reklama

Kultúrne a umelecké podujatia podporí mesto v tomto roku sumou 265-tisíc eur

“Zabezpečovať organizačne, personálne a materiálovo kultúrne podujatia miestneho, regionálneho a medzinárodného významu na území mesta s ohľadom na rôzne umelecké žánre, vekové a záujmové skupiny a využívať potenciál lokálnych subjektov záujmovej – umeleckej činnosti” – tak znie zámer mesta Trnava v oblasti kultúrno-umeleckých aktivít pre rok 2011.

Prostriedkom pre naplnenie týchto cieľov, o ktorých sa zmieňuje tohtoročný mestský rozpočet, má byť 265-tisíc eur. Práve toľko peňazí vyčlení mesto Trnava na podprogram Kultúrno-umelecké aktivity v roku 2011. Pre porovnanie vlani plánovalo mesto vynaložiť v tejto oblasti 249-tisíc eur pri rovnakom počte 25 kultúrno-spoločenských podujatí.
Poďme si teraz bližšie predstaviť aktivity a podujatia, ktoré trnavská samospráva podporí z vlastného rozpočtu.

Ilustračné foto

Na koncerty vážnej hudby – Trnavská hudobná jar, Trnavská hudobná jeseň a Novoročný koncert pôjde z rozpočtu 13-tisíc eur. Na niekoľko koncertov “populárnej” hudby je z rozpočtu vyčlenených 10-tisíc eur.
V rámci kultúrneho leta mesto organizuje pravidelné koncerty dychových hudieb v amfiteátri a v Bernolákovom sade, tradíciou sa stal Letný Bažant kinematograf na Trojičnom námestí. Kultúrne leto je doplnené vystúpeniami divadelných a folklórnych súborov. Čiastka určená na tieto podujatia dosiahne v tomto roku 12-tisíc eur.

Festival Radničné hry dotuje mesto sumou 15-tisíc eur, literárno dramatické podujatia (v spolupráci s Knižnicou J. Fándlyho, Literárnym klubom či Hnutím kresťanských spoločenstiev) získajú dohromady 4-tisíc eur.
Stretnutie osobností z celého sveta, rodákov a ľudí, ktorí v našom meste pôsobili v rámci tradičného podujatia Trnavské dni – láska, pokoj, porozumenie podporí mestský rozpočet čiastkou takmer 12-tisíc eur.
Výdavky spojené s organizovaním tradičných zvykosloví a ukážok tradícií našich predkov – pochovávanie basy, vítanie jari, stavanie mája, Mikuláš a iné dosiahnu v tomto roku približne 13-tisíc eur.
Na novoročný ohňostroj vyčlenilo mesto 3300 eur, na zapisovanie udalostí do kroniky mesta je určených 1660 eur.

Podujatie Trnavský JAZZyk 2011 dostane na organizáciu 13-tisíc eur, Divadelné inšpiratívne vystúpenia 15-tisíc, medzinárodný hudobný festival acapella zoskupení ZOOM+, jediný na Slovensku a v ČR, 10-tisíc a Trnavské zborové dni 20-tisíc eur.

Na reprezentačný ples mesta Trnava poputuje z rozpočtu 43-tisíc eur (DOPLNENÉ: náklady na mestský ples vykryje mesto príjmami zo vstupného, príjmová časť rozpočtu na rok 2011 predpokladá s príjmami vo výške 43-tisíc eur), kultúrne podujatia v západnom krídle radnice (výstavy, recitály, atď) dostanú 3300 eur.

V rámci tohtoročných kultúrno-umeleckých aktivít počíta mestský rozpočet aj s finančnými dotáciami nasledujúcich podujatí a súborov:

● festival Lumen – 29 875

● Trnavské mestské zbory – 9 294

● Trnavský komorný orchester – 3 319

● Trnavské organové dni – 6 971

● Schneidrova Trnava – 830

● Divadelný súbor DISK – 1 660

●  folklórny súbor Trnafčan – 1 660

●  Trienále plagátu – 2 655

● umelecká činnosť a kultúrne aktivity – 13 941

Medzinárodný festival folklórnych súborov Trnavská brána je zaradený v inom podprograme mestského rozpoču ako sú “Kultúrno-umelecké aktivity”. Mesto počíta s výdavkami na toto tradičné podujatie vo výške 38-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 5. januára 2011 16:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

33 komentárov pre “Kultúrne a umelecké podujatia podporí mesto v tomto roku sumou 265-tisíc eur”

 1. 1
  mucino says:

  No je mi jasne ze ulohou mesta nie je organizovat komercne akcie ale tato “ponuka” sa mi vidi viac ako podpriemerna…..

