reklama

Od pondelka platia nové pravidlá na hraniciach

Susedné krajiny Poľsko, Maďarsko a Rakúsko sú od 16. novembra 2020 na základe novej metodiky ECDC zaradené do zoznamu tzv. červených krajín. Kontrolu dodržiavania nových povinností uvedených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky k povinnostiam osôb po vstupe na územie SR budú na hraniciach vykonávať príslušníci Policajného zboru.

Tieto kontroly budú podľa slov hovorkyne Prezídia PZ Denisy Bárdyovej náhodné so zameraním najmä na čas, kedy bude hranicu prekračovať najviac osôb. Slovenská republika zatiaľ nepristúpila k zatvoreniu hraničných priechodov.

Pre osoby vstupujúce na územie Slovenskej republiky od 16. novembra 2020 od 07:00 h z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska bude niekoľko povinností.

Ilustračné foto

Osoby prichádzajúce na Slovensko z týchto troch krajín sú povnné sa zaregistrovať na webstránke korona.gov.sk/ehranica, najneskôr pri vstupe do našej krajiny.

Platí tiež povinnosť ísť do izolácie v domácom prostredí, až do doby získania negatívneho výsledku RT PCR testu na ochorenie Covid-19. Ak výsledok testu nezískajú a priebeh izolácie je bezpríznakový, tak izolácia končí dovŕšením 10. dňa.

Nákladná doprava bude prekračovať vnútorné hranice bez obmedzenia, tranzit bude povolený za podmienky prejsť územím do 8 hodín bez zastavenia, okrem čerpania pohonných hmôt.

“Alternatívne k povinnostiam registrácie a izolácie sa môžu osoby vstupujúce na územie Slovenska preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 72 hodín vykonaným v laboratóriách mimo územia Slovenskej republiky,” uviedla Bárdyová.

Aktuálne platná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky stanovuje aj určité výnimky z týchto pravidiel.

Jednou z takýchto výnimiek je aj výnimka pre tzv. pendlerov, ktorým odporúčame mať so sebou vyplnené a potvrdené tlačivo od zamestnávateľa o tom, že pracujú na území susedného štátu. Vzor tlačiva je v prílohe aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, resp. na ich internetovej stránke. Pri pendleroch, teda osobách dochádzajúcich do zamestnania bola zrušená vzdialenosť 30 km od otvoreného hraničného priechodu.

Ulož ako PDF
Napísal 16. novembra 2020 8:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.