reklama

Kraj zaplatil za dodávku expozícií na veľtrhy cestovného ruchu desaťtisíce eur

Účasť na januárových veľtrhoch cestovného ruchu stála Trnavský samosprávny kraj (TTSK) desaťtisíce eur. Hoci o pozitívach a dôležitosti účasti na prezentačných výstavách určených na podporu rozvoja cestovného ruchu regiónu netreba viesť žiadne polemiky, optikou vynaložených nákladov dostávajú veci trošku odlišný rozmer.

Za „návrh, technické zabezpečenie a služby“ spojené s účasťou na medzinárodnom veľtrhu Regiontour Brno zaplatil TTSK reklamnej agentúre z Bratislavy 35 640 eur (1 milión 73-tisíc korún). Túto sumu zaplatil kraj za dodávku prezentačných priestorov o rozmere asi 60 m². Ďalších 8000 eur (241-tisíc Sk) platil kraj usporiadateľovi veľtrhu, ktorý sa uskutočnil v polovici januára, za prenájom priestorov a služby s tým spojené.

O týždeň neskôr sa Trnavský samosprávny kraj prezentoval na podobnom podujatí v bratislavskej Inchebe. Faktúra za rovnaké služby tej istej agentúre bola vystavená na sumu 29 600 eur (891-tisíc korún). Za prenájom priestorov a služby fakturovala Incheba kraju takmer 7500 eur (225-tisíc Sk).

Expozícia v Inchebe. Jej výroba stála kraj takmer 30-tisíc eur

Foto: TTSK

Návrh, výroba a dodávka dvoch prezentačných stánkov na dva veľtrhy cestovného ruchu, ktoré sa uskutočnili v priebehu siedmich dní, vyšla TTSK spolu viac ako 65 200 eur (1,97 mil. korún). Pre porovnanie – za takúto sumu si môžete kúpiť napríklad 9 nových áut Škoda Fabia v základnej výbave s benzínovým motorom 1.2.

„Ťažko sa mi to komentuje, keďžie tie expozície som nevidel naživo. Ale už z fotografií je zrejmé, že agentúra použila pri výrobe prezentačných priestorov úplne štandardné materiály. Stánku chýba originalita a nápad, nie je tu nič, čo by ma ako návštevníka veľtrhu nejako zvlášť ohúrilo. K výrobnej cene sa nechcem vyjadrovať, ale môžem pokojne skonštatovať, že realizáciu podobnej expozície by sme dokázali zabezpečiť aj za niekoľkonásobne nižšiu sumu,“ okomentoval fotografiu exteriéru stánku z bratislavského veľtrhu majiteľ jednej trnavskej reklamnej agentúry.

„Dodávateľ vyrábal nové prezentačné priestory na mieru. Je to nevyhnutné vzhľadom k špecifickým tvarom jednotlivých výstavných plôch. V cene sú okrem iného zahrnuté kreatívne návrhy, výroba stánkov (išlo o výrobu atypických hliníkových konštrukcií a ich opláštenia materiálom so špeciálnou povrchovou úpravou, pričom centrálny pútač dosahoval výšku 6 m); grafika; súčasťou vybavenia bola audiovizuálna technika; elektroinštalácia a jej rozvody; rozvody vody, technická realizácia; doprava a iné,“ sprostredkoval nám stanovisko kompetentných odbor komunikácie a medzinárodných vzťahov TTSK.

Samosprávny kraj zároveň zdôrazňuje, že „kým napríklad v roku 2009 stála prezentácia TTSK na veľtrhu v Bratislave 44 767 €, v tomto roku sa nám podarilo znížiť náklady na 29 600 €. TTSK v rámci podpory cestovného ruchu poskytol priestory svojho stánku aj spoluvystavovateľom“.

Na oboch veľtrhoch cestovného ruchu sa prezentovalo aj mesto Trnava. V Bratislave samostatne, v Brne sa Trnava za menší poplatok „zviezla“ v expozícii celého kraja. Mestský rozpočet počítal s celkovými výdavkami na obidve akcie vo výške 10-tisíc eur.
Podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča za kompletnú dodávku výstavnej expozície vo veľkosti viac ako 40 m² zaplatilo mesto Trnava približne necelých 4800 eur. Pre ilustráciu stánok TTSK o rozmere 56 m2 vyšiel šesťkrát toľko.

Keďže nevieme podrobnosti o realizácii prezentačných priestorov mesta Trnava, neprináleží nám ich porovnávať,“ reagoval TTSK na našu otázku, čím sa expozícia kraja odlišovala od prezentačných priestorov mesta Trnava, a prečo rozdiel v hodnote expozícií predstavoval závratných 25-tisíc eur.

Na otázku, či  nebolo možné realizovať prezentáciu regiónu za nižšie náklady, resp. či je suma 65-tisíc eur iba za dodávku expozície adektátna, TTSK odpovedal:
„Trnavský samosprávny kraj sa významnou mierou podieľa na regionálnom rozvoji cestovného ruchu v kraji. V spolupráci s Klastrom cestovného ruchu TTSK, spoluprácou a účasťou miest, obcí a iných inštitúcií zaoberajúcich cestovným ruchom sa predmetní účastníci cestovného ruchu v TTSK aktívne zúčastňujú aj formou spoločnej prezentácie na najväčších veľtrhoch. V roku 2011 bola partnerom TTSK aj Zadarská župa – partnerský región TTSK. O adekvátnosti vynaloženia finančných prostriedkov hovoria početné kladné reakcie od zúčastnených spoluvystavovateľov a ich záujem o účasť aj na budúci rok.“


Ulož ako PDF
Napísal 14. februára 2011 0:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kraj zaplatil za dodávku expozícií na veľtrhy cestovného ruchu desaťtisíce eur”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.