 2. 2
  Jozef Karásek says:

  To isté ako pominulé roky, zas bez otvorenia a záveru kultúrneho leta na Trojičnom nám.,
  zas bez Silvestrovského programu na námestí, samá vážna hudba, na ktorú chodí tak max. 50
  ľudí, zborový spev, kde na koncertoch tohto žánru keby nesedeli iné spevácke zbory, tak je tam prázdno…..
  Hlavne, že všetci kandidáti na primátora a poslancov MZ mali plné ústa rečí, koľkokrát
  zaplnia námestie, halu, amfiteáter a pod. A vlastne, čo sa dá aká kultúra za tie peniaze
  robiť, v Bratislave na “Silvester 2010” mali tuším rozpočet 130 000 € a to bola akcia jeden
  večer….. Sme len “veľká” dedina……

  • 2.1
   palino says:

   Absolútny súhlas, len škoda že si to tu prečíta len zopár ľudí. To by bolo treba adresovať pánom na radnici. Len čo, keď ľudia sa tu ani o vlastné mesto nezaujímajú, dokazuje to ajtá chabá volebná účasť v Trnave, no hanba.

  • 2.2
   Kultúra says:

   Tá kultúra je v takom stave v akom je aj vďaka takýmto názorom. Chcete mať zadarmo koncerty na námestí, ale treba si uvedomiť, že nič nie je zadarmo a takéto zmýšľanie absolútne likviduje kultúru. Socializmus v roku 1989 skončil a treba sa s tým zmieriť. Mesto nie je dojná krava na dotovanie akože zadarmo koncertov na námestí. Keď idete na futbalový alebo hokejový zápas na mestských štadiónoch platíte vstupné, aby sa tým aspoň čiastočne pokryli náklady. Taká istá logika by mala platiť aj v kultúre, v Trnave však neplatí. Uvediem príklad: Mesto zaplatí na námestí Desmod a ten vystúpi pre všetkých akože zadarmo. Všetky ostatné kapely, umelci a inštitúcie organizujúce kultúrne podujatia tomuto nijak nemajú šancu konkurovať! Oni nemajú šancu dať svoje koncerty zadarmo resp. je to pre nich úplne likvidačné a aj preto potom v Trnave upadá kultúra.
   Ďalší príklad, ako likvidujete kultúru: nadávate tu na vážnu hudbu, zbory a to je presne to, čo mesto musí dotovať, inak by sme o to prišli. Stačí, keď sa niekto z vedenia mesta vašich pomýlených názorov chytí, zruší im dotácie a je koniec vyššej kultúry v trnave. A keď už nadávate na tie zbory, pripájam vám videá z veľkého vianočného koncertu v katedrále, ktorá bola mimochodom úplne napráskaná, ledva bolo kde sa postaviť, nieto ešte si sadnúť, ale čo vy o tom môžete vedieť. a čo ste vy spravili pre kultúru v trnave? Najjednoduchšie je sedieť za počítačom, nadávať a čakať, že mesto alebo štát sa o ňu postará a dá nám ju zadarmo. Toto vám vadí, že sa dotuje? a že to nebolo zadarmo a na námestí?
   http://www.youtube.com/watch?v=9cddbu7VXYc

   • 2.2.1
    Socializmus says:

    Socializmus by mal skoncit vsade, aj v tzv. kulture. Nech si zozenu inde sponzorov, ak chce niekto brnkat na gitare, hrat na huslickach a spievat v kostole, ked sa da zohnat na zranicu a slopanicu na plese 43 000.

   • 2.2.2
    danTT says:

    Lenže nechápem prečo sa tu rozpráva iba o nejakých veľkých koncertoch na námestí za darmo….veď o toto v podtate ani nejde. (ten Desmod je uplny extrem, lebo v lete otravujú snáď na každom festivale). Tu ide o iné žánre, ja stále nechápem, že keď je napr. trienále plagátu, prečo nie sú vystavené na paneloch po meste, prečo sa víťazné plagáty nevystavujú aj na stenách mestských budov v centre stále, ako galéria pod holým nebom….prečo mesto nemá snahu skrášlovať verejné priestory aj kúskami moderného umenia,( veď sa pozrite kolko je takýchto stálych v uliciach, parkoch postupne budovaných inštalácií v západnej európe) (v porovnaní ako sa stavalo mesto k verejným priestorom v 30 rokoch a teraz, tak to je nebe a dudy, veď vtedy sa dokonca prerábala radnica aby ladila s divadlom alebo naopak), drobné dotované koncertíky, (ked sa nenajde sponzor, čo neverím že by sa nenašiel), vystúpenia na námestí v lete (ala T-com fiesta v BA v letnej sezóne )….toto všetko je kultúra , nie len Michal David alebo Desmod zadara na námestí, tí nech majú platené koncerty v amfiku.

