reklama

Dlhoročná tradícia bluesu odštartovala prvý ročník Blues moods festivalu

Text a snímky LUKÁŠ VALENTOVIČ

Potreba zorganizovať bluesový festival úzko súvisela s dlhoročnou tradíciou bluesu v Trnave, keďže Trnava bola dlhé roky sídlom Slovenskej bluesovej spoločnosti. Premiérový 1. ročník festivalu Blues Moods s podtitulom „jeseň 2010“ sa uskutočnil v piatok 12. novembra v priestoroch mestského amfiteátra.

Second Band

Zaplnené priestory kaviarne Amfik Café jasne naznačovali, že záujem zo strany poslucháčov o tento americký hudobný štýl v Trnave existuje.
Úroveň slovenského bluesu je v porovnaní napríklad s Rakúskom či Maďarskom vysoká. Iná situácia je v Poľsku. Poliaci sú silnými a veľmi vyspelými konkurentmi slovenského bluesu aj vďaka tomu, že tento žáner má u našich severných susedov dolhoročnú tradíciu. No napriek tomu Slováci túto hudbu robia a majú ju radi.

Nápad vznikol v hlave môjho kamaráta Milana Konfrátera. Ten ma v podstate nabudil k tomu, aby som takýto festival urobil v Trnave. Milan organizuje podobnú akciu v Pezinku už tretí rok s názvom Festival na mlyne,“ informoval organizátor festivalu a zároveň člen skupiny Second Band Peter Stojka.

Prvého ročníku festivalu sa zúčastnilo celkovo päť bluesových zoskupení. Zo zahraničia prišla česko-slovenská dvojica Ľuboš Beňa (SK) a Matej Ptaszek (CZ), ktoré sa zároveň stala hedlajnerom festivalu.
Okrem nich vystúpil Milan Konfráter Band z Pezinka a trnavské súbory – Second Band, Tóno Hornák & Social Blues Club s najstarším slovenským bluesmanom, 77-ročným kontrabasistom Piťom Oroszom. Päticu účinkujúcich doplnila významná domáca skupina Kŕdeľ divých Adamov, ktorá v tomto roku reprezentuje slovenskú bluesovú scénu na stredoeurópskom bluesovom festivale Blues Alive 2010 v Šumperku. Festival združuje kapely z celej strednej Európy.

„Blues je o pocitoch. Je to žáner, ktorý hrajú ľudia preto, že ich to baví.“

Festival má tendenciu stať sa tradíciou.

„Už v priebehu prípravy festivalu sme zistili, že si získava obrovskú podporu verejnosti. Jednak na sociálnych sieťach, návštevami webstránky, a samozrejme zo strany podporovateľov akcie,“ konštatoval pre trnava-live Peter Stojka, organizátor festivalu.

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 14. novembra 2010 11:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Kultúra. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.