelecký rezbár, vo viacerých pivniciach zlepší návštevníkom náladu známy domáci muzikant Marián ‚Makar‘ Mrva,“ poznamenal E. Krištofovič z Vincechu.

V porovnaní s minulými ročníkmi je počet sprístupnených pivníc o málo nižší. „Mali sme otvorených už aj 35 pivníc, ale nie všetci však stíhali navštíviť každú z nich. Súčasný počet považujeme za adekvátny požiadavkám a časovým možnostiam návštevníkov podujatia,“ doplnil.

Deň vínnych pivníc pravidelne púta pozornosť milovníkov vína či histórie nielen z Trnavy a blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia. Aj v tomto roku prídu Rakúšania, Francúzi, Moravania, ale aj návštevníci z viacerých slovenských regiónov.

Vinárska tradícia v Trnave a okolí siaha až do 13. storočia. Už vtedy vznikali pod mestom aj prvé pivnice, ktoré slúžili na uskladnenie vína. Niektoré z nich sa zachovali dodnes a sú pýchou a neodmyliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta.

Zoznam pivníc (po vytlačení vínnych pasov pribudli pivnica na Jeruzalemskej 24 a na Hlavnej 2 vo Wetzlerovom dome)

Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Ulož ako PDF
Napísal 24. októbra 2012 14:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.