   • 2.2.3
    petreme says:

    Vo vela sa da suhlasit, ale som za to aby sa nic nedotovalo. To co sa nevie samo uzivit nech zanikne, ked o to nema nikto zaujem. Alebo nech si to platia ti ktori to potrebuju, ale zo svojho. Ja ked chcem vidiet slavneho spevaka, tak si zanho rad zaplatim vysoku sumu.
    Ale nech nam na silu neberu peniaze a dotuju koho chcu.
    A okrem ineho sa mi nezda temn pomer dotacii.
    Na niekoľko koncertov “populárnej” hudby je z rozpočtu vyčlenených 10-tisíc eur, tem kde je obrovska ucast obcanov a 239-tis eur na zvysok akcii, kde ucast obcanov je mozno porovnatelna.

    Je toto fer?

   • 2.2.4
    palino says:

    Tieto argumenty sú scestné a dosť odveci. Nikto tu nehovoril o Desmode, veru tých už má normálny človek po krk. Súhlasím s tým čo píšu petreme a danTT nado mnou. Prečo v iných mestách sa dajú organizovať kultúrne podujatia a v Trnave to nejde? Okrem Žiliny bola Trnava jediné krajské mesto, ktoré nemalo žiadny program na Silvestra.

 3. 3
  josif says:

  mna by len zaujimalo, ci tie podia na podujatia si mesto prenajima. resp. to uz ozaj nie je lepsie kupit podium na namestie za vlastne peniaze a uz je na stalo? nez takto platit prenajom atd… to je podla mna osmek dobry

  • 3.1
   fero says:

   Pódium je mestské, stavajú ho zamestnanci z mestskej športovej haly, no a
   čo sa týka zastrešenia tvz, supportu, mesto má svoje zastrešenie na pevno
   naištalované v amfiteátri (stálo skoro 30000000 býv. SK), tie na námestí
   stavajú súkromné firmy, ktoré za to zodpovedajú z hľadiska bezpečnosti(tragédia
   na Pohode v Trenčíne). A keby aj mesto malo svoju “strechu”, kto by ju staval,
   na dopravu treba kamión, ľudia musia mať preukazy na výškové a horolezecké práce,
   zodpovednosť, v prípade silného vetra, treba ju spustiť a pod. Kto by to zabezpečoval
   úradníci z mestského úradu. Bývalé Technické služby mesta Trnavy sú zrušené, TT – Komfort
   s.r.o. (býv. SMM ) je tiež v podstate komerčná, z 50 % súkromná firma. Ak by bol priestor
   na Trojičnom námestí, dať tam postaviť pevné pódium s prestrešením ako je to napr. v Brezne,
   bohužiaľ v Trnave na námestí nie je kde, uvažovalo sa niekedy tam, kde je tá fontána, ale uspustilo
   sa od toho. A ono, keď sa postavil amfiteáter, tak sa hlasno prezentovalo, že akcie z námestia
   sa presťahujú tam a okrem TTJ a Vianočných trhov na námestí nič nebude, čo tiež nie je
   našťasnejšie riešenie, zábava do centra patrí…..

 4. 4
  Plebs says:

  “Na reprezentačný ples mesta Trnava poputuje z rozpočtu 43-tisíc eur.” Pani si vzdy dopraju.

  • 4.1
   josip says:

   Toto je vysmech ludom. Tak na Silvestra sa peniaze nenajdu,ale na ples 43 tis ?!!!

   • 4.1.1
    fero says:

    Tak zas na ples stojí vstupenka 60 €, je tam okolo 600 – 650 ľudí,
    t. j. 39000 €, sponzorské je tak cca 10000 €, do tomboly dajú vecné
    ceny, takže možno na predaji tombolových lístkov sa vyberie cca 5000 €.
    Náklady na prestavbu športovej haly si delí VUC a MsÚ TT…..
    Takže potom výťažok (zisk) z plesu, tuším to bolo nejakých 6000 €
    sa rozdelí pre charitu, detské domovy a pod. Tak neviem, prečo
    sa uvádzá ples ako nákladová položka (43 000 €), tak si myslím, že
    to nie je stratová akcia ako napr. koncerty vážnej hudby, zborového
    spevu…….

   • 4.1.2

    V príjmovej časti rozpočtu je predpokladaný výťažok z mestského plesu 43-tisíc eur, to znamená, že výdavky na túto akciu by mali vykryť príjmy zo vstupného, prípadne sponzorských príspevkov.
    Informácia je doplnená aj v článku.

 5. 5
  Maťa says:

  Uvedomte si, že úlohou mesta nie je poriadať komerčné koncerty. Na to sú tu desiatky súkromných agentúr.
  Mesto zachováva a podporuje tradičné podujatia, financuje akcie, aké by nijaký súkromník nerobil. To je podľa mňa veľmi doležité.

