reklama

Rómovia z Coburgovej sú nešťastní z neprispôsobivých susedov

Čata Rómov obývajúcich dvojročnú nájomnú bytovku na Coburgovej ulici sa v stredu popoludní pustila do upratovania okolia. Obrovské haldy odpadkov, ktoré sa im v priebehu niekoľkých minút nakopili, však nepochádzali z ohradeného pozemku patriacemu k ich bytovke. Na ich vlastnom pozemku totiž nebolo čo upratovať.

Ukážkovo upravené okolie bez papierika, pivnice aj schodištia zodpovedne udržiavané. Verte, aj tak môže vyzerať nájomný dom, v ktorom žijú Rómovia.

Úplne iný svet, skôr azda až inú galaxiu, vidíme za plotom novej bytovky. Odpadkov po členky kam oko dovidí. Napriek pomerne chladnému počasiu cítiť smrad do diaľky. Pohľad na deti, hrajúce sa na polorozpadnutom detskom ihrisku, nevšímajúc si to množstvo sajrajtu pod nohami, mrazí.
Apokalypsu, o ktorej hovoríme, spôsobili obyvatelia susedného nájomného domu. Tiež Rómovia. Aký to rozdiel!

O novú bytovku a priľahlý pozemok sa nájomníci dobre starajú

Ladislav Čonka z novej bytovky sa spolu so susedmi pustil do boja s kopami odpadu pochádzajúceho od susedov lopatami a metlami. Po krátkej chvíli nakopili haldy, ktoré vrchovato naplnili pristavený veľkokapacitný kontajner. Nebolo viac kam prihadzovať.

„Len sa na to pozrite. Hádžu to rovno von z okna, to neni normálne. Koľko tu je bordelu? Na tony!,“ živo gestikuluje pani zo slušnej bytovky a nadáva na susedov.
„Odkedy sa sem asi pred desiatimi rokmi prisťahovali Olašáci, nedá sa tu žiť. Nikto nevie koľko ich tu býva. Drogy predávajú, striekačiek je to plno. Najhoršie je, že policajti na to kašlú, správcovia a mesto tiež. Veď oni neplatia nájom, elektriku, vodu, načierno sú napojení. Čo by nám spravili, keby sme nezaplatili? Okamžite nás vypnú! A títo? Nič sa im nestane, nikto na nich nemá,“
prekrikujú sa Rómovia a hrozia sa na smerom na ušpinenú fasádu susednej bytovky.

Je na svete sila, ktorá si s týmto dokáže poradiť?

Nájomníci bytovky upozorňujú aj na časté požiare, ktoré sa na Coburgovej vyskytujú. „Stále tu horí, hasiči sú tu pomaly každý tretí deň. Povedzte mi, kto to platí, všetky tie výjazdy?,“ pýta sa slušne pôsobiaci štyridsiatnik a pokračuje: „Chceli by sme vytvoriť rómske hliadky, máme medzi sebou ľudí ako je pán Čonka, ktorí majú rešpekt a nebáli by sa takej roboty. Ale úrady sa len vyhovárajú a dookola nás odbíjajú. Neverím, že ak to ide inde, že by nebolo možné vytvoriť hliadky aj v Trnave. Aj peniaze by sa našli, stačí len chcieť, iste existujú na takýto účel fondy, „ myslí si mladý Róm z novej bytovky.

S tým, či má upratovanie vôbec nejaký zmysel, si ľudia okolo Čonku príliš hlavu nelámu. Máme sa vraj prísť pozrieť o 3-4 dni. „Bude to také ako predtým. Odpadky budú lietať z okien, do týždňa to bude vyzerať rovnako,“ zhodli sa členovia dobrovoľnej upratovacej čaty z novej bytovky. „Keby nám aspoň mesto postavilo betónový plot aj na druhej strane. To by ste neverili, akí potkani nám od nich lozia po dvore aj do činžiaku. Neviem, či nie sú krížení s mačkami alebo s čím. Máme z nich normálne strach, o deti sa bojíme,“ sťažujú sa.

Neprispôsobiví obyvatelia Coburgovej nechávajú svoju vizitku rovno pred svojim domom. Zvyšky potravín, papiere, výkaly, igelitky. Plastové fľaše rozfúkal vietor na desiatky metrov okolo až po cestu vedúcu do areálu bývalých TAZ. Vyzerá to, ako keby rovno nad týmto strašným miestom vybuchol smetiarsky Boeing prevážajúci odpad z konkurenčného Luníka 9.

A že to bola kedysi krásna ulica. A možno zas bude. Len či tu vtedy ešte my budeme.

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 25. marca 2011 0:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Rómovia z Coburgovej sú nešťastní z neprispôsobivých susedov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.