reklama

Blíži sa jubilejný 10. ročník jedinečnej prehliadky vína a histórie Deň vínnych pivníc

Okrúhly 10. ročník Dňa vínnych pivníc sa uskutoční v sobotu 3. novembra 2012.

Jedinečné podujatie organizuje Trnavský spolok priateľov vína Vincech v spolupráci s trnavskou samosprávou. Každoročne navštívi historické pivnice v centre približne tisíc ľudí.

Inak tomu nebude ani v tomto roku. Podľa predsedu Vincechu Eduarda Krištofoviča, pred jubilejným podujatím bolo vystavených 750 vínnych pasov.

Väčšina z nich už má svojich majiteľov, alebo je zarezervovaná, ale niekoľko desiatok vínnych pasov je záujemcom stále k dispozícii,“ informoval Krištofovič.


Milovníci vína budú nosiť taštičky na poháre a šiltovky v burgunskej červenej

Vínne pasy za 30 eur si môžu záujemcovia zaobstarať vo vinárni Dobrý pocit na Hlavnej ulici oproti radnice. V cene je degustačný pohárik, textilná taštička na krk, taška na zakúpené vína, možnosť ochutnávky vín u všetkých výrobcov, šiltovka a 12-eurový bonus na nákup vína.

V tomto roku bude sprístupnených 25 pivníc, svoje produkty predstavia štyri desiatky producentov vína z viacerých oblastí Slovenska a Moravy. Premiérovo je do podujatia zaradená pivnica na Halenárskej 17. Zostávajúce historické priestory sa už v minulosti na zozname ocitli.

Organizátori podujatia plánovali po dohode s dnes už bývalým trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom zaradiť do zoznamu aj pivnicu v priestoroch arcibiskupského úradu. Po jeho odchode Trnavy však z tejto myšlienky zišlo. „Uvažovali sme prezentovať v týchto priestoroch vína podobné omšovým,“ priblížil.


Aktuálne informácie z organizačnej kuchyne sprostredkoval Eduard Krištofovič

Deň vínnych pivníc je originálnym podujatím, prvým svojho druhu na Slovensku. Na rozdiel od iných putovaní za vinárskymi produktami ponúkame pestrú účasť výrobcov vína z viacerých regiónov. Aj v tomto roku sa uskutoční niekoľko sprievodných kultúrnych podujatí. Na radnici vystúpi cigánska kapela, v divadle sa predstaví hudba z Topoľčian a umelecký rezbár, vo viacerých pivniciach zlepší návštevníkom náladu známy domáci muzikant Marián ‚Makar‘ Mrva,“ poznamenal E. Krištofovič z Vincechu.

V porovnaní s minulými ročníkmi je počet sprístupnených pivníc o málo nižší. „Mali sme otvorených už aj 35 pivníc, ale nie všetci však stíhali navštíviť každú z nich. Súčasný počet považujeme za adekvátny požiadavkám a časovým možnostiam návštevníkov podujatia,“ doplnil.

Deň vínnych pivníc pravidelne púta pozornosť milovníkov vína či histórie nielen z Trnavy a blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia. Aj v tomto roku prídu Rakúšania, Francúzi, Moravania, ale aj návštevníci z viacerých slovenských regiónov.

Vinárska tradícia v Trnave a okolí siaha až do 13. storočia. Už vtedy vznikali pod mestom aj prvé pivnice, ktoré slúžili na uskladnenie vína. Niektoré z nich sa zachovali dodnes a sú pýchou a neodmyliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta.

Zoznam pivníc (po vytlačení vínnych pasov pribudli pivnica na Jeruzalemskej 24 a na Hlavnej 2 vo Wetzlerovom dome)

Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Ulož ako PDF
Napísal 24. októbra 2012 14:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.