  • 5.1
   petreme says:

   V poriadku, ale nech si to na vstupnom platia ti ktorim sa to paci.Mesto nech to len organizuje.
   Preco sa na to maju ostatni skladat.

  • 5.2
   juro says:

   Maťka, čiastočne máš pravdu. Ale len kúsok, pozrime sa na rozpočet kultúry na budúci rok, tak ako tu bol zverejnený. Naše spevácke zbory v meste majú dotáciu každý rok. A dostávajú z nej všetci primeraným dielom? Nie len niektorý zbor? kto nám na to odpovie? Zboristi nie. Iba ich vedenie. A vôbec Zborové dni je Skapatá akcia už dávno, presadzuje ju už len jedna aktivistka.

 6. 6
  josip says:

  Ha ha ha,to zase bolo pred volbami reci ako to tu ozije po kulturnej stranke.Hanba!

 7. 7
  danTT says:

  Keď tak na to pozerám, tak lumen a ples vyžerú polovicu rozpočtu…….žiadne aktivity v uliciach, nejaká letná fiesta- drobné vystúpenia na námestí napr.každý piatok v lete….rôznymi zbormi v kostoloch ten skapínajúci život v centre veru nezachránia……holt, z toho čo je tu popísané, nie je zmena ani minimálna…..no tuším tento rozpočet schvalovalo staré zastupiteľstvo……

 8. 8
  Sadiki says:

  Aby ste boli všetci spokojní,

  tak ja navrhujem, aby sa festival Lumen konal na Silvestra a zároveň by to bol aj mestský ples v úvode s Trnavskou bránou. Skrátka – všetko v jednom.

 9. 9
  juro says:

  Zaujímavé komentáre ku kultúre v Trnave. Opýtajme sa kompetentných či vedenie a riadenie kultúry na Mestskom úrade nie je “skostnatené” a “ne – trendové”? Sú tam “odborníci” ? Tam by mali byť na vedúcich pozíciách schopný ľudia. Keby tam boli, tak by kultúra v meste mala inú dynamiku:-). Veď pravdepodobne títo vedúci sledujú “vývoj” v danej oblasti a sú vzdelaní manažéri, nie? Tak by to malo byť aj v samospráve:-). Skúste kontaktovať prednostu.

 10. 10
  Kultúra says:

  Vedúca Odboru kultúry na mestskom úrade je pani Maková, skostnatelá babička, ktorá sa už napr. viac krát pokúšala zrušiť posledný hudobný klub – Art klub na Hlavnej ulici. Dôvodom je zrejme to, že nad ním býva a že sa tam nehrávajú dychovky ani folklór, ale žánre, ktoré ona neuznáva a vďaka ktorým nemôže pokojne spávať. Toto už aj vtáci na strechách Trnavy čvirikajú, o čo ide pani Makovej a treba aj tých vtákov zlikvidovať, aby si tu nemohli slobodne spievať. A čuduj sa svete, prečo je problém s kultúrou v Trnave…

 11. 11
  sadoki says:

  Jeden z kandidaátov na primátora pred voľabmi protestoval proti tomu, ako Trnava žije kultúrne. Od pondelka zasadne do kresla vicepremátora, tak nech sa páči, nech ukáže, čo s tou kultúrou a životom v meste urobí. Sme veľmi zvedaví. Skutek utek a stačí len funkcia???!!!

 12. 12
  Mirec says:

  On s kulturou nespravi vobec nic pozitivne, lebo na to jednoducho nema IQ. To ze buchne s pelendrekom po stole, alebo naleje do kultury viac penazi, to jej vobec nepomoze. A kultura na politicku objednavku, tak ako ju robili jeho kolegovia – komunisti 40 rokov, to bude posledny klinec do rakvy. KULTURA v TT – R.I.P.

  • 12.1
   palino says:

   Ja sa priznám, že som bol za zmenu v Trnave. Aj keď nemám veľké očakávania. Ale keď si si nevšimol, tak kultúre v Trnave netreba dávať klinec do rakvy, pretože vďaka KDH je tu už dávno kultúra mŕtva.

 13. 13
  Pipi says:

  Školstvo a kultúru bude mať na starosti Ing. Tibenská. Takto sa to ten pán zariadil, aby nezodpovedal za to čo sľuboval.

 14. 14
  JAna says:

  Asi tak…ale v podstate je jedno, ci tam sedi ten alb onen za tu konkretnu stranu. Ludia si akosi zabudli uvedomit, ze poslanci za stranu Smer, budu len vykonavatelia “vyssej moci”… Obycajni poddani :DDD

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.