reklama

Zemetrasie s epicentrom pri slovensko-maďarských hraniciach cítili aj Trnavčania

V sobotu 29. januára 2011 o 18:41 hodine zasiahlo severnú časť Maďarska zemetrasenie so zatiaľ neoficiálnym magnitúdom v rozsahu 4,2 až 4,7. Pomerne silné otrasy zaregistrovali aj obyvatelia južných okresov Slovenska.

Máme informácie, že zemetrasenie bolo cítiť aj v Trnave. Nepríjemnú skúsenosť mali niektorí obyvatelia bytov na najvyšších podlažiach činžiakov. Epicentrum pri meste Tatabánya je od Trnavy vzdialené asi 130 kilometrov.

Výstup zo seizmografu v Smoleniciach:

Podľa seizmológov bolo epicentrum v hĺbke 8,3 km, neďaleko obce Keckéd pri Tatabányi

„Ležala som na gauči a zacítila som nepríjemný pocit, ako keby sa mi z ničoho nič zatočilo v hlave. Zdvihla som sa zo sedačky a všimla som si ako sa zaknísala kvetina na ozdobnom podstavci vysokom asi jeden meter. Kvet takmer spadol na podlahu, našťastie som ho stihla zachytiť,“ podelila sa s nami o svoj zážitok pani Daniela zo sídliska Vodáreň. Býva na najvyššom ôsmom podlaží činžiaku. Podľa jej slov otrasy bolo cítiť len niekoľko sekúnd.

Správa o zemestrasení z portálu emsc-csem.org

Podobné pocity má aj Katarína, tiež zo sídliska Vodáreň: „Je to skutočne nepríjemný pocit, keď sa vám začne kývať kreslo pod zadkom.“

V tejto chvíli nie je známe, či zemetrasenie v Trnave a okolí spôsobilo nejaké materiálne škody.

20:42 hod: Doplnené o stanovisko Geofyzikálneho ústavu SAV v Bratislave:
„Takéto zemetrasenie sa môže prejaviť makroseizmickými účinkami na pomerne veľkom území. Nie je preto prekvapujúce, že makroseizmické účinky pocítili aj občania v mnohých obciach a mestách na území Slovenska.
Zemetrasenie zaznamenali aj slovenské seizmické stanice.
Pre porovnanie, toto zemetrasenie uvoľnilo približne 35 krát menej energie ako posledné výrazné zemetrasenie s epicentrom na území Slovenska, ku ktorému došlo v r. 1906 pri Dobrej Vode v Malých Karpatoch. Geofyzikálny ústav SAV v Bratislave bude analyzovať jednak záznamy seizmických staníc, jednak údaje o pozorovaných účinkoch zemetrasenia.“

Ulož ako PDF
Napísal 29. januára 2011 20:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.